Srebrny medal mistrzostw Europy dla pływaka Jacka Czecha z Tarnobrzega

Piotr Szpak
Jacek Czech wywalczył w mistrzostwach Europy srebrny medal.
Jacek Czech wywalczył w mistrzostwach Europy srebrny medal. Archiwum prywatne
W pływackich Mistrzostwach Europy niepełnosprawnych, które odbywały się na portugalskiej wyspie Madera 40-letni paraolimpijczyk Jacek Czech z Integracji Tarnobrzeg wywalczył srebrny medal w wyścigu na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym.

Tarnobrzeżanin dwukrotnie ustanowił tego samego dnia rekord Polski, raz w eliminacjach popłynął 50 metrów w czasie 1:00,30 minuty, a wieczorem minimalnie przegrał walkę o złoto z Serhijem Palamarchukiem, przepływając teb dystans w czasie 58,92 sekundy. Jacek Czech jest pierwszym Polakiem z grupy S2, któremu udało się pokonać barierę pięćdziesięciu dziewięciu sekund. Ukrainiec Serhij Palamarchuk był od niego szybszy tylko o 0,4 sekundy. Na trzecim miejscu uplasował się z kolei Rosjanin Dmitrii Kokarev (1:00,32), który jest aktualnym rekordzistą świata.

Do ustanowienia nowego rekordu świata Jackowi Czechowi brakuje już tylko niespełna dziewięciu dziesiątych sekundy!

To czego dokonał na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym oznacza, że jest wręcz w doskonałej formie, a to bardzo dobrze zapowiada jego udział w walce o medal podczas tegorocznych Igrzysk Paraolimpijskich, które odbędą się z Brazylijskim w Rio de Janeiro.

W mistrzostwach Europy udział wzięło 450 zawodników z 51 krajów. Ustanowiono 28 rekordów świata.