Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 2022. Gdzie złożyć wniosek? Komu się należy i ile wynosi świadczenie dla rodzin?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Rodzinny Zasiłek Opiekuńczy w 2022 – nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi.
Rodzinny Zasiłek Opiekuńczy w 2022 – nowe świadczenie dla rodzin z małymi dziećmi. Unsplash.com
Świadczenie wychowawcze łącznie może wynieść nawet 1500 zł, jeśli do 500 plus dodamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Kto może zyskać pieniądze na dziecko? Piszemy o tym, czym jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, jak i gdzie złożyć wniosek. Łączna maksymalna kwota do uzyskania w ramach RKO na jedno dziecko to 12 tysięcy złotych. Jak podaje ZUS, do tej pory złożono 478 tys. wniosków o RKO. Przyznano już także 432 tys. świadczeń na ponad 1 mld zł. Sprawdź szczegóły.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy 2022. Nawet 12 tysięcy złotych na dziecko!

Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Wiemy, że dostęp do opieki nad maluchem jest kwestią niezwykle ważną dla rodziców. W ten sposób odpowiadamy na realne potrzeby rodzin, również rodzin adopcyjnych. Świadczenie przysługiwać będzie bez względu na dochód - czytamy w aktualnościach na stronie MRiPS.

Kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia RKO

Do świadczenia są uprawnieni matka lub ojciec dziecka oraz osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie. RKO przysługuje rodzinom mającym na utrzymaniu dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Ważne: świadczenie należne jest na drugie i każde kolejne dziecko.

Ile wynosi świadczenie Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Rodzice mogą zdecydować, czy chcą otrzymywać po 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące, czy 1000 zł miesięcznie, ale przez 12 miesięcy na dane dziecko. Łączna maksymalna kwota wsparcia w ramach RKO do uzyskania na jedno dziecko to 12 tysięcy złotych.

To niezależne od 500 plus dodatkowe wsparcie dla rodzin. Pobierając świadczenie 500 plus i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można zyskać łącznie od 1000 do 1500 złotych wsparcia finansowego miesięcznie.

Gdzie i kiedy składać wnioski o przyznanie świadczenia?

Przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o RKO można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a środki wypłacane będą tylko na konto bankowe. Maksymalny termin na rozpatrzenie wniosku o RKO wynosi 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.

Wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o 500 plus złożysz na wybranych placówkach pocztowych. ZUS zawarł współpracę z Pocztą Polską. 50 placówek w Polsce będzie pomagało wnioskodawcom. Lista placówek pocztowych będzie stale aktualizowana na stronie Poczty Polskiej.

Jak długo czeka się na wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Rozpatrywanie wniosku z założenia powinno zająć nie więcej niż dwa miesiące. Jak zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w informacji udzielonej PAP, poprawnie złożone wniosku zostały już obsłużone.

Zdarzają się sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka – zwraca uwagę ZUS

Wątpliwości i błędy dotyczą około 17 tys. wniosków złożonych w styczniu tego roku , ale jak zapewnia ZUS, do Wilekanocy sprawy te zostaną rozwiązane. Do tej pory złożono 478 tys. wniosków o RKO. Przyznano już także 432 tys. świadczeń na ponad 1 mld zł.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – najważniejsze informacje

  • Kaptał przysługuje rodzinom mającym na utrzymaniu swoje drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia,
  • kapitał będzie przyznawany w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie – w zależności od woli wnioskodawcy (razem z 500 plus, to nawet 1500 złotych miesięcznie przez 12 miesięcy),
  • maksymalna kwota kapitału, jaka może być przyznana, na dziecko wynosi 12 tysięcy złotych,
  • wnioski należy składać do ZUS przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia,
  • RKO obowiązuje już od 1 stycznia 2022 roku
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie