Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica za rocznicą. Jak powinniśmy je świętować?

Zdzisław SUROWANIEC [email protected]
Młodzież ze Stalowej Woli przypomniała o 90 rocznicy Traktatu Wersalskiego.
Młodzież ze Stalowej Woli przypomniała o 90 rocznicy Traktatu Wersalskiego. Zdzisław Surowaniec
Obecny rok jest wyjątkowy. Nie ma miesiąca, w którym nie przypominano by ważnych wydarzeń z naszej przeszłości. Jak powinniśmy je świętować?

W tym roku przypada bardzo dużo okrągłych rocznic. Jest wiele okazji do świętowania. Ale także do sprawdzania, czym jest dziś patriotyzm i nasze przywiązanie do małej i dużej ojczyzny.

W tym roku obchodzimy 90 rocznicę traktatu wersalskiego, który po latach rozbiorów i niewoli przywrócił Polskę na mapie Europy oraz 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej, jednej z najkrwawszych w dziejach świata.

WIELKIE REFORMY

To nie koniec rocznic. W tym roku przypada też dziesiąta rocznica wejścia w życie czterech wielkich reform rządu Jerzego Buzka - administracyjnej, zdrowotnej, oświatowej i emerytalnej oraz dziesiąta rocznica przyjęcia Polski do NATO, piąta wejścia do Unii Europejskiej. Także dwudziesta rocznica obrad Okrągłego Stołu i częściowo wolnych wyborów do parlamentu, które uznaje się za pokonanie komunizmu przez Polaków. Były impulsem do odsunięcia komunistów w innych krajach i rozpadu Związku Radzieckiego.

Przed trzydziestu laty - 2 czerwca - rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Wówczas padły słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi". Efekt był szybki - powstała "Solidarność", bez której nie byłoby upadku komunizmu.
Pierwszego sierpnia będziemy obchodzić 65. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Natomiast 20 września będzie okazja do uczczenia 20. rocznicy powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego po wojnie bez udziału komunistów.

TAKŻE UCZELNIE

19 października minie 25 lat od tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, a działacze Polskiego Związku Piłki Nożnej 20 grudnia będą świętować 90. rocznicę powstania tej organizacji. Dziewięćdziesiąte urodziny świętują też dwie ważne polskie uczelnie wyższe - w 1919 roku powstały krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza i poznański Uniwersytet Adama Mickiewicza.

Z lokalnych obchodów mamy w Stalowej Woli 50-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej i 50-lecie Zespołu Szkół Numer 4. W ubiegłym roku były obchody 70-lecia miasta, huty i elektrowni, 50-lecie szpitala. To także X Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych "Lasowiaczek" i X Powiatowy Przegląd Zespołów Szkolnych "O Gęsie Pióro".

Dziesięciolecie obchodzi również Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, zaliczane do jednych z najbardziej prężnych w Polsce. W Tarnobrzegu z wielką pompą obchodzone jest stulecie Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika, a w Nisku świętowano stulecie kina Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół".

PRZYPOMINANIE HISTORII

Świętowanie rocznic ważnych wydarzeń sprzyja przypomnieniu historii, ocaleniu od zapomnienia. - Teraz obchodzimy oficjalnie inne rocznice niż w czasach naszej młodości, kiedy władza komunistyczna narzucała nam swoją polityczną wizję historii - stwierdza historyk Mariusz Potasz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Teraz do "wspólnej pamięci" powróciły ważne daty z odzyskiwania wolności i wiekopomnych wydarzeń.

- Słowo patriotyzm najczęściej kojarzy się z przelewaniem krwi w czasie wojny czy zaborów. A dziś oznaczać to może płacenie podatków, dobrą naukę, nie łamanie ławek i wykupywanie biletu na przejazd autobusem - uważa dyrektor Potasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie