Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Perspektyw. "Mały Książę" i "Górnik" wysoko w regionie podkarpackim

GRZEGORZ LIPIEC
Po raz siedemnasty miesięcznik "Perspektywy" opublikował ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych. Wysokie miejsca w klasyfikacji zajęło wiele szkół z północnej części Podkarpacia.

Ranking techników - województwo podkarpackie

Ranking techników - województwo podkarpackie

Technikum 4-letnie w ZS im. ks. St. Staszica w Tarnobrzegu - miejsce 10
Technikum w Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli - miejsce 13
Technikum w ZSP nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu - miejsce 20
Technikum w ZSP nr 3 im. gen. Władysława Sikorskiego w Tarnobrzegu - miejsce 25
Technikum w ZSP nr 2 w Stalowej Woli - miejsce 26
Technikum w ZS nr 1 w Nowej Dębie - miejsce 38
Technikum w ZSP nr 1 w Stalowej Woli - miejsce 39
Technikum w ZS nr 2 w Nowej Dębie - miejsce 47

Wśród liceów

Na Podkarpaciu wśród liceów najwyżej sklasyfikowano Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Zwycięzcą jest jednak także tarnobrzeskie Liceum Ogólnokształcące z Zespołu Szkół Społecznych numer 2 w Tarnobrzegu, na drugim miejscu na Podkarpaciu oraz 23. pozycji w kraju. W ubiegłorocznym rankingu "Mały Książę" był na piątym miejscu. - Wreszcie zdobiliśmy "Złotą Tarczę", z czego jestem bardzo dumna. To nasz wielki sukces, który został podparty latami ciężkiej pracy nauczycieli oraz samych uczniów - wylicza zadowolona Anita Woźniak, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych numer 2 w Tarnobrzegu.

Czwarte miejsce w województwie zdobyło Liceum Ogólnokształcące z Zespołu Szkół Społecznych numer 1 w Tarnobrzegu. Popularny "hetman" utrzymał tym samym swoją ubiegłoroczną pozycję. Zresztą jest to szkoła o określonej i wysokiej już renomie, która zawsze notuje wysoką zdawalność maturalną oraz wychowuje dużą liczbę olimpijczyków.
W Stalowej Woli prym wiedzie Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących numer 2 (ósme miejsce w województwie). Z pierwszej dziesiątki wypadło Liceum Ogólnokształcące im. KEN ze Stalowej Woli (czternaste miejsce). Na 27. pozycji znalazła się największa tarnobrzeska szkoła średnia - LO im. Mikołaja Kopernika.

Ranking liceów - województwo podkarpackie

Ranking liceów - województwo podkarpackie

ZSS numer 2 im. Małego Księcia w Tarnobrzegu - miejsce 2
SLO w ZSS numer 1 im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu - miejsce 4
Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w ZSO nr 2 w Stalowej Woli - miejsce 8
Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Stalowej Woli - miejsce 14
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu - miejsce 27
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Nisku - miejsce 44
Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Nowej Dębie - miejsce 48
Liceum Ogólnokształcące w ZS im. ks. St. Staszica w Tarnobrzegu - miejsce 50

Technika do raportu

Podobnie jak rok temu klasyfikację wojewódzką szkół technicznych otwiera Technikum numer 5 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie. Najwyższe miejsce spośród szkół naszego regionu zgarnęło Technikum z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica z Tarnobrzega, które zamyka pierwszą dziesiątkę.

- Szkolnictwo techniczne oraz zawodowe powraca do łask. My staramy się jak najlepiej kształcić przyszłych techników, a pomaga nam na pewno kadra nauczycieli oraz dobrze wyposażone pracownie - mówi Teresa Żyguła, dyrektor popularnego "górnika". Na trzynastym miejscu jest Technikum z Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli. Dwudziesta pozycja przypadła kolejnej tarnobrzeskiej szkole - Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2. W trzeciej dziesiątce sklasyfikowano Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. Władysława Sikorskiego w Tarnobrzegu (25 miejsce) oraz Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli (26 miejsce).

Jak powstał ranking?

Zadaniem rankingu jest dostarczenie informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne. Głównymi adresatami rankingu są uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do dobrych studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Decyzją Kapituły ustalone zostały następujące kryteria rankingu liceów: sukcesy w olimpiadach 30 procent wyniku szkoły, matura - przedmioty obowiązkowe 25 procent, matura - przedmioty dodatkowe 45 procent. Kryteria rankingu techników to sukcesy w olimpiadach - 20 procent, matura - przedmioty obowiązkowe 25 procent, matura - przedmioty dodatkowe 25 procent, wyniki egzaminów zawodowych - 30 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie