Stal Stalowa Wola wygrywa pierwsze w tym sezonie koszykarskie derby

Kamil Jóźwik
Akademia Koszykówki Legii
W pierwszych w tym sezonie drugoligowych derbach Podkarpacia Stal Stalowa Wola lepsza od spadkowicza, tarnobrzeskiej Siarki.

Stal Stalowa Wola - Siarka Tarnobrzeg 76:68 (25:15, 17:19, 20:19, 14:15)

Stal: Bandyga 7, Kaczmarski 15 (4x3), Gumiński 19 (1x3), Tabor 3 (1x3), Łabuda 11 (2x3) oraz Buczek, Pietras, Bejnar 21 (2x3), Szubart
Siarka:Gazarkiewicz 19 (1x3), Pandura 9 (1x3), Baran 17 (4x3), Mikołajko 9, Buszta 3 (1x3) oraz Ryznar, Karliński 7 (1x3), Pawełek 4

Sędziowali: Jakub Adameczek, Sylwester Adamski

Zadecydowała pierwsza kwarta
Jak się okazało, kluczowe w środowym spotkaniu okazało się pierwsze 10 minut. Co prawda na początku nieco lepiej spisywali się Siarkowcy i po dwóch celnych osobistych Mateusza Gazarkiewicza prowadzili 8:4, ale przez blisko trzy minuty nie tylko nie potrafili zdobyć choćby punktu, to stracili ich aż 13. Tylko w pierwszej kwarcie podopieczni Bogdana Pamuły zapisali na swoim koncie pięć „trójek”, tarnobrzeżanom z kolei nie powiodła się ani jedna próba rzutu z dystansu.

Było już 14 punktów przewagi
Gdy w połowie trzeciej odsłony, po akcji 2+1 świetnie dysponowanego tego dnia Kacpra Bejnara „Stalówka” osiągnęła najwyższą w meczu, czternastopunktową przewagę, stało się jasne, że nie pozwoli sobie już odebrać dwóch punktów. Goście lekko odrobili straty po udanych akcjach Piotra Pandury, ale ani przez chwilę (w czwartej kwarcie było już nawet 68:53) dominacja hutników nie podlegała dyskusji.

Skuteczniejsza Stal, na tablicach równo
Zawodnicy „Stalówki” byli dużo skuteczniejsi od swoich rywali. Drogę do kosza znalazła dokładnie połowa ich prób rzutów za dwa (17/34) i 38,5 procent rzutów za trzy (10/26). Dla porównania – podopieczni Arkadiusza Papki zanotowali odpowiednio: 45 i 42 procent skuteczności.
W zbiórkach niemal idealny remis (38-37), choć różnicę zrobiła ilość zbiórek w obronie miejscowych, a zwłaszcza 15 Cezarego Gumińskiego.

Po derbowym zwycięstwie ekipa Bogdana Pamuły, dość niespodziewanie, została samodzielnym liderem drugoligowych rozgrywek. W niedzielę o utrzymanie tej pozycji zagra w Lublinie z TBV Startem II (godz. 16). Rywale Stali bieżący sezon rozpoczęli fatalnie, od trzech wysokich porażek, ale ostatnio wyraźnie się przebudzili: gromiąc warszawskiego Hutnika, a w środę wygrywając w derbach miasta z U!NB AZS UMCS.