Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy uprawiający fasolę tyczną z Wrzaw liczą straty w tegorocznych zbiorach

Klaudia Tajs
Wacław Pyrkosz, prezes Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej Piękny Jaś z Wrzaw mówi, że jeszcze wiosną, nic nie wskazywało, że tegoroczne zbiory będą tak słabe.
Wacław Pyrkosz, prezes Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej Piękny Jaś z Wrzaw mówi, że jeszcze wiosną, nic nie wskazywało, że tegoroczne zbiory będą tak słabe. Klaudia Tajs
O ponad 25 procent mniejsze są tegoroczne zbiory fasolki tycznej "Piękny Jaś", którą uprawiają rolnicy z Wrzaw, w gminie Gorzyce. Niższe zbiory to następstwo suszy, z powodu której kwiaty opadły a znaczna ilość ziaren uschła.
Wyrośnięte strąki uschły, a zawiązane strąki opadły, dlatego tegoroczne ziarno jest słabsze, bo jest niewykształcone i drobne.
Wyrośnięte strąki uschły, a zawiązane strąki opadły, dlatego tegoroczne ziarno jest słabsze, bo jest niewykształcone i drobne. Klaudia Tajs

Wyrośnięte strąki uschły, a zawiązane strąki opadły, dlatego tegoroczne ziarno jest słabsze, bo jest niewykształcone i drobne.
(fot. Klaudia Tajs)

Wacław Pyrkosz, prezes Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej Piękny Jaś mówi, że jeszcze wiosną, nic nie wskazywało, że tegoroczne zbiory będą tak słabe. - Wiosna była mokra i ciepła - tłumaczy prezes Pyrkosz. - Fasola lubi ciepłe, parne dni i dużą wilgotność powietrza. Niestety od połowy czerwca była już susza. Do ubiegłego tygodnia, praktycznie nie było deszczu. Wyrośnięte strąki uschły, a zawiązane strąki opadły. Tegoroczne ziarno jest słabsze, bo jest niewykształcone i drobne.

CORAZ CHUDSZE LATA

Zbiór Pięknego Jasia liczy się na kopy. W dobrym roku, z 10 kop można uzyskać od 150 do 200 kilogramów fasoli. W tym roku maksymalny zbiór z 10 kop to 100 kilogramów. - Bywały lata, jak rok ubiegły, że z 10 kop zebraliśmy nawet 300 kilogramów ziarna - wspomina prezes Pyrkosz. - To był rekord.

Wrzawy to zagłębie słynące z Pięknego Jasia. Niestety areał upraw z roku na rok maleje. Dzisiejsze uprawy to zaledwie 20 procent powierzchni z lat 80 i 90-tych. - Uprawa fasoli we Wrzawach stała się już tradycją, ale nie jest to już główne źródło utrzymania, jak dawniej - zastrzega Wacław Pyrkosz. - Najlepsze dla fasoli tycznej były lata 1985-1990. Wtedy była bardzo dobra cena. Za 1 tysiąc 300 kilogramów fasoli można było kupić ciągnik. Dziś najtańszy ciągnik, to około osiem ton fasoli.

NIC Z GÓRKI

Po pięciu latach starań fasola wrzawska "Piękny Jaś" otrzymała unijny certyfikat chroniący nazwę pochodzenia. To nobilitujące wyróżnienie, jednak nie wszyscy rolnicy chcą się o certyfikat ubiegać, bo producent fasoli, który zdecyduje się na uprawę Pięknego Jasia i legitymować certyfikatem, musi spełnić szereg warunków. Na taki krok zdecydowało się zaledwie dziesięciu producentów. - Firma z Daleszyc bada, czy uprawiamy fasolę zgodnie z wnioskiem - tłumaczy prezes. - Za badania trzeba zapłacić około 800 złotych. Do tego dochodzą koszty opakowań, etykiet i kodów kreskowych. Za naszą fasolę żądamy około 15 złotych za kilogram. Sklepy chętnie przyjmą po 20 lub 30 kilogramów. Znalezienie odbiorcy na większą ilość jest znacznie trudniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie