Skandal wokół projektów do Krajowego Planu Odbudowy. Tarnobrzeg o naborze nie wiedział. Co na to Urząd Marszałkowski?

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
- Ktoś nas próbuje okpić, ktoś nas próbuje oszukać - uważa Andrzej Szlęzak, radny sejmiku województwa podkarpackiego, były prezydent Stalowej Woli, który nagłośnił sprawę projektów z Podkarpacia wytypowanych przez zarząd województwa do Krajowego Planu Odbudowy. Bulwersuje się, że rejon północnego Podkarpacia nie dostał szansy na pozyskanie unijnego wsparcia na odbudowę po pandemii koronawirusa.

W celu przeciwdziałania skutkom kryzysu wywołanego przez pandemię spowodowaną wirusem SARS-CoV-2, Komisja Europejska w maju 2020r. opublikowała pakiet dokumentów obejmujący projekt Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021–2027 oraz propozycję działań na rzecz odbudowy w ramach instrumentu Next Generation EU.

Plan odbudowy przedstawiony przez Komisję Europejską zakłada wykorzystanie nowego narzędzia Next Generation EU w wysokości 750 mld euro oraz wzmocnionego budżetu długoterminowego na lata 2021-2027. Podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli (w dniach 17-21 lipca br.) osiągnięto porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027, w tym nowego Funduszu Odbudowy służącego do niwelowania skutków wywołanych pandemią.

Częścią pakietu Next Generation EU będzie nowe narzędzie pn. Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF). W ramach tego Instrumentu Polska będzie miała do dyspozycji około 23 mld euro na dotacje (na 100% dofinansowania) i około 34,2 mld euro na pożyczki. Pieniądze inwestowane będą poprzez Krajowy Plan Odbudowy, za którego opracowanie odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Plan ma być dokumentem planistycznym realizującym reformy oraz inwestycje, który stanowić będzie podstawę ubiegania się o wsparcie z RRF. Dla ministerstwa ważne jest, aby projekty w jak największym stopniu przyczyniały się do wzmocnienia gospodarki, miały charakter strategiczny dla regionu, a ich efekty były trwałe.

"Półtora dnia? Przecież to jest skandal przy tak ważnym dokumencie"

Andrzej Szlęzak podniósł alarm, gdy zarząd województwa podkarpackiego przesłał do konsultacji radnym sejmiku listę proponowanych projektów, na której znalazło się 37 inwestycji, ale głównie z Rzeszowa i Bieszczadów. Radnego zbulwersował fakt, że na liście nie ma żadnego projektu dotyczącego Tarnobrzega, powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego i niżańskiego, które z racji gospodarczego charakteru, tracą na pandemii koronawirusa.

Co więcej samorządowcy, z którymi rozmawiał, nie mieli pojęcia, że zarząd województwa ogłosił jakikolwiek nabór.

- Ja też nie miałem takich informacji, otrzymałem listę proponowanych projektów 17 sierpnia rano do konsultacji. Tymczasem uwagi można było zgłaszać do 18 sierpnia, do godziny 14. Półtora dnia? Przecież to jest skandal przy tak ważnym dokumencie. Nie ma wśród nich ani jednego projektu z północnej części województwa. Dominuje Rzeszów i Bieszczady, swoje interesy zabezpieczył też Mielec forsujący budowę drogi ekspresowej S9, a ten projekt też jest kontrowersyjny. Reszta została zignorowana - mówi Szlęzak.

Wytknął, że na liście znalazła się propozycja 80 milionów złotych na wsparcie rozwoju turystyki kajakowej na rzece San a także 764 milionów złotych na utworzenie i budowę Podkarpackiego Centrum Sportów w Sanoku. - To ja pytam, dlaczego nie ma na tej liście choćby środków na poprawę infrastruktury nad Jeziorem Tarnobrzeskim, czy na obwodnicę Tarnobrzega?

Andrzej Szlęzak oznajmił, że na poniedziałkowej sesji sejmiku będzie domagał się odpowiedzi na swoje pytania.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, samorządy nie były osobno poinformowane o naborze projektów do Krajowego Planu Odbudowy. Po nagłośnieniu sprawy przez radnego Szlęzaka władze Tarnobrzega złożyły 25 sierpnia, w ciągu godziny od powzięcia informacji o zakończonym już naborze trzy projekty. Magistrat nie podał, jakich inwestycji dotyczą.

Urząd Marszałkowski odpowiada. "25 sierpnia Zarząd Województwa poddał analizie dodatkowe propozycje"

Zapytany o tryb i kryteria naboru projektów rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Leyko przekazał nam, że: 13 sierpnia zarząd województwa w wyniku przeprowadzonego wewnętrznie procesu zaakceptował wstępną listę 37 projektów do Krajowego Planu Odbudowy, która została poddana konsultacjom poprzez zamieszczenie stosownej informacji na serwisach internetowych www.podkarpackie.pl oraz www.rpo.podkarpackie.pl.

Konsultacje trwały do 18 sierpnia. Jak czytamy w odpowiedzi, o procesie konsultacji zostali również poinformowani radni sejmiku województwa podkarpackiego, wojewoda podkarpacki, parlamentarzyści oraz eurodeputowani.

W wyniku przeprowadzonych konsultacji wpłynęło 145 uwag. - Na posiedzeniu w dniu 19 sierpnia br. Zarząd Województwa dokonał analizy zgłoszonych uwag, czego efektem stało się przyjęcie listy 37 projektów poddanych procesowi konsultacji do Krajowego Planu Odbudowy, które – po wprowadzeniu korekt wynikających z niektórych zgłoszonych uwag – zostały przekazane w piśmie do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - odpowiada rzecznik.

- Na posiedzeniu w dniu 25 sierpnia Zarząd Województwa poddał analizie dodatkowe propozycje projektów, które wynikały z uwag zgłoszonych w procesie przeprowadzonych konsultacji, po czym przyjęta została ostateczna lista propozycji projektów do Krajowego Planu Odbudowy z obszaru województwa podkarpackiego, która wraz z dodatkowymi fiszkami projektów zostanie przekazana w uzupełnieniu do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - przekazuje Tomasz Leyko.

W odniesieniu do obszaru powiatów stalowowolskiego, tarnobrzeskiego i niżańskiego wskazać można następujące projekty, które podlegają zgłoszeniu do Krajowego Planu Odbudowy:

1. Województwo Podkarpackie/ PZDW Rzeszów - Budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 855 Zaklików - Stalowa Wola wraz z budową mostu na rzece San, budową, przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej budowli i urządzeń budowlanych w miejscowościach Stalowa Wola, Brandwica i Rzeczyca Długa

2. Miasto Stalowa Wola - Instalacja odzysku energii z frakcji energetycznej odpadów (RDF, pre-RDF) w Stalowej Woli

Niezależnie od powyższego wskazać należy, że do KPO zgłoszonych zostaje szereg przedsięwzięć o charakterze szerszym, w ramach których wsparcie może zostać skierowane na obszar ww. powiatów. Dotyczy to w szczególności:

1. Województwo Podkarpackie - Budowa sieci głównych połączeń dla transportu rowerowego w województwie podkarpackim

W ramach projektu bierze się pod uwagę m.in. wniosek Szlak Rowerowy – Puszcza Sandomierska

2. Postulatu utworzenia w ramach KPO systemowego narzędzia wsparcia w zakresie turystyki o charakterze lokalnym, w tym w kontekście następującego zadania:

a. Miasto Stalowa Wola - Rozbudowa basenów krytych wraz z nadaniem nowych funkcji rehabilitacyjnych, dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych oraz modernizacją kompleksu basenów odkrytych

3. Poparcie dla inicjatyw krajowych schematów systemowego wsparcia, które zostały zasygnalizowane w pracach grup roboczych, w obszarze dróg lokalnych, w tym w kontekście następującego zadania:

a. Powiat Niżański - Plan poprawy bezpieczeństwa infrastruktury drogowej na sieci dróg wojewódzkich w latach 2020-2024 oraz strategicznych drogach powiatowych ważnych z punktu widzenia rozwoju regionu

4. Poparcie dla inicjatyw krajowych schematów systemowego wsparcia, które zostały zasygnalizowane w pracach grup roboczych, w obszarze transportu lokalnego, w tym w kontekście następujących zadań:

a. Miasto Stalowa Wola - Wzmocnienie potencjału gospodarczego Miasta Stalowa Wola poprzez modernizację lotniska w Turbii wraz z budową zaplecza technicznego

b. Gmina i Miasto Ulanów - Budowa terminala LHS w Hucie Deręgowskiej wraz z budową łącznika z drogą S-19

5. Postulatu utworzenia w ramach KPO systemowego narzędzia wsparcia w zakresie infrastruktury zdrowia o charakterze lokalnym, w tym w kontekście następującego zadania:

a. Miasto Stalowa Wola - Poprawa jakości opieki medycznej w regionie poprzez budowę hospicjum stacjonarnego z Zakładem Opiekuńczo- Leczniczym w Stalowej Woli

28 sierpnia na stronie internetowej - KLIKNIJ I PRZEJDŹ - ukazała się informacja, że ostatecznie zarząd województwa zgłosił do Krajowego Planu Odbudowy 56 projektów na łączną kwotę ponad 21 mld zł.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tarno-Stalowa

Wiedziałem ,że to lokalny patriota i mądry gość z pana Szlęzaka szkoda ,że nie mamy nikogo takiego w Tbg a zapomniałem jest w sejmiku przecież nasz mleczarz ale nie ma czasu na tak ważną sprawę. Pamiętajmy przy urnie wyborczej kto naprawdę pracuje na rzecz lokalnej społeczności.

a
anka

Akurat ślęzak ratuje ci dupsko człowieku, bo gdyby nie on to wszystkie pieniądze by ruchnął niejaki prezydent co teczki nosił i chyba dalej się prosi aby nosić (ST.W) (Ł.N)

e
e-zybi z Tbg

Spadaj Szlęzak, już dość złego narobiłeś w swoim życiu.

Dodaj ogłoszenie