Rudnik nad sanem. Żywa inscenizacja zaśnięcia i wniebowzięcia Matki Boskiej [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W  roli Maryi wystąpiła Elżbieta Samel, tu scena zaśnięcia matki Zbawiciela i wniebowzięcia
W  roli Maryi wystąpiła Elżbieta Samel, tu scena zaśnięcia matki Zbawiciela i wniebowzięcia Wiktoria Serafin
Udostępnij:
W ciągu ostatnich dziesięciu lat w Rudniku nad Sanem zostało wystawionych  dwadzieścia inscenizacji „Orszak Trzech Króli” oraz „Wjazd Chrystusa do Jerozolimy”. Odbywały się dwa razy w roku w uroczystość Objawienia Pańskiego i w Niedzielę Palmową.

20 września 2020 roku zrealizowano inscenizację, „Jezus jest wśród nas”. Natomiast w niedzielę 15 sierpnia odbyła kolejna inscenizacja, będąca w pewnym sensie kontynuacją ubiegłorocznej. Miała miejsce w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zatytułowana została „Maryja jest wśród nas”.

Pomysłodawcą, reżyserem i autorem scenariusza inscenizacji jest rudniczanin Marian Pędlowski, konsultacji teologicznych udzielał ksiądz Stanisław Czachor. Widowisko poprzedziła o godzinie 14 Msza święta w kościele parafialnym. Po o godzinie 15 rozpoczęła się inscenizacja plenerowa w Rynku. Udział w niej wzięli mieszkańcy Rudnika nad Sanem, ale też: Grobel, Jeżowego, Krakowa, Niska i Stalowej Woli. Widowisku towarzyszyły członkinie Grupy Modlitewnej Matki Bożej Pompejańskiej ze Stalowej Woli oraz Senatorowie Bractwa świętego Józefa Opiekuna Rodzin z Niska i Grobel.

Wystawiono sześć scenek. Pierwsza poświęcona była przypomnieniu postaci „lekarza akowców” doktora Kazimierza Hernicha, w akcji partyzantów w 1943 roku w Groblach. W roli partyzantów wystąpili harcerze, z harcmistrzem Anną Korasiewicz na czele. – Kilkuletnią tradycją stało się, iż w ramach inscenizacji przypominamy sylwetki zasłużonych mieszkańców. W ubiegłym roku przypomnieliśmy księdza Franciszka Nicałka. Tym razem przypomnimy postać doktora Kazimierza Hernicha – powiedział Marian Pędlowski.

Pięć kolejnych scenek poświęconych było Maryi. Grupa ponad pięćdziesięciu aktorów przedstawiła jako pierwszy obraz zwiastowania czyli objawienia się Marii Archanioła Gabriela i jego zapowiedź narodzenia Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Kolejne sceny pokazały nawiedzenie świętej Elżbiety przez Marię, wesela w Kanie Galilejskiej, zaśnięcie i wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz objawienia Maryi w Gietrzwałdzie.

W  roli Maryi wystąpiła Elżbieta Samel, w pozostałych scenkach cała jej rodzina. W  postać Jezusa wcielił się Michał Machynia z Krakowa. Było to jedyne tego dnia „żywe” wydarzenie w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie