Samorządowiec Roku 2018 Grzegorz Kiełb: - Powstanę kolejny raz i wygram. Ja się nie poddaję. Nigdy

Marcin Radzimowski
W naszej akcji „Oceniamy Władzę” podsumowującej kadencję 2014-2018 nasi Czytelnicy głosując wystawili ocenę włodarzom miast, gmin i powiatów oraz radnym. Statuetki, dyplomy i zaszczytne tytuły Samorządowca Roku 2018 na północnym Podkarpaciu oraz Samorządowca Roku 2018 w Powiecie Tarnobrzeskim zdobył Grzegorz Kiełb, prezydent Tarnobrzega.

Czytelnicy, w głównej mierze mieszkańcy Tarnobrzega jednoznacznie wskazali, że spośród wszystkich włodarzy gmin na północy Podkarpacia, to pan zasłużył na wyróżnienie. A jakie projekty i inwestycje, pana zdaniem, w tej kadencji udało się panu zrealizować na piątkę z plusem?
Bardzo dziękuję za zaufanie i poparcie. Jest to dla mnie niezmiernie ważne. Co do pytania o projekty i inwestycje, było całkiem sporo. W zakresie dokumentacji, wykonana została dokumentacja projektowo - kosztorysowa „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych miasta Tarnobrzega poprzez zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego - etap I, zniesiona została ścisła strefa konserwatorska z terenów w centrum Tarnobrzega. Umożliwia to w końcu zagospodarowanie terenów, które od lat były nieużytkami. Natomiast w zakresie inwestycji, wymienię chociażby realizację II etapu wartego 80 milionów złotych projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Tarnobrzegu”, kosztującą ogólnie 20 milionów złotych termomodernizację obiektów użyteczności publicznej jak przedszkola i szkoły, budowę żłobka miejskiego, budowę budynku wielorodzinnego w ramach budownictwa społecznego. Wspomnę też dwóch o niezwykle istotnych dla wszystkich mieszkańców inwestycjach. Mam na myśli wart blisko 7 milionów złotych projekt „Rozwój terenów zieleni na obszarze miasta Tarnobrzega” dotyczący w większości terenów zielonych nad Wisłą, który to projekt uzyskał 85-procentowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Druga inwestycja to realizacja drogi obwodowej i pozyskanie na nią 42,5 miliona złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Nie wszystko jednak udało się dokończyć. Mam na myśli na przykład ściankę wspinaczkową.
250 tysięcy złotych na ściankę jest zabezpieczone w budżecie miasta jako wkład własny. Do zakończenia inwestycji niezbędne są środki zewnętrzne między innymi z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Mam wrażenie, jakby obecnie ekipa rządząca nie była zainteresowana tematem ścianki. Przykro mi jest, że inwestycje sportowe zaplanowane w budżecie nie są realizowane a niektóre z nich całkowicie z budżetu zniknęły. Mam na myśli budowę boiska ze sztuczną nawierzchnią na osiedlu Sobów przy szkole i budowę stadionu lekkoatletycznego na osiedlu Siarkowiec. Wypadły też w 2018 roku inwestycje w infrastrukturę - parkingi i chodniki przy blokach Mickiewicza 5, 5a i 5b oraz parking przy cmentarzu komunalnym na osiedlu Sobów. W sumie nie spodziewałem i nie spodziewam się wiele po osobach, które teraz rządzą w Tarnobrzegu. Jak do tej pory nie są w stanie poradzić sobie z tak błahym tematem jak oznakowanie szaletu miejskiego. Umieszczenie jakiegokolwiek napisu czy to na elewacji czy też znaku, kierującego do toalety, nie wymaga przecież uzgodnień w ministerstwach.

Gdybyśmy mogli cofnąć się do 2014 roku i gdyby ta kadencja dopiero się rozpoczynała, może coś zrobiłby pan inaczej, lepiej?Rozplanowanie inwestycji zależy od możliwości pozyskania pieniędzy zewnętrznych i takie inwestycje w pierwszej kolejności były realizowane. To co mi się nie udało zrobić a co chciałem, to na pewno rewitalizacja „lasku bulońskiego” i zagospodarowanie terenów na osiedlu Serbinów między ulicami Zwierzyniecką i Sienkiewicza. Znam potrzeby i trudności, jakie należy pokonać, aby rozwój miasta był możliwy. Dlatego też startuję do Rady Miasta Tarnobrzega, by służyć swoją wiedzą i doświadczeniem.

Z jakiego projektu jest pan najbardziej dumny, jako prezydent? Część mieszkańców wskazuje, że kroki milowe do budowy obwodnicy to pańska największa zasługa. Na drogę mieszkańcy czekają od dawna.Droga obwodowa faktycznie to jedna z najważniejszych inwestycji. Obwodnica będzie mieć około 9 km i ma przebiegać w ciągu dróg wojewódzkich nr 871 i 723, w większości gruntami gminnymi i przez ogrody działkowe. Oprócz budowy samej drogi projekt przewiduje między innymi budowę chodników, ścieżki rowerowej, oświetlenia ulicznego, elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego na nowych lub przebudowywanych skrzyżowaniach, a także budowę przepustów, przejść dla zwierząt, budowę trzech rond: na ulicy Sikorskiego, skrzyżowaniu z ulicą M. Curie-Skłodowskiej, skrzyżowaniu z ulicą Bema oraz innych skrzyżowań. Powstaną drogi serwisowe, nowe sygnalizacje świetne a w wyznaczonych miejscach staną ekrany akustyczne. Równie ważne dla mnie jest ulokowanie się w Tarnobrzegu dwóch dużych firm - Schollglas Polska Sp. z o.o. oraz Phoenix Contact Wielkopolska Sp. z o.o. Stopa bezrobocia uległa zdecydowanej poprawie, dla porównania w lipcu 2014 roku wynosiła 14,9 procent, w analogicznym okresie 2018 roku 8,6 procent.

Pana kadencja została skrócona. Mam na myśli z pewnością bardzo przykre dla pana zdarzenia z lutego tego roku, ich konsekwencje i zawieszenie w czynnościach służbowych. Nie tak z pewnością wyobrażał sobie pan ostatni rok kadencji na stanowisku prezydenta miasta.Był to dla mnie i mojej rodziny bardzo ciężki i bolesny czas. Teraz jestem w zupełnie innym miejscu niż powinienem być. Zamiast prowadzić prezydencką kampanię wyborczą muszę walczyć o prawdę. Jak widać byłem dla kogoś solą w oku. Niszczono mnie, zamykano. Ja powstanę kolejny raz i wygram, bo ja się nie poddaję. Nigdy.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
Zobacz także: Wybory samorządowe 2018. Twój głos się liczy

Źródło:vivi24

Wideo

Materiał oryginalny: Samorządowiec Roku 2018 Grzegorz Kiełb: - Powstanę kolejny raz i wygram. Ja się nie poddaję. Nigdy - Echo Dnia Podkarpackie