Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmawiali o wolności w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Bogusław Kopacz rozmawia na spotkaniu z młodzieżą licealną na temat wolności i totalitaryzmu - ustrojem, który chce zawładnąć człowiekiem.
Bogusław Kopacz rozmawia na spotkaniu z młodzieżą licealną na temat wolności i totalitaryzmu - ustrojem, który chce zawładnąć człowiekiem. Zdzisław Surowaniec
O wolności i tożsamości dyskutowała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej z Bogusławem Kopaczem.

Bogusław Kopacz jest rzecznikiem prasowym Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ „Solidarność”, autorem książki „Miasto i ludzie Stalowej Woli”. Spotkanie zostało zorganizowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Wydaje mi się, iż największym walorem wspomnianej publikacji jest to, iż złożyły się na nią teksty wielu osób, w różny sposób związanych z miastem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mamy okazję zapoznać się z wieloaspektowym opisem Stalowej Woli. Bogusław Kopacz w dwóch artykułach omówił przyrodę Stalowej Woli i okolic, wskazał na bogactwo a jednocześnie na miejsca, które warto ocalić, bo coraz bardziej ulegają zniszczeniu.

Kolejny autor, Alicja Trześniowska, przeprowadziła interesujący wywiad z księdzem biskupem Edwardem Frankowskim o “Solidarności” w 1988 roku. Do tej tematyki nawiązały jeszcze inne teksty. Sporo miejsca poświęcono na kartach albumu sferze duchowej miasta. Kazimierz Jańczyk w swoim szkicu opisał historię kościoła świętego Floriana, Regina Stój przypomniała historie budowy kościoła Trójcy Przenajświętszej, a Jacek Staroń kościoła pod wezwaniem Opatrzności Bożej.

Licealiści rozmawiali z Bogusławem Kopaczem o tym, jaki wpływ na człowieka ma totalitaryzm. Dyskutowano o różnych warunków życia ostatnich pokoleń, nawiązywano do historii. Ustalono, że bardzo ważne jest zachowanie tradycji i świadomości kulturowej, pielęgnowanie pamięci.

- Zazwyczaj nie cenimy tego co mamy na co dzień, tego co otrzymaliśmy za darmo. A przecież dar wolności i dar tożsamości, czyli naszej osobowości otrzymaliśmy za darmo. Nasza osobowość możemy rozwijać, kształtować w ramach kulturowych, w ramach naszego dziedzictwa. A skoro jesteśmy w bibliotece a to jest Tydzień Bibliotek, to trzeba wrócić do tego, ze nasza tożsamość to jest zbiorowa pamięć. A zbiorowa pamięć to są biblioteki, jeden z najwspanialszych wynalazków ludzkości, znany od tysięcy lat - mówi Bogusław Kopacz. - Stalowa Wola – decyzją polityczną powstało coś co wydało się nieprawdopodobne i sprawiło, że jesteśmy tutaj do dziś. Miasto było budowane przez młodych ludzi, o czym się zapomina. I to zarówno w latach 30-tych, jak i po wojnie . I dzisiaj budują ją również młodzi ludzie. Wolność sama w sobie jest abstrakcją, zależy od tego kim jesteśmy. Nasza tożsamość stwarza naszą osobowość. Każdy z nas jest inny.

Kolejne spotkania we wrześniu i w listopadzie. Tym razem mowa będzie o patriotyzmie lokalnym i Stalowej Woli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie