Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły X Zdarzenia Teatralne w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli (program)

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Amatorski Teatr Dramatyczny imienia Józefa Żmudy ze Stalowej Woli wystawił dramat „Chłopcy” Stanisława Grochowiaka
Amatorski Teatr Dramatyczny imienia Józefa Żmudy ze Stalowej Woli wystawił dramat „Chłopcy” Stanisława Grochowiaka Zdzisław Surowaniec
W Miejskim Domu Kultury i w Spółdzielczym Dom Kultury ruszyły 23 marca zorganizowane po raz dziesiąty Zdarzenia Teatralne. O godzinie 17 Amatorski Teatr Dramatyczny imienia Józefa Żmudy ze Stalowej Woli wystawił dramat „Chłopcy” Stanisława Grochowiaka.

Poszukiwania pomysłu na lokalne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru sprawiły, że jako ich rezultat pojawiły się w Stalowej Woli Zdarzenia Teatralne. Organizatorzy, czyli Miejski Dom Kultury i Spółdzielczy Dom Kultury, budując program Zdarzeń Teatralnych udowadniają, że teatr u nas mieszka, a nie tylko bywa.

To co wydarzy się podczas tegorocznych Zdarzeń Teatralnych jest kwintesencją dziesięcioletnich doświadczeń. Tradycyjnie zobaczymy spektakle stalowowolskich teatrów, ale wystąpią również zaproszeni goście. O ich wyborze decyduje co roku jury Biesiady Teatralnej w Horyńcu – jednego z najważniejszych festiwali dla teatrów amatorskich w Polsce. Do Stalowej Woli zapraszani są laureaci tego festiwalu.

X Zdarzenia Teatralne są wizytówką naszego, lokalnego środowiska teatralnego oraz spojrzeniem w witrynę prezentującą najciekawsze zjawiska na polskiej scenie amatorskiej.

Program:
23 marca (piątek)

Godzina 17 „Chłopcy”, Stanisława Grochowiaka, Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy (MDK). „Chłopcy” to najsłynniejsza i najczęściej wystawiana sztuka Stanisława Grochowiaka. Jej bohaterami są staruszkowie z domu starców; schorowani, samotni i traktowani przez opresyjne społeczeństwo jak dzieci. Jednak oni mają w sobie dużo żywotności i próbują przekuć swoją słabość w siłę. Stają się anarchicznymi „chłopcami”, którzy w karnawałowym żywiole zabawy wywracają na opak porządek rzeczywistości.

Godzina 18 „Piaskownica”, M. Walczak, Teatr Blagier (SDK). Opowieść na dwa głosy o tym jak trudno porozumieć się z drugim człowiekiem. Refleksja o rozmijających się oczekiwaniach dwojga ludzi, dojrzewaniu do relacji, inicjacji w dorosłość. O trudzie odkrywania miłości.

Godzina 19.30, „Homosovieticus czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”, M. Zaszczenko, Teatr Wojtka Kowalskiego (Częstochowa). Monodram skonstruowany na bazie twórczości Michaiła Zoszczenki – wybranych opowiadań satyrycznych o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych. Dodatkowego klimatu tej inscenizacji dodają piosenki przy akompaniamencie akordeonu. Premiera spektaklu grudzień 2017

24 marca (sobota)

Godzina 17, „Krzyk motyla”, Teatr Wyjście (SDK). O zagubieniu w świecie dorosłych, o pytaniach, na które nie potrafimy udzielić odpowiedzi, lub takich, na które odpowiedzi boimy się usłyszeć, o sile jaką są młodzieńcze uczucia, o wchodzeniu w dorosłość ze świadomością dziecka i o dojrzewaniu do bycia dorosłym, o tym słyszymy podążając za bohaterami spektaklu „Krzyk Motyla”.

Godzina 18. „Obroty rzeczy” M. Białoszewski, Teatr Okna (MDK). W sezonie 2017/2018 Teatr OKNA proponuje swoim miłośnikom spotkanie ze sztukami Mirona Białoszewskiego. Twórcy Teatru Osobnego, który zapoczątkował polską powojenną awangardę teatralną. „Obroty rzeczy” są czwartym programem Teatru Osobnego z 1959 roku. W sztukach: „Imiesłów”, „Pani Koch”, „Szury”, „Stworzenie świata” interesuje Białoszewskiego teatralizacja gramatyki języka, która odsłania przede wszystkim gramatykę egzystencji.

Godzina 19.30, „Jak zjadłem psa”, J. Griszkowiec, M. Załuska (Tarnobrzeg). Przejmująco gorzka opowieść młodego chłopaka, którego już nie ma! Którego zabrakło mentalnie, przy czym nikt jakoś tego nie zauważył. A zniszczony umysł i złamany charakter są efektem trzyletniej służby w radzieckiej flocie wojennej. Czy ktoś usłyszy jego rozpaczliwe wołanie o pomoc?

25 marca (niedziela)

Godzina 16, „na Twarz”, Julian Tuwim, warsztaty teatralne Uniwersytetu Trzeciego Wieku (MDK). Próba zespołowego poszukiwania interpretacji wierszy Juliana Tuwima. Zapraszamy Widzów na wspólną wycieczkę w świat naszej wyobraźni.

Godzina 17, „Na pełnym morzu”, S. Mrożek, Teatr Blagier (SDK). Historia trzech rozbitków na tratwie. Opowieść o starciu jednostki z większością, o wolności wyboru. Dyktaturę, anarchię traktujemy jako jednoznacznie złe, ale czy prawdziwa demokracja zawsze potrafi obronić jednostkę?

Godzina 18.30, „Kroniki podwórkowe”, Teatr Przedmieście (Rzeszów). Spektakl jest próbą cofnięcia się do naszej dziecięcej niewinności, naszego podwórka i marzeń. Krajobraz dzieciństwa pełen jest nie tylko sielskich wspomnień, ale też bólu, niespełnienia i gorzkiego smaku porażki. W tle tej historii przewijają się burzliwe lata 80., czarno – białe fotografie, pochody pierwszomajowe i cień Czarnobyla. To czas przełomu, niewidzialnego zagrożenia, zmian społeczno – politycznych, budującego się nowego świata. Droga między szkołą, podwórkiem a kościołem to miejsce naszych najważniejszych odkryć, przeżyć, doświadczeń, które wpływają na późniejsze życie.

Godzina 19.30, „Kolacja na cztery ręce”, P. Barz, Kompania Teatralna Mamro (Warszawa). Historia muzyczno-kulinarnej konfrontacji dwóch najwybitniejszych muzyków baroku: Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla w formie słodko-gorzko-kwaśnej komedii z dużą ilością alkoholu. Jednym zdaniem – komedia o sztuce życia w wielkim świecie i o życiu w świecie wielkiej sztuki.


Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:


Umiesz przeklinać po świętokrzysku? Sprawdź się! QUIZ

Sprawdź, czy znasz świętokrzyską gwarę! Co znaczą te słowa? [QUIZ]

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]


Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski: Dramatyczne zaślubiny - pan młody relacjonuje atak nożownika. Nowy sezon Ucha prezesa

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie