Są pieniądze na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej – to oferta nie tylko dla hoteli i pensjonatów. Kto może ubiegać się o wsparcie?

Materiał informacyjny BGK
Przedsiębiorcy z pięciu województw Polski Wschodniej mogą otrzymać wsparcie z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. Wystarczy pomysł na inwestycje w branży turystycznej. To szansa nie tylko dla firm doświadczonych na rynku, ale też dopiero stawiających pierwsze kroki w biznesie.

BGK

Od marzeń do własnego biznesu

Sylwia i Mateusz Paciura swój pomysł na życie odnaleźli decydując się na założenie winiarni w urokliwej okolicy pod Sandomierzem w województwie świętokrzyskim. By rozwijać swój biznes, potrzebowali pieniędzy na podniesienie standardu winiarni oraz miejsc noclegowych, które oferują turystom. Inwestycji wymagała także ich przechowalnia na owoce, niezbędna w każdej winiarni. Dziś nie tylko produkują wino, ale również zachęcają do zwiedzania winnicy i degustacji tworzonych trunków.

W tym samym czasie Jakub Fraszka z Nałęczowa, w sąsiednim województwie lubelskim, rozwijał swój biznes oparty na dziecięcych marzeniach. Jako kilkunastoletni chłopiec często rozmyślał o paru metrach kwadratowych schowanych w koronach drzew. Teraz wraz z żoną prowadzą pierwszy w Polsce pensjonat zawieszony kilka metrów nad ziemią. „W drzewach” to oaza spokoju, pełna śpiewu ptaków i szumu leśnych drzew, w której niedawno dobudowali recepcję i nowy apartament.

Obie te historie wiele łączy. Po pierwsze, oba biznesy prowadzone są w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej. Po drugie – w obu przypadkach ich bohaterzy budują swoje firmy bazując na turystycznym potencjale regionów, charakteryzującym się bogactwem natury, różnorodnością kultur oraz historycznymi miejscami i atrakcjami. Najważniejsze, że obu przedsiębiorców skorzystało z finansowego wsparcia na rozwój - pożyczki z projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. Obecnie dla firm działających w branży turystycznej i okołoturystycznej to aż 60 milionów złotych. Przedsiębiorcy chcący stworzyć lub rozwinąć turystyczny biznes w Polsce Wschodniej mogą otrzymać nawet 500 tys. zł na inwestycje i przygotować się na sezon.

Wykorzystaj potencjał w swoim regionie

Czas ku temu jest wyjątkowo dobry, mimo, a może właśnie z powodu wciąż jeszcze trwającej pandemii. Jej powszechny wpływ na nasze życie odzwierciedlił się też w naszych preferencjach turystycznych. W miejsce egzotycznych, zagranicznych wypadów szukamy teraz kontaktu z naturą. Kiedy wyjazdy poza granice jeszcze rodzą obawy, nasze zainteresowanie wzbudzają częściej rodzime regiony i coraz ciekawsze atrakcje, jakie oferują. To tworzy szanse dla przedsiębiorców, którzy ten potencjał mogą wykorzystać na wiele sposobów, by przyciągnąć jeszcze więcej turystów. A w tym pomóc może właśnie pożyczka na rozwój turystyki.

BGK

Z tego rozwiązania nie bały się skorzystać dwie wspólniczki z Białegostoku - Agnieszka Eliaszuk i Ewelina Żywalewska. Postanowiły przywrócić mieszkańcom stolicy Podlasia i coraz liczniej przybywającym turystom wiarę w dobry chleb, jaki zwykły jadać nasze babcie. W „Sztuce chleba i wina”, otwartej przez nie rzemieślniczej piekarni, można kupić pieczywo na prawdziwym zakwasie z długiej fermentacji, bagietki, słodkości i wina.

Do skorzystania z pożyczki przekonało nas bardzo niskie oprocentowanie i brak prowizji za jej udzielenie. O tym, że można skorzystać z takiego produktu, dowiedziałam się od znajomych. Usłyszałam, że ktoś skorzystał z rozwiązania, oferowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a dobre warunki wzbudziły moją ciekawość i chciałam to osobiście sprawdzićmówi Agnieszka Eliaszuk, współwłaścicielka piekarni.

Te historie to tylko kilka przykładów na wykorzystanie pożyczki na rozwój turystyki. Z finansowaniem zdecydowanie łatwiej wcielić w życie swoje plany i marzenia biznesowe.

Kto może ubiegać się o korzystną pożyczkę na rozwój turystyki?

Projekt „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka" jest finansowany ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, a zarządza nim Bank Gospodarstwa Krajowego. Wnioski o finansowanie składa się do współpracujących z BGK instytucji finansujących, które udzielają pożyczek w regionach Polski Wschodniej. Ponad 108 mln zł trafiło od początku trwania projektu do ponad 630 firm.

Wsparcie adresowane jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw działających w branży turystycznej i okołoturystycznej w woj. warmińsko-mazurskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim lub podlaskim. Firmy mogą przeznaczyć otrzymane środki m.in. na:

 • budowę,
 • remont lub rozbudowę obiektów noclegowych lub gastronomicznych,
 • infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, uzdrowiskowej, kulturalnej i rozrywkowej,
 • transport turystyczny,
 • organizację i pośrednictwo turystyczne.

O pożyczki mogą ubiegać się również rękodzielnicy i rzemieślnicy oraz przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną, produkty tradycyjne i regionalne. Wsparciem objęte są także osoby, które chcą się np. przebranżowić i mają pomysł na działalność turystyczną lub rekreacyjną.

Pożyczka jest atrakcyjna, dlatego firmy chętnie po nią sięgają. Wartość udzielonych pożyczek rośnie z roku na rok. W 2017 roku wyniosła 1,1 mln zł, a w 2020 roku prawie 43 mln zł. W 2020 roku, mimo pandemii koronawirusa, udzieliliśmy ponad 200 pożyczekmówi Przemysław Cieszyński, Członek Zarządu BGK.

Pożyczka udzielana na preferencyjnych warunkach jest dobrym rozwiązaniem dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie turystycznym, ale też dla tych, które chcą rozwijać to, co już stworzyły.

Na początku tego roku przekazaliśmy instytucjom finansującym kolejne 60 milionów zł dla mikro, małych i średnich firm, które chcą realizować inwestycje w Polsce Wschodniej. Po ogłoszeniu stanu epidemii umożliwiliśmy przeznaczenie pożyczek na wydatki płynnościowe firmy, wprowadziliśmy wakacje kredytowe. Firma, która ubiega się o pożyczkę, nie musi mieć wkładu własnegododaje prezes.

Niskie oprocentowanie i brak prowizji to nie wszystko

Dzięki pożyczce na rozwój biznesu turystycznego m.in.:

 • zbudujesz lub rozbudujesz obiekt noclegowy lub gastronomiczny,
 • stworzysz lub rozwiniesz infrastrukturę rekreacyjno-sportową,
 • rozpoczniesz lub rozwiniesz produkcję i sprzedaż produktów ekologicznych, regionalnych lub tradycyjnych,
 • podniesiesz jakość świadczonych usług.

Najwyższa kwota finansowania, jaką możesz uzyskać, to 500 tys. zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat. Co ważne, oprocentowanie pożyczki jest stałe i zdecydowanie korzystniejsze niż w finansowaniu komercyjnym:

 • oprocentowanie to obecnie 0,0375 proc. (dla start-upów i obiektów posiadających status miejsca przyjaznego rowerzystom) lub 0,075 proc. (z przeznaczeniem na inwestycje i finansowanie działalności bieżącej)
 • nie ma opłat i prowizji za udzielenie i obsługę pożyczki,
 • możliwość karencji spłat lub wakacji kredytowych,
 • wkład własny od 0 zł.

Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z pożyczki, powinien zgłosić się do wybranej instytucji finansującej w regionie i złożyć wniosek. Ich lista dostępna jest na stronie bgk.pl/turystyka. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie merytoryczne oraz pomoc przy wypełnianiu dokumentów.

BGK

Projekt finansowany ze środków Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej

Wideo

Materiał oryginalny: Są pieniądze na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej – to oferta nie tylko dla hoteli i pensjonatów. Kto może ubiegać się o wsparcie? - Kurier Lubelski