Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Salony fryzjerskie i kosmetyczne w PRL-u były skromne, ale praktyczne. Zobacz, jak wyglądały kilkadziesiąt lat temu! Tak dbano o urodę

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Salony fryzjerskie i kosmetyczne w czasach PRL-u były skromne, ale praktyczne. Mimo tego, że nie oferowały tak wielu możliwości, jak obecnie, to i tak ciągle można było spotkać tam rzesze czekających w kolejkach klientów. Mniejszy wybór kosmetyków czy produktów upiększających bądź stylizujących włosy był faktem, jednak fachowo wykonujący swoją pracę fryzjerzy i kosmetyczki bez problemu radzili sobie z ówczesnymi uczesaniami lub zabiegami kosmetycznymi oraz makijażami. Salony z tego typu usługami wyglądały bardzo prosto, bowiem nie przywiązywano wówczas uwagi do wystroju takich lokali. Najważniejsze było utrzymanie czystości w tych miejscach oraz zadbanie o ich praktyczne urządzenie, a także liczył się profesjonalizm pracowników. Poczekalnie w salonach fryzjerskich i kosmetycznych były wtedy wypełnione oczekującymi na swoją kolej klientami, którzy chętnie ze sobą rozmawiali oraz wymieniali uwagi na rozmaite tematy. W wielu miastach i miejscowościach tętniły życiem lokalnych społeczności. Zobacz, jak wyglądały salony fryzjerskie oraz kosmetyczne kilkadziesiąt lat temu!

Współczesne lokale to nowoczesny wystrój i wyposażenie

Obecne salony fryzjerskie oraz kosmetyczne oferują usługi na bardzo wysokim poziomie, a także z szeroką gamą możliwości. Rodzajów fryzur oraz uczesań jest znacznie więcej, niż kilkadziesiąt lat temu, a ponadto fryzjerzy oferują mnóstwo rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie mają na celu między innymi wzmocnić włosy, dodać im połysku czy objętości.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Kombinacje z koloryzacjami oraz stylizacjami fryzur dają niejednokrotnie efekt niemal artystyczny. Dowodem na to są chociażby kobiece uczesania okolicznościowe, a dodatkowo włosy zdobią liczne detale w postaci elementów nabłyszczających bądź wpinanych ozdób. Ponadto, współczesne salony fryzjerskie i kosmetyczne charakteryzują się nowoczesnością nie tylko w technikach wykonywania usług, ale również pod względem wykorzystywanych produktów oraz urządzeń.

Mało tego, zwraca się uwagę na wystrój wnętrz takich lokali, które zazwyczaj mają ciekawy design, a umeblowanie ma przyczyniać się także do komfortu pracowników i przebywających tam klientów. Obecnie nie ma też tłoku oraz kolejek w poczekalniach, gdyż najczęściej obowiązują konkretne, omówione z wyprzedzeniem godziny wykonania usług.

Kiedyś było tam prosto, ale schludnie i profesjonalnie

W czasach PRL-u panowała inna moda, jeśli chodzi o fryzury oraz makijaże, w związku z czym przywiązywano uwagę do stosowanych wówczas rodzajów uczesań czy make-upu. Było ich zdecydowanie mniej, niż obecnie, tak jak możliwości w dostępie do produktów, wykorzystywanych w ramach tego typu usług. Fryzjerzy i kosmetyczki nie dysponowali wtedy tak różnorodną ofertą kosmetyków czy innych środków, służących do stylizacji bądź pielęgnacji włosów lub skóry.

Nie używano też tylu urządzeń, co obecnie albo działały one na innych zasadach, co nieraz utrudniało lub spowalniało pracę. Wyposażenie salonów kosmetycznych oraz fryzjerskich było więc skromne, a wystrój prosty i często surowy. Na pierwszy rzut oka nie sprawiały wrażenia miejsc przyjemnych, ale wówczas najważniejsze było utrzymanie tam czystości oraz zadbanie o ich praktyczne urządzenie.

Liczył się także profesjonalizm pracowników. Poczekalnie w salonach fryzjerskich i kosmetycznych były wtedy wypełnione oczekującymi na swoją kolej klientami, którzy chętnie ze sobą rozmawiali oraz wymieniali uwagi na rozmaite tematy. W wielu miastach i miejscowościach tętniły życiem lokalnych społeczności.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne, przedstawiające wnętrza salonów fryzjerskich i kosmetycznych w czasach PRL-u. Fotografie zostały udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Zobacz, jak wyglądały tego typu lokale kilkadziesiąt lat temu!

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie