Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skup żołędzi, tu można je sprzedać. Październik to czas zbiorów. Jakie właściwości mają żołędzie? Owoce posłużą nie tylko zwierzętom

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Żołędzie, czyli owoce dębu, zaczynają opadać na przełomie września i października.
Żołędzie, czyli owoce dębu, zaczynają opadać na przełomie września i października. 123rf
Stanowią jeden z symboli jesieni, zebrane wcześniej będą pożywieniem dla zwierząt w czasie mrozów. Mowa o żołędziach. Mało kto wie, że pochodzą z dębu, są jadalne, a w wielu regionach funkcjonują skupy, w których można zdać hurtowe ilości. Ile płaci się za kilogram surowca? Jakie walory mają dary lasu?

Spis treści

Podobnie jak kasztany, w okresie jesiennym kłębią się pod naszymi nogami w czasie spaceru. Żołędzie charakteryzują się brązową barwą i szypułką, która przypomina kapelusz. Ze względu na kształt dzieci często robią z nich ludziki lub żołnierzyki w szkołach. Co ciekawe, kiedyś stanowiły one ratunek dla biednych w ciężkich czasach. W wielu miejscach już widać dary drzewa, turlające się po ulicach. W październiku przypada z kolei największy boom na zbieranie.

Z jakich drzew pochodzą żołędzie? Czy można je spożywać?

Żołędzie spadają z dębów szypułkowych lub bezszypułkowych, stanowią ich owoce. Mają owalny kształt, twardą łupinkę o brązowej barwie, a górę pokrywa chropowata szypułka. Pierwsze spadają z drzew już w sierpniu i na początku września, ale są jeszcze niedojrzałe. Świadczy o tym zielonkawa barwa. Dojrzałe można spożywać, ale nie poleca się robić tego na surowo. Ich mocna budowa oraz gorycz nie dodają walorów smakowych. Dodatkowo zawierają taniny, które powinno się spożywać w ograniczonych ilościach.

Potrawy z żołędzi bazują na obróbce. Mąka? Kawa? Tak, to wszystko można pozyskać z lasu. Żołędzie zawierają wiele witamin i składników odżywczych, mają też antyoksydanty, a brak glutenu sprawia, że powinny znaleźć się w diecie osób chorych m.in. na celiakię.

Jak pozbawić żołędzie goryczy?

Gorycz żołędzi może zniechęcić do ich spożywania, na szczęście jest na to sposób. Ługowanie to proces wielokrotnego płukania wyłuskanych nasion. Kiedyś robiło się to w wodzie z popiołem drzewnym, dziś można wykorzystać sodę oczyszczoną. Niektórzy poddają owoce dębu gotowaniu – znacznie przyspiesza to usuwanie szkodliwych tanin.

Skupy żołędzi. Tyle płacą za kilogram

Nie tylko kasztany można oddać do skupu w sezonie jesiennym. W wielu regionach prowadzi się także skup żołędzi. Jeśli towaru w sezonie jest dużo, na większych ilościach można nieco podreperować zawartość portfela. Średnio za kilogram świeżych owoców płacą 4 zł, zdarza się jednak, że niektóre miejsca zaniżają lub zawyżają stawkę. Dla przypomnienia, ubiegłoroczne stawki oscylowały w granicach 3,5-4,5 zł/kg. W tym roku punkty już działają. Na początku sezonu stawki przekraczały 4 zł/kg, obecnie płaci się już mniej. Oto kilka ofert: woj. mazowieckie - 2,5 zł/kg, woj. warmińsko-mazurskie - 3 zł/kg, woj. dolnośląskie - 3 zł/kg, woj. podlaskie - 4 zł/kg.

Jakie przeznaczenie mają żołędzie? Nie tylko pokarm dla zwierząt

Człowiek wykorzystuje żołędzie w kuchni, z odpowiednio obrobionych nasion powstają mąki, kawy, a nawet trunki alkoholowe. Żołędzie odgrywają też ważną rolę w przyrodzie. W okresie zimowym posłużą jako pokarm dla wielu zwierząt, m.in. żubrów, dzików i jeleni. Ogrody zoologiczne, gdy pojawia się wysyp, prowadzą zbiórki żołędzi, każdy chętny może przynieść owoce dębu i zapewnić w ten sposób bezpieczne zimowanie dla mieszkańców. Dary są dobrowolne, placówki nie działają na zasadach skupu.

Z kolei leśnicy zbierają żołędzie także w innym celu – zostaną z nich wyhodowane kolejne pokolenia dębów. Proces odbywa się w wyznaczonych fragmentach lasu, zwanych drzewostanami nasiennymi, a jakość owoców jest wysoka, co skutkuje silnymi i zdrowymi sadzonkami.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie