Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rudnik nad sanem. Żywa inscenizacja zaśnięcia i wniebowzięcia Matki Boskiej [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W  roli Maryi wystąpiła Elżbieta Samel, tu scena zaśnięcia matki Zbawiciela i wniebowzięcia
W  roli Maryi wystąpiła Elżbieta Samel, tu scena zaśnięcia matki Zbawiciela i wniebowzięcia Wiktoria Serafin
W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Rudniku nad Sanem zostało wystawionych  dwadzieścia inscenizacji „Orszak Trzech Króli” oraz „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy”. Odbywały się dwa razy w roku w uroczystość Objawienia Pańskiego i w Niedzielę Palmową.

20 września 2020 roku zrealizowano inscenizację, „Jezus jest wśród nas”. Natomiast w niedzielę 15 sierpnia odbyła kolejna inscenizacja, będąca w pewnym sensie kontynuacją ubiegłorocznej. Miała miejsce w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zatytułowana została „Maryja jest wśród nas”.

Pomysłodawcą, reżyserem i autorem scenariusza inscenizacji jest rudniczanin Marian Pędlowski, konsultacji teologicznych udzielał ksiądz Stanisław Czachor. Widowisko poprzedziła o godzinie 14 Msza święta w kościele parafialnym. Po o godzinie 15 rozpoczęła się inscenizacja plenerowa w Rynku. Udział w niej wzięli mieszkańcy Rudnika nad Sanem, ale też: Grobel, Jeżowego, Krakowa, Niska i Stalowej Woli. Widowisku towarzyszyły członkinie Grupy Modlitewnej Matki Bożej Pompejańskiej ze Stalowej Woli oraz Senatorowie Bractwa świętego Józefa Opiekuna Rodzin z Niska i Grobel.

Wystawiono sześć scenek. Pierwsza poświęcona była przypomnieniu postaci „lekarza akowców” doktora Kazimierza Hernicha, w akcji partyzantów w 1943 roku w Groblach. W roli partyzantów wystąpili harcerze, z harcmistrzem Anną Korasiewicz na czele. – Kilkuletnią tradycją stało się, iż w ramach inscenizacji przypominamy sylwetki zasłużonych mieszkańców. W ubiegłym roku przypomnieliśmy księdza Franciszka Nicałka. Tym razem przypomnimy postać doktora Kazimierza Hernicha – powiedział Marian Pędlowski.

Pięć kolejnych scenek poświęconych było Maryi. Grupa ponad pięćdziesięciu aktorów przedstawiła jako pierwszy obraz zwiastowania czyli objawienia się Marii Archanioła Gabriela i jego zapowiedź narodzenia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Kolejne sceny pokazały nawiedzenie świętej Elżbiety przez Marię, wesela w Kanie Galilejskiej, zaśnięcie i wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz objawienia Maryi w Gietrzwałdzie.

W  roli Maryi wystąpiła Elżbieta Samel, w pozostałych scenkach cała jej rodzina. W  postać Jezusa wcielił się Michał Machynia z Krakowa. Było to jedyne tego dnia „żywe” wydarzenie w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie