Zamknij

Echo Dnia

Skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny, Astry Zeneci i Johnson&Johnson. Tak działają! Skład, skutki uboczne, kiedy druga dawka

Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [4/18] Poprzednie Następne

Skutki uboczne?
Lekarze uspokajają, że skutki uboczne występujące po zaszczepieniu są oznakami, że nasz układ odpornościowy działa.

Producent, na podstawie badań klinicznych przed wprowadzeniem szczepionki wymienia wśród bardzo częstych objawów (u więcej, niż 10 proc. zaszczepionych) ból, obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni, stawów, dreszcz i gorączkę. Nieco rzadziej może pojawić się zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, nudności i wymioty, a u maksymalnie 1 proc. zaszczepionych - powiększone węzły chłonne, złe samopoczucie, ból kończyny, bezsenność, wysypka. swędzenie w miejscu wstrzyknięcia. Sporadycznie wystąpiły przemijające jednostronne porażenie nerwu twarzowego i ciężka reakcja alergiczna.

Ostatnie badania kilkuset tysięcy zaszczepionych Brytyjczyków przynoszą dokładniejsze wyniki. I tak 25,4 proc. badanych, zaszczepionych preparatami firm  Pfizer lub AstraZeneca wśród ogólnoustrojowych skutków ubocznych najczęściej zgłaszało ogólne zmęczenie i ból głowy.

Jako miejscowe skutki uboczne wskazywano tkliwość i miejscowy ból obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Częściej na niepożądane objawy skarżyły się osoby, które wcześniej przeszły zakażenie koronawirusem oraz pacjenci po 55 roku życia.

O ile badania kliniczne preparatu firmy Pfizer mówiły, że na na ból w miejscu wstrzyknięcia może uskarżać się 77 proc. zaszczepionych, to według badań brytyjskich jest to mniej niż 30 proc. Nawet pięć razy mniej badanych Brytyjczyków skarżyło się na ból głowy.

Europejska Agencja Leków Sporadycznie bada także rzadkie przypadki zapalenia mięśnia sercowego u osób, które przyjęły szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna. Skutki mogą być silniejsze po drugiej dawce


Czytaj więcej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy