Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słoneczny początek Szybowcowych Mistrzostw Polski w klasie otwartej oraz standard na lotniku w Turbi

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W sobotę pierwszy z szybowników, który wrócił z trasy był Arkadiusz Downar  z Olsztyna ze swoim szybowcem
W sobotę pierwszy z szybowników, który wrócił z trasy był Arkadiusz Downar z Olsztyna ze swoim szybowcem Zdzisław Surowaniec
Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie otwartej oraz standard rozpoczęły się 12 maja na lotnisku Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi. Potrwają do 20 maja. Bierze w nich udział 50 szybowników. W pierwszych dniach pogoda sprzyjała szybownikom.

Jak powiedział związany z Aeroklubem Andrzej Moskal, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w organizacji takich zawodów zawody organizowane na lotnisku w Turbii to najwyżej punktowane zawody szybowcowe w Polsce.

Dla części pilotów szybowcowych, zawody te traktowane są jako trening do przyszłorocznych Szybowcowych Mistrz Europy, które zostaną rozegrane również w Stalowej Woli, z tego też powodu w tegorocznych zawodach uczestniczą piloci z Niemiec, Szwajcarii, Austrii oraz Finlandii.

Sport Szybowcowy nie jest sportem zawodowym to znaczy startujący w nim zawodnicy pokrywają prawie wszystkie koszty uczestnictwa w zawodach, odstępstwem od reguły są starty w zawodach klasy Mistrzostw Europy oraz Mistrz Świata, wówczas koszty startu w zawodach pokrywane są przez Narodowe organizacje Lotnicze. Zawody szybowcowe polegają na rozgrywaniu konkurencji prędkościowych.

Każdego dnia w godzinach porannych Zespół Sędziowski analizując sytuację pogodową z uwzględnieniem dostępnej przestrzeni powietrznej wyznacza warunki do rozegrania konkurencji lotnej na dany dzień. Kierownik Sportowy Zawodów wyznacza zadania w formie przelotu po trasie w kształcie wieloboku o długościach od 200 do 600 km. Kształt i wielkość wieloboku dopasowywana jest w zależności od prognozowanych warunków pogodowych w danym dniu. Zwykle o godzinie 10-tej rano organizowana jest odprawa, na której wszyscy piloci zostają zapoznani z trasą przelotu, warunkami pogodowymi, ograniczeniami w zakresie przestrzeni powietrznej, procedurami w zakresie startu oraz lądowania po konkurencji, obecność dużej liczby szybowców oraz samolotów w ograniczonej przestrzeni powietrznej wymaga wdrożenia ścisłych zasad latania w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników. Następnie zawodnicy oblatują wyznaczone trasy ze średnimi prędkościami, które również w zależności od warunków pogodowych wynoszą od 80 do 150 km/h, to właśnie średnia prędkość przelotu decyduje o ilości punków uzyskanych w danym dniu lotnym i końcowo w całych zawodach.

Dzienne zadania lotne rozgrywane są w najlepszych warunkach pogodowych, więc konkurencję rozgrywane są zwykle w godzinach od 11 do 17 w każdym dniu zawodów. Ponieważ trasy zawodów rozciągają się od południowo wschodniej granicy Polski, następnie prowadzą w kierunku np. Piotrkowa Trybunalskiego lub Częstochowy , a piloci pokonują je na wysokościach rzędu 1000 do 3000 metrów, jedyną okazją do obserwacji poczynań zawodników są starty do konkurencji (zwykle pomiędzy godziną 11 a 13 każdego dnia) oraz bardzo widowiskowe powroty z konkurencji (w godzinach od 15 do 17-stej), na te właśnie etapy konkurencji.

Aeroklub Stalowowolski zaprasza na lotnisko wszystkich sympatyków tego sportu. W bieżącym roku w tym celu wzdłuż drogi prowadzącej do portu, Aeroklub przygotował teren dla kibiców, do dyspozycji sympatyków lotnictwa jest również całe zaplecze i otoczenie charakterystycznego i ciekawego budynku portu lotniska w Turbi.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika
Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]


Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]
Którzy Polacy piją najwięcej alkoholu? [LISTA ZAWODÓW]

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!
Piłeś? Sprawdź, kiedy znów możesz wsiąść za kółkoZOBACZ TAKŻE: Strefa Zaradnych: Trzy zasady początkującego inwestora

Źródło:Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie