Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sianko na wigilijnym stole to jedna z naszych tradycji. 24 grudnia z Echem Dnia specjalny dodatek

dor
123RF
Wiele osób na wigilijnym stole, pod obrusem, kładzie sianko. Dlatego już w poniedziałek, 24 grudnia dołączamy sianko do każdego wydania Echa Dnia. Skąd wzięła się ta tradycja? I co symbolizuje?

Sianko to nawiązanie do żłóbka, w którym na świat przyszedł Pan Jezus. - By niejako przywołać tajemnicę betlejemskiej groty, chcemy, aby sianka nie zabrakło także na wigilijnym stole. By przypominało okoliczności narodzenia Jezusa, któremu Jego Matka „we żłobie położyła siana pod główeczkę” - mówi ojciec Szczepan Praśkiewicz, który pochodzi z Grabowca na Kielecczyźnie, pracuje też w Watykanie.

Sianko to odwołanie do żłóbka, a dla chrześcijan symbol prostoty i skromności. Przypomina, że Pan Jezus narodził się w ubogim żłobie, w bardzo skromnych warunkach, dalekich od przepychu i dobrobytu.

Z drugiej strony - sianko na wigilijnym stole ma zapewnić dobrobyt w danym domostwie. Dawniej sianko podawano bydłu do jedzenia, nawet zakopywano w ziemi. Wszystko to czyniono po to, by w tych miejscach gościły dostatek i urodzaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sianko na wigilijnym stole to jedna z naszych tradycji. 24 grudnia z Echem Dnia specjalny dodatek - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie