Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na wyposażenie wiejskich świetlic

Klaudia Tajs
Pieniądze przekazano w poniedziałek w tarnobrzeskim starostwie. Od lewej Stanisław Baska, koordynator programu, Ewa Duma i Halina Kapała z Trześni, Danuta Mysza z Zalesia Gorzyckiego oraz Mirosław Pluta, tarnobrzeski starosta.
Pieniądze przekazano w poniedziałek w tarnobrzeskim starostwie. Od lewej Stanisław Baska, koordynator programu, Ewa Duma i Halina Kapała z Trześni, Danuta Mysza z Zalesia Gorzyckiego oraz Mirosław Pluta, tarnobrzeski starosta. Klaudia Tajs
Świetlice prowadzone przez Kolo Gospodyń Wiejskich z Zalesia Gorzyckiego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wsi Trześń dostały pieniądze na wyposażenie zniszczonych pomieszczeń. Społecznicy nie kryję, że dzięki darczyńcom mieszkańcy popowodziowych terenów, będą mogli przyjść do świetlicy, by napić się herbaty lub wysłuchać koncertu.

- Wiejskie świetlice na terenach dotkniętych powodzią muszą działać, bo właśnie tam mieszkańcy mogą oderwać się od szarej codzienności - przekonuje Danuta Mysza, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zalesiu Gorzyckim. - To miejsce, w którym ludzie zapominają o swoich problemach i bolączkach. Tam mogą napić się herbaty czy obejrzeć występ zespołu muzycznego. Ostatnio zorganizowałyśmy Dzień Kobiet. Przyszło ponad 70 osób. Po ósmym marca, panowie pytają, kiedy zorganizujemy Dzień Chłopa, bo też chcieliby sobie posiedzieć w świetlicy.

ZE WSKAZANIEM DLA ŚWIETLIC

Stanisław Baska, koordynator programu "Solidarni dla Powodzian", jaki rozpoczął działalność po ubiegłorocznej powodzi przy Stowarzyszeniu Katolickim w Zaleszanach, przypomina, że od maja ubiegłego roku do stowarzyszeń i organizacji działających na terenie popowodziowym skierowano aż 200 tysięcy złotych. - Wspólnie z gminą Zaleszany, Baranów Sandomierski, Nową Dębą, Gorzycami i Pysznicą realizujemy program "Młodzi gniewni dla nas pewni" - tłumaczy koordynator. - Kiedy nieszczęście dotknęło nasze tereny uznaliśmy, że pieniądze z tego programu przeznaczymy na pomoc dla świetlic i organizacji z tych pięciu miejscowości.

Spotkanie w tarnobrzeskim starostwie organizowano po tym, jak na koncie stowarzyszenia pojawiły się dwie wpłaty dedykowane przez sponsorów dla miejscowości Trześń i Zalesie Gorzyckie. - Dla świetlicy w Zalesiu Gorzyckim mamy 7 tysięcy złotych, dla świetlicy z Trześni 14 tysięcy złotych - podliczał Stanisław Baska. - Mam nadzieję, że pieniądze pozwolą państwu chociaż w części odnowić pomieszczenia i kupić najpotrzebniejsze urządzenia, które zabrała woda.

NA TALERZE I PLAC ZABAW

Danuta Mysza, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Zalesiu Gorzyckim, nie kryje, że 7 tysięcy złotych, powoli przywrócić do życia świetlicę, w której koło, organizowało szereg lokalnych inicjatyw. - To spotkania dla dzieci, dożynki, czy występy zespołów ludowych - wyliczała. - Woda zabrała nam lodówkę, kuchnię, naczynia i krzesła. Przed nami długa droga zanim pomieszczenie zostanie odremontowane i wyposażone. Zbieramy każdą złotówkę, bo dziś mamy dwa zalane stoły i ławeczki.

Z pieniędzy cieszą się także przedstawicielki Stowarzyszenia Przyjaciół Wsi Trześń, które otrzymały 14 tysięcy złotych. Stowarzyszenie działa od pięciu lat. Zrzesza 15 osób. W harmonogramie imprez jest doroczny piknik dla mieszkańców, dzień dziecka. - Naszym marzeniem jest zrobienie ogródka jordanowskiego - planuje Ewa Duma, wiceprezes stowarzyszenia. - Chciałybyśmy także wyposażyć świetlicę. Czy wystarczy? Zobaczymy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie