Solidarna Polska nie poprze Funduszu Odbudowy. Jest oficjalne stanowisko partii Zbigniewa Ziobry

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Solidarna Polska nie poprze Funduszu Odbudowy. Jest oficjalne stanowisko partii Zbigniewa Ziobry
Solidarna Polska nie poprze Funduszu Odbudowy. Jest oficjalne stanowisko partii Zbigniewa Ziobry fot. adam jankowski / polska press
Solidarna Polska nie poprze unijnego Funduszu Odbudowy. „Argumenty przeważyły o wyrażeniu sprzeciwu wobec zamiaru ratyfikacji decyzji o zasobach własnych Unii Europejskiej. Brak ratyfikacji oznacza bowiem konieczność powrotu do unijnych negocjacji i wyeliminowanie z unijnego budżetu rozwiązań ograniczających suwerenność państw członkowskich” – przekazano w oficjalnym stanowisku partii.

Jak już wcześniej było zapowiadane, partia Zbigniewa Ziobry nie poprze ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy, którego poparcie konieczne jest do ratyfikacji unijnego Funduszu Obudowy. Zgodnie ze stanowiskiem Solidarnej Polski przyjęcie tych dokumentów „może w przyszłości zagrozić suwerenności Polski i zaszkodzić polskiej gospodarce.”

„Argumenty przeważyły o wyrażeniu sprzeciwu wobec zamiaru ratyfikacji decyzji o zasobach własnych Unii Europejskiej. Brak ratyfikacji oznacza bowiem konieczność powrotu do unijnych negocjacji i wyeliminowanie z unijnego budżetu rozwiązań ograniczających suwerenność państw członkowskich” – przekazano w oficjalnym stanowisku Solidarnej Polski.

Dzisiaj jednak podczas zebrania Rady Ministrów rząd „przyjął dziś uchwałę w sprawie przedłożenia Sejmowi do ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE oraz projektu ustawy udzielającej zgody na tę ratyfikację.”

Jak zaznaczono w stanowisku – uchwałę przyjęto przy sprzeciwie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro oraz Ministra - członka Rady Ministrów Michała Wójcika.

Na pierwszym planie mechanizm praworządności

„Solidarna Polska od wielu miesięcy wyrażała zdecydowany sprzeciw wobec negocjowanego na forum Unii Europejskiej pakietu budżetowego, którego elementem jest „mechanizm praworządności”” – zaznaczono w stanowisku.

Mechanizm praworządności wprowadza możliwość zablokowania wydawania środków unijnych państwu, w którym łamane są zasady praworządności. Temu mechanizmowi sprzeciwia się ugrupowanie Ziobry.

„Możliwość blokowania wypłat przez Unię Europejską jest realnym narzędziem szantażowania Polski. Rodzi ryzyko wymuszenia na Polsce decyzji w kwestiach, w których Polska nie przekazała Unii kompetencji, a są wyłącznie naszymi wewnętrznymi sprawami” – podkreślono. Jako „wewnętrzne sprawy” wymieniono reformę sądownictwa czy wprowadzenie małżeństw homoseksualnych.

Zaciąganie długu

Kolejnym argumentem przeciwko poparciu ratyfikacji jest przekazanie możliwości komisji Europejskiej do zaciągania długów w imieniu wszystkich państw członkowskich w „niespotykanej dotychczas skali.”

„Środki pozyskane z tego kredytu przeznaczane będą na Fundusz Odbudowy w formie dotacji i pożyczek. Z Funduszu Odbudowy Polska otrzyma około 24 mld euro w formie grantu i 34 mld euro jako pożyczkę, ale będziemy odpowiadać za spłatę co najmniej 750 mld euro, na zasadzie solidarnej odpowiedzialności” – napisano.

W stanowisku partii zarzucono, ze Polska będzie musiała „spłacać długi każdego państwa, jeśli przestanie ono płacić za siebie”. Tym samym według Solidarnej Polski dojdzie do uwspólnotowienia długów, co według niej jest krokiem w stronę federalizacji Unii Europejskiej, na co ugrupowanie kategorycznie nie może się zgodzić.

Nowe podatki i przymus wydawania pieniędzy na określone cele

Partia sprzeciwia się także „narzucaniu jurysdykcji podatkowej poprzez nakładanie przez Unię Europejską nowych danin na polskich podatników.” Oceniono, że bezzwrotne dotacje i tak będą przez Polskę zwracane w formie nowych podatków oraz wyższej składki członkowskiej.

Zarzucono także, że Polska nie będzie mogła sama decydować, na co wyda pieniądze, tylko będzie musiała je wydać na „wyznaczone przez Unię cele” na przykład dotyczące transformacji energetycznej.

Transformacja energetyczna zdaniem Solidarnej Polski będzie „prowadzić do zamykania polskich elektrowni, utraty pracy przez tysiące ludzi, a dla wszystkich Polaków – do wzrostu cen prądu i ciepła.” Będzie to prowadzić do spadku konkurencyjności Polskiej gospodarki.

Jest zgoda na przyszłą współpracę

W stanowisku jasno zaznaczono brak poparcia dla Funduszu, ale jednocześnie wyrażono nadzieję na ciągłą współpracę w ramach Zjednoczonej Prawicy, ponieważ oba ugrupowania „łączy wspólna wizja Ojczyzny i plan przebudowy państwa.”

„Zdecydowanie opowiadamy się za dalszym działaniem koalicji, która od 6 lat wprowadza w kraju rozwiązania korzystne dla milionów Polaków. Wspólnie zmieniamy Polskę na lepsze i chcemy kontynuować te zmiany w ramach Zjednoczonej Prawicy” - podkreślono.

Mniej wina w Europie

Wideo

Materiał oryginalny: Solidarna Polska nie poprze Funduszu Odbudowy. Jest oficjalne stanowisko partii Zbigniewa Ziobry - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ZERO zawsze będzie ZEREM.

k
kasienka

Ziobro mieli od 6 lat tymi swoimi malinowymi usteczkami ale efektów nie widać w prowadzonych postepowaniach i reformie tego prawniczego buredelu.

G
Gość

I am making a good salary online from home.I’ve made 97,999 dollar.s so for last 5 months working online and I’m a full time student.yhnb I’m using an online business opportunity I’m just so happy that

I found out about it…………. W­W­W.P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Dodaj ogłoszenie