Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudnicka szkoła przystąpiła do konkursu “Do hymnu”

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Chór pod kierownictwem nauczyciela muzyki Agnieszki Gałdyś składał się z  uczniów klas I – VIII
Chór pod kierownictwem nauczyciela muzyki Agnieszki Gałdyś składał się z uczniów klas I – VIII Zdzisław Surowaniec
W Publicznej Szkole Podstawowej numer 1 imienia Jana Pawła II w Rudniku nad Sanem odbyło się 3 kwietnia uroczyste przesłuchanie uczniów w ogólnopolskim konkursie pod hasłem „Do hymnu”.

Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Wydarzenie to zostało skierowane do szkół podstawowych. Głównym celem jest uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kształtowanie wspólnoty narodowej w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Niepodległa. Szkoła jest jedyną szkołą w gminie, która przystąpiła do drugiej edycji konkursu.

Uczniowie a cappella zaśpiewali trzy utwory - Hymn Państwowy, „Rotę” oraz „Gaude Mater”- w obecności jury oraz zaproszonych gości z Waldemarem Grochowskim - burmistrzem Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem.

Chór pod kierownictwem nauczyciela muzyki Agnieszki Gałdyś składał się z uczniów klas I – VIII. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w pamięciowe opanowanie słów pieśni.

Wszyscy, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, podkreślili to wyjątkowe wydarzenie uroczystym strojem z patriotycznymi biało – czerwonymi kokardkami. Atmosferę dopełniła dekoracja szkoły nawiązująca do barw narodowych, symboli oraz lokalnej tradycji związanej z wikliną. Wyniki konkursu poznamy do 11 czerwca.

Dyrektor szkoły Lucyna Pizun wspominała: - Kiedy przeczytałam o konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury bardzo spodobała mi się wizja uczestnictwa, w tym ciekawym przedsięwzięciu. Niestety nie zakwalifikowaliśmy się do I edycji. Kiedy ogłoszono II edycję, powtórnie zadałam pytanie uczniom i nauczycielom, czy bierzemy w tym konkursie udział. Cieszę się , że powiedzieliście tak. No i zaczęło się, miesiąc pracy i wysiłku, ale nie żałujemy.

Jak oceniła dyrektor, program ma dla szkoły szczególne znaczenie, a poprzez powszechny udział skłania do refleksji o patriotyzmie, także tym dnia codziennego. Uczestnicy przesłuchania usłyszeli od dyrektor: - Jesteśmy szkołą noszącą imię Jana Pawła II naszego wielkiego rodaka. Właśnie obchodziliśmy czternastą rocznicę Jego śmierci. W ważnych momentach odwołujemy się do myśli i przesłań naszego patrona, niech tak będzie i dzisiaj. Nasz występ dedykujemy właśnie naszemu nauczycielowi patriotyzmu oraz tym wszystkim, którzy działali, działają na rzecz wolności, niepodległości, samorządności naszego kraju.

Dyrektor przypomniała słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w czasie przemówienia na Okęciu w 1983 roku: „Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Egzaminy i matury zagrożone. Nauczyciele zdeterminowani

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie