Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza projektowanie, a potem budowa „drogi życia” S19 w powiecie niżańskim

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Podpisanie umowy na budowę odcinków S-19 odbyło się na parkingu przy drodze, w środku z podpisaną umową stoi minister Andrzej Adamczyk
Podpisanie umowy na budowę odcinków S-19 odbyło się na parkingu przy drodze, w środku z podpisaną umową stoi minister Andrzej Adamczyk Zdzisław Surowaniec
Z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka podpisana została w poniedziałek umowa na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku od węzła „Lasy Janowskie” do węzła „Nisko Południe” z podziałem na trzy zadania. To fragment przyszłego szlaku Via Carpatia z północy na południe.

- Via Carpatia to droga życia dla Polski Wschodniej. Dlatego cieszy fakt, że dzisiaj podpisujemy kolejne umowy na jej realizację. Trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe to kolejny krok przybliżający nas do powstania tej ważnej arterii. Nowa droga usprawni podróż na osi północ – południe, a cały region otworzy na nowe możliwości rozwoju – powiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Wszyscy przemawiający na uroczystości zorganizowanej na parkingu zajazdu przy drodze szybkiego ruchu S19 wygłaszali pochwałę dla obecnego rządu i tworzącej go partii, przekonując, że „poprzednim się nie udało”. Jak usłyszeli dziennikarze, Via Carpatia została oficjalnie wpisana do zadań Unii Europejskiej. - Nasi poprzednicy przekonywali, że to się nie uda - triumfował minister.

Umowy w trybie projektuj i buduj oznaczają, że wykonawcy w pierwszej kolejności przystąpią do opracowania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Po uzyskaniu Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej, rozpoczną się prace w terenie. Wszystkie odcinki będą realizowane w czasie 34 miesięcy (nie wlicza się okresów zimowych podczas realizacji robót od 15 grudnia do 15 marca) i objęte zostaną gwarancją przez 10 lat. S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe powstanie jako dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu. Kierowcy skorzystają z nowej trasy w 2021 roku. Prace mają wartość 730 milionów złotych.

Do 2025 roku będzie gotowa droga szybkiego ruchu od Lublina przez Rzeszów do przejścia granicznego w Barwinku na Słowacji. Powstają kolejne odcinki drogi, które złożą się na liczącą w Polsce 700 kilometrów częścią trasy Via Carpatia od Bałtyku do Turcji.

W poniedziałek w Nisku doszło do podpisania umowy na realizację trzech odcinków drogi ekspresowej S19 od węzła Lasy Janowskie (województwo lubelskie) do węzła Nisko Południe.

Odcinek Lasy Janowskie - Zdziary (długość 9,3 kilometra) zrealizuje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe za 236,3 miliona złotych. Odcinek Zdziary - Rudnik nad Sanem (długość 9 kilometra) zaprojektuje i zbuduje firma Mosty Łódź za 286,9 miliona złotych.

Odcinek Rudnik nad Sanem - Nisko Południe (długość 6 kilometrów ) zrealizuje konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe za 196,3 miliona złotych.

Początek odcinka realizacyjnego przyjęto za węzłem „Lasy Janowskie” w granicach województwa lubelskiego. Początkowo droga ekspresowa S19 przebiega równolegle do istniejącej drogi krajowej DK19. Następnie po przekroczeniu rzeki Bukowa droga kieruje się w lewo omijając stawy, przecina obszary leśne gdzie zlokalizowano po obu stronach drogi. Po wschodniej stronie, za cmentarzem droga omija miejscowość Domostawa. Dalej przecina kompleks leśny i krzyżuje się z DK 19, kierując się przez obszary polno – leśne w stronę miejscowości Kutyły, którą omija od zachodu. Następnie kieruje się na wschód i w okolicy miejscowości Zdziary poprzez łącznik dochodzi do drogi krajowej nr 19) w węźle Zdziary. Obiekty inżynierskie: dwa mosty, dziesięc wiaduktów, w tym przejścia dla zwierząt dużych i średnich górą i dołem), kładka dla pieszych.

Odcinek Zdzisry - Rudnik drogi ekspresowej S19 rozpoczyna się za węzłem „Zdziary”. Po przekroczeniu DK19 droga przebiega przez kompleks leśny równolegle po jej wschodniej stronie. Od tego miejsca trasa przebiega nowym śladem po wschodniej stronie istniejącej drogi krajowej nr 19. W rejonie miejscowości Spokojna trasa wariantu odchyla się na wschód i biegnie w kierunku linii kolejowej Stalowa Wola – Biłgoraj. W sąsiedztwie linii kolejowej planowany jest w przyszłości węzeł „Zapacz”, na przecięciu z planowanym przebiegiem drogi S-74. Następnie trasa biegnie w kierunku południowo – zachodnim, równolegle do szerokotorowej linii kolejowej LK65, dalej przecina rzekę San, a następnie w okolicy miejscowości Nowa Wieś odsuwa się od pasa kolejowego w kierunku węzła „Rudnik nad Sanem.

Obiekty inżynierskie jeden most, osiem wiaduktów, w tym przejścia dla zwierząt dużych i średnich górą i dołem, dziewięć przepustów, w tym zespolone z przejściami dla zwierząt.

Odcinek Rudnik nad Sanem - Nisko Południe drogi ekspresowej S19 rozpoczyna się w węźle „Rudnik nad Sanem” na przecięciu z DK77 oraz obwodnicą Stalowej Woli i Niska. Następnie trasa zbliża się ponownie do szerokotorowej linii kolejowej LK65, biegnąc równolegle do niej, a następnie w węźle „Nisko Południe” krzyżuje się z istniejącą drogą krajową nr 19 oraz kilometr dalej z linią kolejową LK65.

Obiekty inżynierskie: sześć wiaduktów, w tym przejścia dla zwierząt dużych i średnich dołem, sześć przepustów (w tym zespolone z przejściami dla zwierząt.

Idea utworzenia szlaku Via Carpatia została zapoczątkowana w 2006 roku w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny.

Korytarz Via Carpatia, którego głównym elementem jest droga ekspresowa S19 od granicy ze Słowacją w Barwinku aż do Białegostoku (Knyszyn), i dalej na północ stanowi priorytet w następnych latach, w szczególności w zakresie przyspieszenia prac przygotowawczych, tak by była możliwa jak najszybsza realizacja tego ciągu łączącego kraje Bałtyckie z resztą Unii Europejskiej oraz jej wschodnimi sąsiadami. S19 Na Podkarpaciu będzie miała 169 kilometra. Równolegle prace prowadzone są także na terenie woj. lubelskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - Paczkomaty to przyszłość. Rynek listów kończy się

Źródło: vivi24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie