Zamknij

Echo Dnia

Skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny, Astry Zeneci i Johnson&Johnson. Tak działają! Skład, skutki uboczne, kiedy druga dawka

Z czego się składa?zawiera mRNA (nazwa pochodzi od messenger RNA, czyli informacyjny RNA), porównywany do programu, który dostarcza komórce instrukcji,

Anna Kaczmarz/PolskaPress

Poprzednie Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [2/18] Poprzednie Następne

Pfizer/BionTech

Z czego się składa?
zawiera mRNA (nazwa pochodzi od messenger RNA, czyli informacyjny RNA), porównywany do programu, który dostarcza komórce instrukcji, jak walczyć z wirusem. W jej składzie nie ma wirusa oraz żadnych innych nośników białkowych.

Oprócz tego w skład szczepionki wchodzą substancje pomocnicze:
● ((4-hydroksybutylo)azanediyl)bis(heksano-6,1-diyl)bis(2-dekanian heksylu)
● 2-[(glikol polietylenowy)-2000]-N,N-ditetradecyloacetamid
● 1,2-distearoilo-sn-glicero-3-fosfocholina
● cholesterol
● chlorek potasu
● diwodorofosforan potasu
● chlorek sodu
● fosforan dwuwodny disodu
● sacharoza

Jak działa?
Pobudza układ immunologiczny do produkcji przeciwciał i komórek krwi, które zwalczają wirusa. Dostarczone do komórek mRNA po przekazaniu komórkom informacji, pozwalającej na stworzenie odpowiedzi immunologicznej, jest degradowane.  

Dla kogo?
Obecnie szczepionka przeznaczona jest dla osób dorosłych od 18 roku życia. Jednak producent od miesięcy prowadzi badania kliniczne na osobach młodszych. Dlatego prawdopodobnie już od czerwca, po rekomendacji Europejskiej Agencji Leków,  Comirnatę w Polsce będzie można podawać młodzieży od 16 roku życia, a podczas wakacji jest szansa na zaszczepienie dzieci od 12 roku życia.

Docelowo przewiduje się, że kwalifikacją do szczepień zostaną objęte dzieci, które ukończyły 6 miesięcy. Już teraz zaleca się zaszczepienie kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Badania wykazały, że dzięki temu w organizmach  noworodków i niemowląt wytwarzane są przeciwciała pozwalające na pokonanie koronawirusa.

Czytaj więcej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy