Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. 30 lat Ośrodka Rehabilitacji Niepełnosprawnych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych
Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych Zdzisław Surowaniec
Jubileusz 30-lecia istnienia obchodzi w tym roku Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Stalowej Woli.

W Spółdzielczym Domu Kultury, gdzie miała miejsce jubileuszowa impreza, zjawili się obecni i byli pracownicy Ośrodka, pacjenci i ich rodzice.

Zjawili się też przedstawiciele licznych instytucji współpracujących z Ośrodkiem, a także samorządowcy.

– Chylę przed wami nisko czoło. Wspaniale wykonujecie swoją pracę i jestem przekonany, że w dużej mierze dlatego, że kochacie te dzieci, którym pomagacie. Zasługujecie na najwyższe uznanie, a wasza placówka jest po prostu wzorcowa – chwalił załogę i kierownictwo Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych starosta Janusz Zarzeczny.

Ośrodek powstał w 1988 roku z inicjatywy rodziców zrzeszonych w Kole Pomocy Dzieciom o Niepełnej Sprawności Ruchowej. Pierwszą siedzibą Ośrodka był stalowowolski Dom Dziecka przy ul Podleśnej. Do 2000 roku placówka działała w strukturach Powiatowego Szpitala Specjalistycznego, jednak ze względu na problemy finansowe i realne zagrożenie likwidacji, w 2000 roku działalność ośrodka przejęło Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Szansa”, założone przez pracowników ośrodka.

Dziś zapewnia on kompleksową pomoc dzieciom zagrożonym niepełnosprawnością i niepełnosprawnym, dzieci są tu diagnozowane i prowadzona jest dla nich szeroka terapia, m.in.: logopedyczna, zaburzeń integracji sensorycznej, pedagogiczna.

– Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak trudne jest wychowywanie dziecka z niepełnosprawnościami. Nie jest to praca na chwilę, na godzinę, czy na jeden dzień. To konieczność bycia dyspozycyjnym przez całą dobę, cały rok, a nawet przez całe życie. Największą grupę naszych podopiecznych stanowią niemowlęta i małe dzieci. Zajmujemy się nimi najczęściej przez kilka miesięcy i wiele z nich następnie dołącza do grona zdrowych rówieśników. Ale nie zawsze tak jest. Czasami terapia trwa nawet wiele lat, a dzieci i tak nie osiągają pełnej samodzielności. Rodzice dzieci z niepełnosprawnością zasługują na pełny szacunek. Naszą rolą, terapeutów i wszystkich pracowników ośrodka, jest wspierać tych rodziców w ich zmaganiach, a ich dzieciom udzielać wszechstronnego wsparcia w dążeniu do niezależności i samodzielności na miarę ich indywidualnych potrzeb i możliwości – mówiła podczas uroczystości Maria Kasprowicz, kierowniczka Ośrodka Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Stalowej Woli.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE:
Info z Polski: nieustające strajki opiekunów niepełnosprawnych dzieci, kierowca spłonął w samochodzie, larwy w jajkach w hipermarkecie, szczypiorniści kadry w nietypowej roli

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie