Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Stalowa Sowa” to nowoczesny program atrakcyjnej edukacji w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jednym z zajęć „Stalowej Sowy” będzie program Atom - warsztaty z chemii, tu na pokazie uczniów Szkoły Podstawej numer 12
Jednym z zajęć „Stalowej Sowy” będzie program Atom - warsztaty z chemii, tu na pokazie uczniów Szkoły Podstawej numer 12 Zdzisław Surpowaniec
Rewolucyjny projekt edukacyjny skierowany do 9 placówek zarządzanych przez miasto (8 szkół podstawowych i 1 liceum ogólnokształcące) zaprezentował radnym Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Program nazwany „Stalowa Sowa – rozwój kompetencji kluczowych w gminie Stalowa Wola” stworzy możliwości rozwoju i wyrobi pożądane i zaniedbane przez system edukacyjny uzdolnienia najmłodszych mieszkańców.

– Obiecywaliśmy mieszkańcom Stalowej Woli, że nasze szkoły przemienią się w małe Centra Nauki Kopernik, że prowadzona edukacja będzie wybiegać poza to, co mamy zapisane w programach edukacyjnych. Zobowiązaliśmy się, że samorząd wykorzysta każdą szansę, by prowadzone zajęcia edukacyjne były ciekawe, tak aby naszych uczniów pochłonąć, zainteresować wiedzą poprzez eksperymenty, niestandardowe spojrzenie na wiedzę i pozwolić im dotknąć nauki – mówił prezydent Nadbereżny. Programem spełniającym wszystkie te założenia jest właśnie „Stalowa Sowa”.

Program skierowany jest do dwóch grup odbiorców. Pierwszą grupą są oczywiście nauczyciele, którzy będą „dozbrojeni” w dodatkowe kompetencje. Blisko 300 nauczycieli przejdzie profesjonalne szkolenia dotyczące wdrażania nowoczesnych metod nauczania skierowanych do blisko 2 tysiecy uczniów, którzy automatycznie stanowią drugą grupę odbiorców.

Projekt „Stalowa Sowa” kładzie nacisk na praktykę i doświadczenie. Dzięki niemu będą rozwijane zainteresowania dzieci i młodzieży w zakresie kierunków technicznych czy nauk ścisłych już na poziomie wstępnej edukacji, poprzez ciekawe eksperymenty. W ramach projektu będą realizowane następujące zajęcia dodatkowe: Pitagoras (koło zainteresowań z matematyki, podczas którego dzieci będą rozwiązywać zagadki, szarady matematyczne, poznawać ciekawostki, brać udział w konkursach); Kasparow (szachowe koło zainteresowań, by zaszczepiać w uczniach myślenie strategiczne); Transformers (warsztaty konstrukcyjne budowania robotów, programowania robotycznego, konstrukcji silnikowych, czujników odległości, ale przede wszystkim poznanie zasad programowania opartych na konstrukcji robotów lego); Leonardo (warsztaty z drukarką 3D łączone z nauką projektowania i programowania; w ramach tego priorytetu w każdej szkole zarządzanej przez Miasto Stalowa Wola będzie zakupiona drukarka 3D); Voyager (koło zainteresowań z języka angielskiego, zajęcia z lektorami, by nauczyć dzieci praktycznego posługiwania się językiem angielskim poprzez zabawy, gry symulacyjne)

Kolejne to Rekiny Biznesu (nauka przedsiębiorczości, savoir-vivre, autoprezentacji, negocjacji w biznesie, podstaw biznesu, ekonomii, by od początku zaszczepiać w uczniach podstawy zarządzania finansami, oszczędności, ekonomiki, zasady inwestowania); Efektywni (nauka szybkiego czytania, uczenia się, korzystania z nowych możliwości wykorzystywania potencjału, poznanie narzędzi, które pozwalają rozwijać kompetencje). Ponadto, oprócz zajęć dodatkowych poszerzających kompetencje, mocnym punktem programu „Stalowa Sowa” będzie stworzenie laboratoriów, które pozwolą na rozwijanie kierunków ścisłych poprzez metodę eksperymentów. Tutaj działać ma program Kopernik (warsztaty geograficzno-astronomiczne, eksperymenty geograficzne, ćwiczenia orientacji, praca z mapą w terenie, busolą, eksperymenty biologiczno-przyrodnicze), Einstein (warsztaty z fizyki) i Atom (warsztaty z chemii).

– To są zadania dotyczące żelaznego katalogu przedmiotów, które mamy w szkołach. Ale musimy patrzeć w przyszłość i wyposażyć naszych uczniów w kompetencje dotyczące teleinformatyki, informatyki, nowoczesnych metod komunikacji – zwrócił uwagę włodarz miasta. – Dlatego też w szkołach objętych programem powstanie 14 nowoczesnych pracowni teleinformatycznych, będzie zakupionych kilkaset nowych komputerów, laptopów, laboratoriów przenośnych, które będą ćwiczyły i rozwijały kompetencje teleinformatyczne naszych dzieci. Te 9 placówek będzie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który jest dostępny na rynku usług edukacyjnych – dodał.

Wartość projektu „Stalowa Sowa – rozwój kompetencji kluczowych w Gminie Stalowa Wola” opiewa na kwotę 4 666 187 zł. Miasto otrzyma na jego realizację dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład własny Miasta wyniesie 233 tys. zł. Program ruszy już na Dzień Dziecka tego roku i potrwa do 30 czerwca 2020 roku.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - Opiekunka ze żłobka nagrana jak znęca się nad dziećmi. Szaleniec z piłą łańcuchową chodził po mieście. Taksówka powietrzna przetransportuje w każde miejsce w Polsce

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie