Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica Powstania Warszawskiego na Podkarpaciu

Marcin Radzimowski
We wtorek, 1 sierpnia w całym kraju a także w naszym regionie od były się obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspominano tysiące bezimiennych bohaterów.

W Tarnobrzegu główna część uroczystości odbyła się na cmentarzu wojskowym, chwilę po tym, jak rozbrzmiały syreny alarmowe. - Te syreny przypomniały nam o największym powstaniu w całej okupowanej Europie. Przypomniały również o całopalnej ofierze, jaką złożyło na ołtarzu ojczyzny stołeczne miasto Warszawa - mówił doktor Tadeusz Zych, historyk, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

- Można się spierać o sens wybuchu tego powstania, z ofiarami i bohaterstwem się nie dyskutuje. Powstanie Warszawskie wpłynęło na to, jakimi dzisiaj my, Polacy, jesteśmy. Gloria victis, chwała zwyciężonym! To z ich krwi, trudu i znoju powstała niepodległa Rzeczpospolita. Pod pomnikiem poświęconym żołnierzom poległym w czasie I i II wojny światowej delegacje złożyły wieńce i znicze. W uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt osób, między innymi przedstawiciele samorządu, kombatanci, harcerze oraz Włodzimierz Papiernik - uczestnik Powstania Warszawskiego. Zaśpiewano również hymn Polski a później pieśni patriotyczne. W Stalowej Woli oficjalne obchody zorganizowane zostały na Placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury. Przedstawiciel garnizonu z Niska przypomniał w jakich okolicznościach doszło do wybuchu powstania oraz jego upadku. Tradycyjnie o godzinie 17 zawyły syreny w mieście, a na placu syrenę ręczną uruchomił przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj. Z udziałem kompanii honorowej garnizonu Nisko apel pamięci odczytał kapitan Ireneusz Kozubal. Kompania oddała trzy salwy honorowe, odśpiewana została pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego „Pierwsza Brygada”. Po apelu ulicami miasta wyruszyło około tysiąca uczestników rowerowego Rajdu Honoru. Otrzymali koszulki w białym, czerwonym i czarnym kolorze, by wspólnie utworzyć barwny peleton. Po zakończeniu rajdu zostało wykonane zdjęcie pamiątkowe uczestników, a następnie wszyscy mieszkańcy mieli możliwość wysłuchania koncertu pieśni Powstańczej Warszawy „Pamiątka, dług i morał” w wykonaniu zespołów Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli: Pałacyku Michla, Chóru Lasowiacy - grupa męska, Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej oraz skosztować pysznej grochówki żołnierskiej.

Powstanie Warszawskie było wystąpieniem zbrojnym przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom, zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączonym z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tysięcy do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

ZOBACZ TAKŻE: Sezon wakacyjny w pełni. Jak bezpiecznie zachowywać się w wodzie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie