Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły prace zespołu, który ma naprawić finanse szpitala w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Pracowników szpitala czeka poważna dyskusja na temat kosztów funkcjonowania placówki.
Pracowników szpitala czeka poważna dyskusja na temat kosztów funkcjonowania placówki. Zdzisław Surowaniec
Szpitalowi grozi komercjalizacja, na co wpływ mają w dużej mierze wysokie wynagrodzenia i domaganie się pracowników wypłaty zaległej premii zwanej "trzynastką".

Członkowie zespołu

W skład zespołu weszło dziewięciu przedstawicieli związków zawodowych działających w szpitalu: Wiesława Wojtala (Zakładowa Organizacja Związkowa OZZ Pielęgniarek i Położnych), Jacek Buczek (NSZZ "Solidarność"), Dorota Janeczko (Federacja ZZ Pracowników Ochrony Zdrowia), Witold Korczyński (Oddział Terenowy Ogólnopolskiego ZZ Lekarzy), Adam Krawczyk (Zakładowa Organizacja ZZ Anestezjologów), Maria Janic (Międzyzakładowy ZZ Techników Medycznych Elektrokardiologii), Ewa Maślach (ZZ Techników Analityki Medycznej z siedzibą w Rzeszowie), Artur Wojciechowski (Zakładowa Organizacja Związkowa OZZ Fizjoterapia) i Jolanta Mazur (ZZ Administracja). Oprócz nich, w skład Zespołu wchodzą jeszcze: Eugenia Powaga (przedstawiciel Rady Pracowników Szpitala Powiatowego w Stalowej Woli), Monika Dziuba (radna powiatowa i przedstawiciel Rady Społecznej Szpitala), Leszek Ziółkowski (radny powiatowy - przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej i Rodziny), Roman Ryznar (wicedyrektor Szpitala Powiatowego do spraw finansowych) oraz Wojciech Korkowski (członek Zarządu Powiatu).

Pierwotnie zespół miał liczyć kilka osób, w tym jednego przedstawiciela reprezentującego dziewięć związków zawodowych. Kiedy jednak związki zawodowe przysłały dwóch przedstawicieli, starosta Robert Fila zarządził, że każdy ze związków będzie miał po jednym reprezentancie. Zespół liczy więc w sumie 14 osób.

POŁOWA GRUDNIA

Pierwsze posiedzenie zespołu odbyło się 10 listopada. Na przygotowanie założeń programu naprawczego ma on czas do 15 grudnia. - Liczę, że zespół wypracuje jakiś kompromis, który z jednej strony pozwoli szpitalowi znaleźć niezbędne oszczędności, a z drugiej będzie akceptowalny przez załogę. Właśnie po to zaprosiliśmy jej przedstawicieli do zespołu. Nie chcemy o sprawach dotyczących pracowników decydować bez ich udziału. Wcześniej informowali, że nie mają informacji na temat szpitala. Teraz mają zarówno informacje, jak i możliwość wpływu na przyszłość lecznicy - powiedział starosta Robert Fila, który był inicjatorem powołania zespołu.

Na przewodniczącego Zespołu starosta wyznaczył radnego doktora Wojciecha Korkowskiego, dyrektora tak zwanego "ambulatorium przy hucie". - Ma ku temu najlepsze kompetencje, sam jest lekarzem, a jednocześnie kieruje dobrze prosperującą placówką zdrowotną, jaką jest "ambulatorium". Sądzę, że dobrze pokieruje tym Zespołem - stwierdził starosta.

TRUDNE ZADANIE

Sam przewodniczący nie ukrywa, że jego i cały zespół czeka trudne zadanie. - Sytuacja jest skomplikowana, a czasu nie ma. Przychodów z działalności szpitala nie da się radykalnie zwiększyć, konieczne więc są szybkie działania prowadzące do restrukturyzacji kosztów. Takie działania, jeżeli to możliwe, powinny być realizowane w porozumieniu z załogą. Tym właśnie ma zajmować się nasz zespół. Wierzę, że jego prace będę owocne - zapewnił dr Wojciech Korkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie