Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skandaliczna szkolna wyprawka - pomoc nie dla wszystkich dzieci

Grzegorz LIPIEC
Chcesz posłać o rok wcześniej dziecko do szkoły, jesteś powodzianinem? Zapomnij o wsparciu finansowym państwa dla twojej pociechy.

Ile kosztuje wyprawienie dziecka do szkoły?

Ile kosztuje wyprawienie dziecka do szkoły?

Średnia cena za komplet podręczników do klasy pierwszej szkoły podstawowej to 200-300 złotych. Najwięcej zapłacimy za pomoce naukowe do pierwszej klasy gimnazjum, bo nawet powyżej 500 złotych. Niewiele mniej kosztuje zestaw podręczników do pierwszej klasy szkoły średniej (400 złotych). To ceny z księgarni. Zaoszczędzić, i to sporo można jednak w antykwariatach. Tutaj ceny podręczników są często niższe o nawet połowę.

Ministerialny absurd spowodował, że dzieci powodzian idące o rok wcześniej do szkoły nie mają szans otrzymać 1000 złotych wyprawki szkolnej. Wszystko przez przepisy prawne oraz zwrot "w wieku szkolnym" w ustawie o systemie oświaty.

Od trzech tygodni w urzędach gmin oraz ośrodkach pomocy społecznej miejscowości dotkniętych przez majową oraz czerwcową powódź ustawiają się kolejki mieszkańców z zalanych terenów, którzy odbierają po 1000 złotych wyprawki szkolnej dla swoich pociech. Nie wszystkim jednak dane było skorzystać z rządowej pomocy.

POSZKODOWANI

Do naszej redakcji coraz częściej docierają sygnały, że o wyprawce szkolnej mogą zapomnieć rodzice dzieci, które są posłane do szkoły podstawowej rok wcześniej. Najwięcej takich przypadków zanotowano w gminie Gorzyce, która w maju i w czerwcu była w większości zalana.
Rodzice są załamani. Woda zabrała cały dobytek życia, a co gorsze także źródło dochodów, bo gospodarstwa rolne jeszcze długo nie będą przynosić żadnych dochodów. Zrozpaczeni pytają, skąd mają wziąć pieniądze na podręczniki, zeszyty oraz artykuły biurowe, a w przypadku pierwszaków koszt wyprawki szkolnej może wynieść prawie 1000 złotych (w tym prawie 300 złotych na komplet podręczników).

TOTALNY ABSURD

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Edukacji Narodowej sześciolatki obowiązkowo trafią do "podstawówek" dopiero w 2012 roku, a jeszcze przez dwa lata to rodzice decydują, czy ich dziecko poradzi sobie idąc do szkoły w tym wieku. Niestety, to właśnie przepisy o okresie przejściowym oraz zwrot "w wieku szkolnym" spowodowały, że ten sam problem mają rodzice przyszłych uczniów we wszystkich zakątkach Polski, które dotknęła powódź.

- W przypadku wyprawki szkolnej w wysokości 1000 złotych wiążą nas rozporządzenia, które musimy przestrzegać. Z wyprawki szkolnej dla powodzian mogą skorzystać zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Ustawodawca, przygotowując warunki udzielania pomocy powodzianom, zapomniał o dzieciach, które idą o rok wcześniej do szkoły - wyjaśnia Marian Grzegorzek, wójt gminy Gorzyce.
JESZCZE MOGĄ OTRZYMAĆ WSPARCIE

Oprócz wyprawki szkolnej w wysokości 1000 złotych niektórzy wciąż mogą liczyć na inne formy pomocy rzeczowej oraz finansowej.
- Już rozdysponowaliśmy po szkołach 200 sztuk plecaków wraz z wyposażeniem - mówi Marian Grzegorzek. - Do 10 września czekamy na wnioski w sprawie wyprawki dla uczniów pochodzących z najuboższych rodzin w gminie. Na ten cel mamy zarezerwowane 22 tysiące złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie