Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścieżka "Śladami górnictwa i przemysłu siarkowego" już otwarta w Tarnobrzegu (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
W Tarnobrzegu otwarto ścieżkę historyczno-przyrodniczą „Śladami górnictwa i przemysłu siarkowego”. Inicjatywa upamiętnia najważniejszy okres w powojennych dziejach miasta, które było stolicą polskiej siarki i ludzi, którym Tarnobrzeg zawdzięcza rozwój.

W niedzielę symboliczną wstęgę otwarcia przecięli: prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, sekretarz zarządu oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Marek Szmuc oraz sekretarz Oddziału PTTK w Sandomierzu Marzena Martyńska.

Trasa powstała z myślą o tych, którzy pamiętają tak zwane złote czasy i młodszym pokoleniu, które zna je już tylko z opowieści i fotografii. Był to pomysł członków tarnobrzeskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, którego realizacji podjął się sandomierski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Pomysłodawcom wytyczenia trasy szczególnie zależało na upamiętnieniu wszystkiego, co po górnictwie siarkowym zostało w mieście i okolicy.

Jedyna taka trasa i muzeum

- Dobrze byłoby też wskrzesić niektóre tradycje - zauważył prezydent Dariusz Bożek, wspominając słynne „Barbórki” i towarzyszące obchodom święta przemarsze orkiestry górniczej ulicami miasta.

- Już coraz mniej osób pamięta, że nazwa niegdysiejszej restauracji “Tapima” wywodzi się od pierwszych liter miejscowości Tarnobrzeg, Piaseczno, Machów związanych z kopalniami. Mamy nadzieję, że ścieżka będzie dobrze służyła promocji miasta jest bowiem chyba jednym w Europie szlakiem siarkowym, podobnie jak Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego jest jedyną tego typu placówką na świecie - mówi Marek Szmuc z tarnobrzeskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. To właśnie tam, po otwarciu trasy i jej szlakiem, udał się korowód prowadzony przez gwarków w historycznych strojach. Podczas pikniku górniczego w muzeum przypomniano tradycje związane z przemysłem siarkowym a tego dnia ekspozycję, po której oprowadzał dyrektor muzeum i kustosz dr Adam Wójcik, można było zwiedzać bez opłat.


Żółta, czerwona i zielona

Ścieżka historyczno-przyrodnicza składa się z trzech tras oznaczonych kolorami: żółtym, zielonym i czerwonym. Trasa „żółta”, wytyczona w formie 8,9 km pętli w centrum miasta. Jej punktem startowym jest tablica informacyjna przed budynkiem Urzędu Miasta Tarnobrzega przy ulicy Kościuszki 32.

Najkrótsza trasa, czyli „czerwona” o długości 3,4 km prowadzi spod pomnika profesora Stanisława Pawłowskiego przy ulicy Sienkiewicza 55 (obok banku PKO BP) do osiedla Mokrzyszów, gdzie znajduje się pamiątkowy kamień w miejscu odkrycia polskich złóż siarki rodzimej. Najdłuższa trasa - „zielona”- rozpoczynasię przy Wisłostradzie na wysokości wejścia na cmentarz parafialny w Miechocinie. Liczy 8,6 km do granic miasta i 2,4 km ścieżką bez znaków po terenie zwałki w Dąbrowicy do radaru Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, ulokowanego w najwyższym punkcie zwałki.

Punkty ścieżki zostały oznaczone kodami QR.

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie