Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza budowa żłobko-przedszkola w Stalowej Woli. Jest wyłoniony wykonawca

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wizualizacja żłobko-przedszkola, jakie powstanie w 2023 roku dla 195 dzieci, w tym wymagających specjalnej troski
Wizualizacja żłobko-przedszkola, jakie powstanie w 2023 roku dla 195 dzieci, w tym wymagających specjalnej troski Urząd Miasta
Wyłoniono wykonawcę budowy integracyjnego przedszkola i żłobka w technologii pasywnej w Stalowej Woli. „Pasywne” oznacza, że będzie energooszczędne, pochłaniające niewiele energii.

Do przetargu przystąpiły cztery podmioty. Ostatecznie inwestycję zrealizuje firma ze Strzelców Opolskich, za kwotę 17,7 miliona złotych brutto. Kwota jaką magistrat zapisał na to zadanie w budżecie to 20,1 miliona złotych.

Nowa placówka, która powstanie przy wsparcie środków unijnych w Stalowej Woli, zapewni opiekę dla 100 dzieci w wieku przedszkolnym oraz 95 maluchów w wieku żłobkowym. Zlokalizowana będzie na terenie pomiędzy blokami przy ulicy Poniatowskiego 37, a Alejami Jana Pawła II 24.

Budynek przedszkola i żłobka zaprojektowano jako obiekt wolnostojący z dwiema kondygnacjami nadziemnymi oraz częściowo z jedną kondygnacją podziemną, na planie zbliżonym do kwadratu. W budynku będzie niewielki basen o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Planuje się zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, montaż pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznych, która pokryje ponad 50 procent zużycia energii elektrycznej budynku. Odnawialne źródła energii pokrywają 46,5 procent zapotrzebowania energii końcowej w budynku.

Zainstalowane zostaną też urządzenia zacieniające, system chłodzenia w porze letniej, system automatycznego monitorowania i sterowania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach: sterowanie żaluzjami, podnoszenie/obniżanie temperatury. Źródła energooszczędnego oświetlenia LED będą oparte na wymiennych trzonkach (gospodarka obiegu zamkniętego). Przy budynku powstanie punkt ładowania pojazdów elektrycznych z instalacją fotowoltaiczną pokrywającą w 100 procent zapotrzebowanie na energię dla punktu ładowania.

Koszt całkowity inwestycji to ponad 20 milionów złotych, z czego 65 procent stanowią środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego czyli z Unii Europejskiej. Nabór do placówki ma być prowadzony od czerwca 2023 roku.

– Chciałbym bardzo podziękować niesamowitemu zespołowi Urzędu Miasta, który pracował kilkanaście miesięcy, aby spełnić różne wymogi projektu. Było to zadanie, które kosztowało Was bardzo wiele wysiłku. Dziękuję za to zaangażowanie. Dla mnie to największa duma, że mogę pracować z ludźmi tak oddanymi dla Stalowej Woli – powiedział prezydent Lucjusz Nadbereżny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto