Ruszyły zajęcia na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym w...

  Ruszyły zajęcia na Dziecięcym Uniwersytecie Technicznym w Stalowej Woli

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Mali studenci z ogromnym entuzjazmem podeszli do zdobywania wiedzy i chłoną naukowe ciekawostki

  Mali studenci z ogromnym entuzjazmem podeszli do zdobywania wiedzy i chłoną naukowe ciekawostki ©Justyna Bieńko

  20 października w Stalowej Woli odbyła się uroczysta inauguracja kolejnego semestru Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W zajęciach popularnonaukowych będzie uczestniczyć ponad 200 dzieci w wieku 7-12 lat uczęszczających do szkół podstawowych w Stalowej Woli oraz powiecie stalowowolskim.
  Mali studenci z ogromnym entuzjazmem podeszli do zdobywania wiedzy i chłoną naukowe ciekawostki

  Mali studenci z ogromnym entuzjazmem podeszli do zdobywania wiedzy i chłoną naukowe ciekawostki ©Justyna Bieńko

  Nowy semestr będzie siódmą edycją zajęć popularnonaukowych organizowanych przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, a finansowanych przez Miasto Stalowa Wola oraz Powiat Stalowowolski i wchodzące w jego skład gminy: Zaklików, Pysznicę, Radomyśl nad Sanem, Bojanów i Zaleszany.

  Nowy semestr stalowowolskiej filii Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego, rozpoczął wykład „Nasz niesamowity MÓZG” prowadzony przez Heweliuszy Nauki, którymi są Tomasz Ruszkowski i Paweł Jaskólski. W każdym odcinku prowadzą doświadczenie, nawiązując do historii i osiągnięć pewnej sławnej postaci - naszego Heweliusza Nauki, czyli osoby, która swoją pasją może zainspirować innych.

  Podczas zajęć w auli na Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. mali studenci dowiedzieli się jak mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały, jakie ma niesamowite możliwości i jak można oszukać nasze zmysły.

  Na kolejnych spotkaniach studenci sprawdzą czy liczą lepiej niż kalkulator oraz czy można zzielenieć ze złości, dowiedzą się jak współczesne technologie pomagają w pracy archeologa oraz nauczą się bezpiecznego korzystania z Internetu.

  W filii Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego odbywają się również laboratoria, gdzie mali studenci spotykają się w tygodniu i w małych grupach, aby uczyć się programowania, architektury czy modelarstwa. W tym semestrze również zostaną zorganizowane takie warsztaty, ponownie dla wszystkich chętnych.

  - W Stalowej Woli dla Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego poszukujemy nowych form zajęć edukacyjnych, które powinny charakteryzować się większą częstotliwością spotkań oraz konsekwencją w poznawaniu konkretnej dziedziny, na przykład informatyki. Liczymy na współpracę ze stalowowolskimi szkołami średnimi, posiadającymi świetnie wyposażone pracownie. Udostępnienie ich uczniom szkół podstawowych, może przynieść znakomite efekty w rozbudzeniu zainteresowań nauką i techniką – powiedział Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

  Dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza Łukasz Szuba jest przekonany, że dzięki dobrej współpracy z partnerami projektu z roku na rok będzie się stale rozwijał.

  – Wszystko wskazuje na to, że już w kolejnym roku zaczniemy działać w Stalowej Woli też w innej formie, otwartej dla szerszego grona mieszkańców. Zachęcamy do śledzenia naszej strony i mediów społecznościowych, gdzie informujemy o wszystkich naszych nowych inicjatywach - powiedział dyrektor Szuba.

  Poza Stalową Wolą, zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego odbywają się w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy i Ustrzykach Dolnych. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki - jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu 2017.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  Zobacz także: Ojciec Mateusz- nowe odcinki serialu powstają w Sandomierzu

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!