Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog tworzą także mieszkańcy! Potwierdziły badania w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Doktor Jakub Nowak na sesji Rady Miejskiej zaprezentował radnym wyniki badań powietrza i hałasu w mieście
Doktor Jakub Nowak na sesji Rady Miejskiej zaprezentował radnym wyniki badań powietrza i hałasu w mieście Zdzisław Surowaniec
Na sesji Rady Miasta Stalowej Woli doktor Jakub Nowak z z Inkubatora Technologicznego wyjaśnił zasady funkcjonowania stacji monitoringu środowiska oraz oceny hałasu i zanieczyszczenia powietrza w Stalowej Woli.

ZOBACZ TAKŻE Rozmowę o wpływie smogu na zdrowie z Elżbietą Kołodziej - pediatrą, pulmonologiem

Stacja monitoringu została przeniesiona na taras budynku Inżynierii Materiałowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Na stronie internetowej użyczonej przez firmę FarData znajdują się już bieżące i archiwalne informacje pogodowe i rejestrowane poziomy hałasu. Zainstalowane zostały nowe czujniki zanieczyszczeń powietrza i już teraz ich odczyty również znajdują się na stronie. - Informację o adresie strony oraz działalności stacji podamy Państwu, gdy tylko zostaną uruchomione wszystkie jej 3 moduły: hałas, pogoda i zanieczyszczenie powietrza - obiecał doktor Nowak.

Zwrócono uwagę na rejestrowane przez instrumenty stacji przekroczenia norm hałasu w godzinach nocnych. Zwrócono się z pytaniem do radnych o weryfikację, czy na terenie specjalnej strefy znajdują się zakłady, które w pozwoleniu zintegrowanym mają zgodę na emisję ponadnormatywnego hałasu w godzinach nocnych?

Na terenie miasta za pomocą przenośnej stacji pomiarowej zostały wykonane przez doktora Nowaka pomiary stężenia w powietrzu pyłów PM10 i PM 2,5 to znaczy „mapa smogu”. Pomiary przeprowadzono w wybranych różnych częściach Stalowej Woli na początku stycznia, w ponad 50 punktów pomiarowych. Uzyskano w ten sposób sieć pomiarową obejmującą obszar całego miasta wraz z udokumentowanym rozkładem występujących poziomów zanieczyszczeń. Aby zbadać wpływ niskiej emisji na stan powietrza pomiary prowadzone były w sezonie zimowym w godzinach wieczornych i nocnych, gdy większość mieszkańców dogrzewa mocniej budynki i nie występuje lub jest minimalna emisja pochodząca z pojazdów samochodowych przemieszczających się po ulicach.

Przeprowadzone badania uwzględniające kierunek i siłę wiatru niezbicie wykazały, że na jakość powietrza w Stalowej Woli ma wpływ nie tylko emisja z emitorów przemysłowych, ale także emisja z kotłowni budynków w zabudowie jednorodzinnej.

Atrakcyjne mieszkanie może być Twoje. Wystarczy 29 złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie