Skwer Pamięci Ofiar OUN-UPA - to nazwa terenu przy kościele...

  Skwer Pamięci Ofiar OUN-UPA - to nazwa terenu przy kościele pod wezwaniem świętego Floriana w Stalowej Woli

  Marcin Radzimowski

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Skwer Pamięci Ofiar OUN-UPA - to nazwa terenu przy kościele pod wezwaniem świętego Floriana w Stalowej Woli
  1/16
  przejdź do galerii

  ©UM Stalowa Wola

  Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, radni miejscy oraz przedstawiciele Fundacji „Przywróćmy Pamięć” i Stowarzyszenia „Stalowi Patrioci”, uroczyście odsłonili tablicę prezentującą nazwę terenu przy kościele pod wezwaniem świętego Floriana - Skweru Pamięci Ofiar OUN-UPA.
  – W ten symboliczny sposób, chcemy zaznaczyć naszą pamięć i oddać hołd pomordowanym, którzy ze względu na to, że byli Polakami, w nieludzki, barbarzyński sposób zginęli z rąk swoich sąsiadów – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli.

  Podkreślił, że Skwer Pamięci Ofiar OUN-UPA jest również wyraźnym głosem sprzeciwu wobec próby zakłamania historii. – Tak samo jak wielka i straszna była zbrodnia ludobójstwa, tak samo wielką zbrodnią jest kłamstwo i milczenie na temat prawdy o Wołyniu.
  Niech ta przestrzeń w Stalowej Woli, w mieście, w którym tak wiele rodzin pochodzi z Kresów Wschodnich, które w swoich sercach mają to okrutne wydarzenie, będzie symbolicznym miejscem pamięci. Ale niech ten skwer będzie także apelem i nauką, aby nigdy w przyszłości takie okrucieństwo i zwycięstwo zła nie miało miejsca w historii naszego narodu i całego świata – mówił Lucjusz Nadbereżny.

  Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj zaznaczył, że Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę nadającą taką nazwę skwerowi: – W ten sposób Radni Miejscy oddali hołd zamordowanym Polakom przez ukraińskich nacjonalistów podczas rzezi wołyńskiej.

  W uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać, iż „w latach 1939-1946 Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (frakcja Stepana Bandery, OUN-B) oraz Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), przy wsparciu ludności cywilnej, dokonały na mieszanych etnicznie południowo – wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej masowej zbrodni na ludności cywilnej, w wyniku której zginęło ponad 100 tys. Polaków, głównie mieszkańców wsi, niszcząc ich mienie i doprowadzając do uchodźstwa z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej setek tysięcy Polaków. Zbrodnie miały miejsce w kilku tysiącach miejscowości, na terenach dawnych województw: wołyńskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego, lwowskiego, lubelskiego i poleskiego”.

  Jak podkreślono, mimo upływu lat od zbrodni, pamięć o jej ofiarach, z których większość nie ma nawet swojego grobu, wciąż pozostaje w społeczeństwie niewielka. „Nasze społeczeństwo winno oddać hołd zamordowanym rodakom. Nie wolno nam zapomnieć o ich ofierze. Moralnym obowiązkiem jest trwałe upamiętnienie tamtych krwawych wydarzeń” – wskazano. Nadanie skwerowi nazwy Pamięci Ofiar OUN-UPA określono w Uchwale jako hołd i symboliczne miejsce pamięci dla ich męczeńskiej śmierci. Celem jest tu upamiętnienie wszystkich ofiar zbrodni: Polaków, Żydów, Cyganów, Czechów oraz Ukraińców, którzy z narażeniem życia pomagali swoim sąsiadom.

  Wnioskodawcami nadania nazwy byli Fundacja „Przywróćmy Pamięć” oraz Stowarzyszenie „Stalowi Patrioci”. Po uroczystościach na skwerze, zebrani udali się do biblioteki, gdzie prof. Włodzimierz Osadczy wygłosił wykład pt. „Błogosławiony biskup Chomyszyn, ukraiński hierarcha, który potępił banderyzm”.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018

  Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!


  TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?

  Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10

  Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!


  Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]