Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedemdziesiąt pięć lat temu Stalowa Wola dostała prawa miejskie

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Inscenizacja rozpoczęcia budowy osiedla przy Zakładach Południowych czyli Huty Stalowa Wola
Inscenizacja rozpoczęcia budowy osiedla przy Zakładach Południowych czyli Huty Stalowa Wola Zdzisław Surowaniec
1 kwietnia minęło równo 75 lat od kiedy Stalowa Wola posiada prawa miejskie. O Stalowej Woli możemy mówić jednak już wcześniej.

Przełomowym momentem dla mieszkańców wsi Pławo było zatwierdzenie w 1937 roku planu Centralnego Okręgu Przemysłowego i budowa od 1938 roku Zakładów Południowych na terenach należących do wsi. Głównym inicjatorem planu i autorem programu był ówczesny wicepremier i minister skarbu, budowniczy Gdyni, Eugeniusz Kwiatkowski.

Przed wybuchem II wojny światowej powstała część zakładów oraz osiedle przyfabryczne nazwane Stalowa Wola. Nazwę nadano mu oficjalnie 31 stycznia 1938 roku, decyzją ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja Składkowskiego (ogłoszoną 11 lutego).

Jak wieść niesie, nazwę przyszłego miasta zaczerpnięto z wypowiedzi ministra spraw wojskowych generała Tadeusza Kasprzyckiego, który wspominając budowę huty powiedział o „stalowej woli narodu polskiego wybicia się na nowoczesność”.

Oficjalnie od 1 kwietnia 1945 roku Stalowa Wola posiada prawa miejskie, choć decyzja o ich nadaniu podjęta została ponad rok później. W 1953 roku miasto zostało wydzielone jako odrębny powiat miejski. W 1973 roku przyłączono do niego dawne miasto Rozwadów, a w 1977 roku – wieś Charzewice.

Na przestrzeni lat w mieście powstały nowe osiedla, ulice, budynki użyteczności publicznej i kultu religijnego, wiele zakładów przemysłowych i usługowych, szkoły podstawowe, średnie i wyższe, obiekty kulturalnie i sportowe.

Dziś Stalowa Wola to ciągle jedno z najmłodszych miast polskich, będące spadkobiercą coraz bardziej docenianej COP-owskiej tradycji „dobrej roboty”, dziś stale unowocześniające swój wizerunek, rozwijające się dynamicznie i wielokierunkowo.

Herb miasta Stalowej Woli ma kształt zbliżony do podkowy. Znajdujące się na nim koło zębate oraz dwa dymiące kominy symbolizują przemysłowy charakter miasta i oznaczają dwa najważniejsze zakłady: elektrownię i hutę. Kominy zbiegają się u dołu w literę „W”, nad którą umieszczono „S”, co razem tworzy inicjały nazwy miasta „Stalowa Wola”.

Po raz pierwszy herb został zatwierdzony w 1973 roku (obecny zatwierdzono w 1991 roku).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie