Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, gdzie możesz pływać i bezpiecznie wypoczywać nad wodą w naszym regionie

Grzegorz LIPIEC
Synoptycy zapowiadają na ten weekend rekordowe upały. Ponownie, zatem można się spodziewać tłumów na plaży nad Zalewem Machowskim w Tarnobrzegu.
Synoptycy zapowiadają na ten weekend rekordowe upały. Ponownie, zatem można się spodziewać tłumów na plaży nad Zalewem Machowskim w Tarnobrzegu. Grzegorz LIPIEC
Synoptycy zapowiadają na weekend rekordowe upały. Temperatura powietrza w cieniu osiągać będzie nawet 35 stopni Celsjusza. Żar lejący się z nieba, zachęca do odpoczynku nad jeziorami oraz rzekami. Jak się okazuje na północnym Podkarpaciu najlepiej do sezonu letniego przygotowane jest kąpielisko w Gorzycach (powiat tarnobrzeski), jednak rekordy popularności bije plaża nad Zalewem Machowskim w Tarnobrzegu.

Podkarpacie nigdy nie należało do regionu, o którym można było powiedzieć, że jest kurortem kąpielowym. Z biegiem lat przybywa jednak na naszym terenie akwenów, w których woda jest czysta.

Na 27 podkarpackich kąpielisk przebadanych przez pracowników powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, jak na razie w jednym wykryto pałeczki salmonelli (Przemyśl - osiedle Kmiecie), a kąpielisko w Kozłowie (powiat dębicki) zostało zamknięte ze względu na zalanie przez wody powodziowe. Od 15 lipca amatorzy letniego wypoczynku nad wodą mogą korzystać z uroków zbiornika "Balaton" w Wojkowie. W pozostałych 25 podkarpackich kąpieliskach woda jest czysta.

OCENA KĄPIELISK PÓŁNOCNEGO PODKARPACIA

Sprawdziliśmy, jak prezentują się najpopularniejsze kąpieliska w naszym regionie. Jak się okazuje do sezonu letniego najlepiej przygotowano kąpielisko Ośrodka Rekreacyjnego Przybyłów w Gorzycach (powiat tarnobrzeski). Oprócz bardzo czystej wody akwen jest płytki (głębokość do 2 m) wyróżnia się łagodną piaszczystą plażą z pełnym zapleczem gastronomicznym, sanitarnym, boiskiem i placem zabaw, przebieralnią oraz wypożyczalnią sprzętu. Kąpielisko jest strzeżone przez ratowników.

Tydzień temu otworzono dla plażowiczów Zalew Machowski w Tarnobrzegu. W ciągu zaledwie jednego weekendu nad wodą tarnobrzeskiego zalewu wypoczywało kilka tysięcy osób. Czysta woda i brak opłat stały się magnesem dla turystów z Podkarpacia, województwa świętokrzyskiego, a nawet lubelskiego. Tarnobrzeski samorząd po ubiegłotygodniowym oblężeniu zalewu postanowił powiększyć miejską plażę, przygotować więcej miejsc parkingowych, a także zmienić organizację ruchu drogowego.

Plażowicze będą mieli do dyspozycji więcej sprzętu wodniackiego niż przed tygodniem, przybędzie również stoisk gastronomicznych wokół plaży. Tarnobrzeska plaża posiada zaplecze sanitarne oraz znajduje się w strefie darmowego internetu. Mieszkańcy Tarnobrzega na kąpielisko zamiast samochodem mogą dojechać ścieżką rowerową, biegnącą wzdłuż Wisłostrady oraz autobusem miejskiej komunikacji samochodowej. Kąpielisko jest strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz funkcjonariuszy policji.

Kolejnym zbiornikiem wodnym z naszego regionu, który poddaliśmy ocenie był zalew w Wilczej Woli w powiecie kolbuszowskim. Plażowicze mogą się rozkładać zarówno na trawie, jak i piasku, woda jest czysta, a sam akwen jest strzeżony przez ratowników. Kąpielisko posiada pełne zaplecze sanitarne oraz gastronomiczne.

Najczystsza woda pośród wszystkich przebadanych kąpielisk na północnym Podkarpaciu jest w rzece Tanew tuż obok Ulanowa (powiat niżański).

W nieco gorszym stanie od poprzedników jest kąpielisko "Balaton" w Wojkowie (powiat mielecki). Porośnięta trawą plaża nie zachęca do wypoczynku. Ogromny plus dla właścicieli kąpieliska za przygotowanie nowego zaplecza sanitarnego oraz dużego parkingu samochodowego. Kąpielisko jest otwarte dla plażowiczów od 15 lipca.

Na szarym końcu naszego mini rankingu jest kąpielisko w Nowej Dębie (powiat tarnobrzeski) oraz w Nowinach (powiat stalowowolski). Oprócz czystej wody brakuje tam wszystkiego od stoisk gastronomicznych, zaplecza sanitarnego po przebieralnie.

SPECJALNY SERWIS

- Zainteresowani przez całe wakacje mogą śledzić na bie-żąco stan jakości wód w podkarpackich kąpieliskach. Wyniki analiz będą publikowane na tak zwanym serwisie kąpieliskowym Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie - wyjaśnia dr Szczepan Jędral, szef podkarpackich służb sanitarnych.

Serwis dostępny jest na stronie internetowej ws-se.rzeszow.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie