Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sokoli wzrok w 30 sekund! Laser pomoże pożegnać się z okularami

Ewa KURZYŃSKA
Przed zakwalifikowaniem do zabiegu ważne jest skrupulatne przebadanie pacjenta. - Stwierdza się między innymi, czy wada jest stabilna, czy nie narasta – mówi doktor Mariusz Spyra.
Przed zakwalifikowaniem do zabiegu ważne jest skrupulatne przebadanie pacjenta. - Stwierdza się między innymi, czy wada jest stabilna, czy nie narasta – mówi doktor Mariusz Spyra. Krystyna Baranowska
Początki chirurgii refrakcyjnej, czyli zabiegów mających na celu usunięcie wady wzroku, sięgają XIX wieku. Nowatorskie, jak na tamte czasy, operacje nierzadko prowadziły jednak do okaleczenia oka. Nowa era w chirurgii refrakcyjnej zaczęła się w 1983 roku, gdy zastosowano laser.

Mariusz Spyra, lekarz specjalista okulistyki:

Mariusz Spyra, lekarz specjalista okulistyki:

- Zaletą nowoczesnych metod korekcji wzroku jest to, że pozwalają uniknąć wielu powikłań. Można korygować nadwzroczność nieprzekraczającą plus 6 dioptrii oraz krótkowzroczność do minus 10 dioptrii. Pacjenci szybko mogą cieszyć się efektami zabiegów.

W Polsce laserową korektę wad wzroku wykonuje się z powodzeniem od ponad 20 lat. Do zabiegu kwalifikują się pacjenci po 21. roku życia - chodzi o to, by mieć pewność, że wada nie będzie się już powiększać.

- Laser jest dziś podstawowym narzędziem stosowanym w usuwaniu wad wzroku i leczeniu najróżniejszych schorzeń. To bez wątpienia także przyszłość okulistyki - mówi lekarz medycyna Mariusz Spyra, specjalista okulistyki. - Zaletą nowoczesnych metod jest to, że pozwalają uniknąć wielu powikłań. Pacjenci szybciej mogą też cieszyć się efektami zabiegów - dodaje okulista.

Badanie przed zabiegiem

Przed zakwalifikowaniem do zabiegu ważne jest skrupulatne przebadanie pacjenta. Obecnie znacząco poszerzono zakres poprzedzających laseroterapię badań. Jednym z podstawowych jest na przykład biometria, która pozwala określić, czy wada jest stabilna, czy nie narasta. To szczególnie ważne u osób z krótkowzrocznością, a zwłaszcza u osób młodych.

Cały zabieg trwa około 20 minut. Jednak czas, jaki wiązka lasera ma kontakt z gałką oczną, to tylko około 20-30 sekund. Tyle wystarczy, by nadać rogówce kształt zapewniający prawidłowe widzenie.

Komu można pomóc

- Tą metodą jesteśmy w stanie skutecznie korygować nadwzroczność nieprzekraczającą plus 6 dioptrii oraz krótkowzroczność do minus 10 dioptrii - wyjaśnia doktor Mariusz Spyra.

Zabieg jest skuteczny także w przypadku astygmatyzmu i starczowzroczności. Ta ostatnia objawia się trudnościami z czytaniem tekstu znajdującego się blisko oczu i aby wyraźnie widzieć litery, pacjenci muszą odsuwać książkę.

- Dzięki laseroterapii, w większości przypadków, pacjenci nie muszą już nosić okularów. To niezwykle ważne dla przedstawicieli wielu zawodów, między innymi policjantów, strażaków, kreślarzy, pilotów - podkreśla specjalista.
Szybkie efekty

Po zabiegu prawidłowe widzenia wraca już następnego dnia. Wystarczy tydzień, by pacjent wrócił do pracy. - Dotychczas na świecie wykonano około trzydzieści milionów zabiegów laserowej korekcji wad wzroku. Nie zdarzyło się, by ktoś stracił wzrok na skutek powikłań pooperacyjnych - podkreśla Mariusz Spyra.

Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegu. To znaczy, że pacjenci w całej Polsce płacą za niego z własnej kieszeni. Ceny zależą od rodzaju wady i zamykają się w granicach od 2 do nawet 4 tysięcy złotych za jedno oko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sokoli wzrok w 30 sekund! Laser pomoże pożegnać się z okularami - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie