Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na przetwory. Korzystajmy z dobrodziejstw warzyw i owoców

Grzegorz LIPIEC
Mieszkańcy Podkarpacia najczęściej jedzą warzywa gotowane, duszone i marynowane. Właśnie teraz możemy sami przygotować smaczne słoiki na zimę.

Kampania "Pora na pomidora"

Kampania "Pora na pomidora"

Wzrostowi spożycia warzyw i owoców ma służyć ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna BezpieczneWarzywa.pl, sfinansowana z pieniędzy Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Jej celem jest odbudowanie zaufania do polskich warzyw i owoców oraz przekonanie Polaków, że są one nie tylko bezpieczne, ale i smaczne. Częścią kampanii jest akcja "Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców".

Warzywa i owoce pod każdą postacią to samo zdrowie. Teraz kiedy jesteśmy w samym środku ich zbiorów warto pomyśleć o przygotowaniu przetworów na okres zimowy.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BezpieczneWarzywa.pl, 56 procent Polaków przyznaje się do jedzenia codziennie warzyw i owoców. Na Podkarpaciu odsetek takich osób jest mniejszy i wynosi 54 procent.

BOGACTWO WITAMIN

Choć dietetycy zalecają spożywanie kilku porcji warzyw i owoców każdego dnia, jedynie 18 procent pytanych może się pochwalić takim wynikiem. Oznacza to, że mniej niż co piąty Polak je te produkty wystarczająco często. Szczególnie niepokojące jest to, że najrzadziej są one spożywane przez osoby młode - do 24 roku życia, z których jedynie 13 procent sięga po nie kilka razy dziennie.

Częstość spożywania warzyw praktycznie nie zależy od miejsca zamieszkania - zarówno mieszkańcy wsi, jak i dużych miast mają podobne przyzwyczajenia. Występują natomiast spore różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami. Wśród kobiet odsetek osób spożywających warzywa i owoce sięga 23 procent, podczas gdy wśród mężczyzn wynosi on jedynie 15 procent.

Dieta bogata w warzywa i owoce dostarczy nam energii, która jest potrzebna w codziennym funkcjonowaniu w szkole oraz w pracy. Jeśli będziemy stale pamiętać, że zieleninę i owoce trzeba jeść pięć razy dziennie codziennie, unikniemy wielu chorób.

WŁASNE PRODUKTY

Mieszkańcy województw południowej Polski: podkarpackiego, opolskiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego jedzą głównie surowe warzywa i owoce.

Jeśli chodzi o sposób ich przygotowywania, to najczęściej wskazywane są gotowanie oraz marynowanie lub duszenie. W skali kraju również surowe (90 procent) oraz gotowane (68 procent) warzywa i owoce są najczęściej przez nas spożywane.
Teraz jesteśmy w samym środku sezonu owocowo-warzywnego. Co ważne plantatorzy z naszego regionu dbają o jak najwyższą jakość swoich warzyw i owoców.
- Na przestrzeni lat bardzo wyraźnie widać, że producentom warzyw i owoców coraz bardziej zależy na tym, aby dostarczane na rynek produkty były jak najwyższej jakości. Mają oni świadomość, że spełniając wszystkie normy, zyskują grono klientów, którzy będą do nich wracać. Przeprowadzane kontrole, które przypominają o wymaganiach stawianych przez Unię Europejską, pomagają być im odpowiedzialnymi sprzedawcami - mówi Agnieszka Falba, dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

CO DO SŁOIKA?

Po tym, jak zakończą się zbiory, a wciąż będziemy chcieli zjeść owoce lub warzywa zostaną nam tylko przetwory. Najbardziej popularne przetwory to przeróżne sałatki, tarte buraki oraz ogórki kiszone, czy też korniszony.

Znowu wśród owoców najbardziej popularne są dżemy i powidła z truskawek, śliwek, czy też wiśni. - Jeśli chcemy mieć pewność, że w przetworach nie ma konserwantów, najlepiej zrobić je samemu, w domu - podkreśla Stanisław Bartman, prezes Podkarpackiej Izby Rolniczej. - W przypadku warzyw jest podobnie. Jeśli już kupujemy przetwory to zwracajmy uwagę na ich skład, a także miejsce produkcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie