Rzecznik generalny TSUE wydał opinię o delegowaniu sędziów. "Sprzeczne z prawem UE"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Prawo Unii sprzeciwia się polskiej praktyce delegowania sędziów do sądów wyższej instancji- poinformował rzecznik generalny TSUE.
- Prawo Unii sprzeciwia się polskiej praktyce delegowania sędziów do sądów wyższej instancji- poinformował rzecznik generalny TSUE. 123RF
Polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które może zostać zakończone w każdym czasie według uznania Ministra Sprawiedliwości będącego zarazem Prokuratorem Generalnym jest sprzeczne z unijnym prawem- wskazał w ogłoszonej w czwartek opinii rzecznik generalny TSUE Michal Bobek.

- Prawo Unii sprzeciwia się polskiej praktyce delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania Ministra Sprawiedliwości będącego zarazem Prokuratorem Generalnym- czytamy w opinii rzecznika generalnego TSUE.

Rzecznik TSUE wskazał, że w prawie Unii nic nie stoi na przeszkodzie, by państwa członkowskie ustanowiły system, zgodnie z którym sędziowie mogą, w interesie służby, być tymczasowo delegowani z jednego sądu do drugiego. W systemach, w których ministerstwo sprawiedliwości jest odpowiedzialne za kwestie organizacyjne i kadrowe dotyczące sądownictwa, decyzje o delegowaniu poszczególnych sędziów mogą leżeć w gestii ministra.

Zdaniem rzecznika, aspekt ten nie jest również problematyczny, "o ile przestrzegane są procedury ustawowe, wszystkie odpowiednie zezwolenia wymagane przez prawo krajowe zostały udzielone, a zwykłe zasady dotyczące powoływania, kadencji i odwoływania sędziów nadal mają zastosowanie w trakcie delegowania".

Jednocześnie zaznaczył, że "nie wydaje się, żeby miało to miejsce w przypadku omawianych przepisów krajowych".- W ocenie rzecznika generalnego sędziowie delegowani podlegają bowiem nie zwykłym zasadom, ale dość szczególnemu –i bardzo niepokojącemu–reżimowi prawnemu- zaznaczył.

Ponadto rzecznik generalny uznał, że "w systemie zgodnym z zasadą państwa prawnego powinna istnieć przynajmniej określona przejrzystość w zakresie podejmowania decyzji o delegowaniu sędziów oraz odpowiedzialność za takie decyzje". - W szczególności każda decyzja dotycząca (rozpoczęcia lub zakończenia) delegowania sędziego powinna być podejmowana na podstawie znanych ex ante kryteriów i zostać należycie uzasadniona- napisano i dodano, że kryteria i uzasadnienie powinny być w stanie zagwarantować minimum jasności co do tego, dlaczego i w jaki sposób dana decyzja została podjęta, "a przez to umożliwić jakąś formę kontroli".

- Takiej cechy nie można się jednak dopatrzyć w rozpatrywanych przepisach krajowych. Kryteria stosowane przez Ministra Sprawiedliwości będącego zarazem Prokuratorem Generalnym przy delegowaniu sędziów i odwoływaniu ich z delegowania, o ile istnieją,nie są bowiem w każdym razie podawane do wiadomości publicznej- wskazano.

Rzecznik Generalny Michał Bobek wskazał także, że poważne obawy budzi fakt, że "delegowanie następuje na czas nieokreślony i może zostać zakończone w każdej chwili według uznania Ministra Sprawiedliwości będącego zarazem Prokuratorem Generalnym.

Rzecznik generalny zaproponował, by Trybunał orzekł, że wspomniane przepisy krajowe są niezgodnezart.19ust.1 akapit drugi TUE.

Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Jednak bardzo często pokrywa się z późniejszym wyrokiem TSUE

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Materiał oryginalny: Rzecznik generalny TSUE wydał opinię o delegowaniu sędziów. "Sprzeczne z prawem UE" - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ellis Smith

Making money online more than $15k just by doing simple work from home. I have received $18376 last month. Its an easy and simple job to do and its earnings are much better than regular office job and even a little child can do this and earns money.DFgh Everybody must try this job by

just use the info on this site page_______P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Dodaj ogłoszenie