Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozważania o szczęściu i odpowiedzialności za zmiany oświatowe

Wojciech Szczepański

Znany przed laty przebój estradowy lansował tezę, że „pieniądze szczęścia nie dają...”. Patrząc jednak na wyniki badań poziomu szczęśliwości mieszkańców różnych krajów świata, nie sposób pominąć finansową podstawę ich samozadowolenia. Z badań wynika, że Norwegowie są najszczęśliwsi. Albo to oni biedni? Mają kasę, to o co się mają martwić? Jak dopowiadają specjaliści, inną istotną podstawą szczęścia jest bezpieczeństwo. Na pewno jedno łączy się z drugim. W krajach o wysokim dochodzie, problemy ze znalezieniem pracy, z zapewnieniem sobie i najbliższym przyszłości, ze służbą zdrowia czy opieką społeczną to przeszłość. A u nas co? 46 lokata w rankingu szczęśliwych krajów, to chyba nie przypadek... I co? Mamy się z tego powodu załamać? Jak radzi pani psycholog doktor Ewa Woydyłło, trzeba walczyć, codziennie pokonywać małe i większe kryzysy... Ale, ja tak myślę, że „kufereczek stóweczek” też by nie zawadził...

Radomscy radni przyjęli wczoraj uchwały w sprawie nowego Prawa Oświatowego i wprowadzanej od nowego roku szkolnego reformy oświaty. Klamka zapadła. Wcześniej przyjęli te treści w formie uchwały intencyjnej, skierowanej do zaopiniowania przez wojewódzkiego kuratora oświaty, więc teraz bez większych przepychanek uchwalili to już ostatecznie. Czy to już koniec szkolnego zamieszania? Nie wydaje mi się. Na razie reforma oświaty poszła od góry na zasadzie przykazu. Pani minister zarządziła, radni uchwalili i niby wszystko jest w porządku. Ale jak to dalej będzie funkcjonowało, które szkoły przetrwają, ilu nauczycieli straci pracę, jaki faktycznie będzie poziom kształcenia? To wielkie niewiadome. Nawet wiceprezydent Radomia Karol Semik, zajmujący się radomską oświatą przyznaje, że nikt nie odpowiedział na niektóre pytania. A na razie dużo zależy od dyrekcji szkół. Góra zarządziła, a teraz dyrektorzy i nauczyciele muszą „zjeść tę żabę”.

Z wczorajszym „Echem Dnia” otrzymaliście Państwo dodatek Maturzyści. To na pewno będzie miła pamiątka dla nich osób, które odnajdą się na opublikowanych tam 123 zdjęciach ze szkół całego regionu radomskiego. Ale to nie koniec. Wraz z ukazaniem się dodatku rusza konkurs na najsympatyczniejszą klasę maturalną w regionie radomskim. Głosowanie rozpoczęło sie w czwartek. Nagrodzimy trzy pierwsze klasy w regionie radomskim, pięć klas w Radomiu oraz klasy które wygrają w poszczególnych powiatach. Wśród nagród są zaproszenia na spektakl do Teatru Powszechnego, zaproszenie na grę w kręgle, oraz wejściówki do Fitness Platinium i Escape Room. Zwycięzcy w Radomiu i powiatach otrzymają zaproszenia na Garden Party w klubie Archiwum. Prezentacje klas na www.echodnia.eu/radomskie. Tam też znajdziecie szczegóły na temat głosowania i notowania online. Powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rozważania o szczęściu i odpowiedzialności za zmiany oświatowe - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie