Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Będą dwa pomniki przyrody w romantycznym parku po księciu Lubomirskim

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Park założony w stylu romantycznym przy Zespole Pałacowo-Parkowym w Charzewicach
Park założony w stylu romantycznym przy Zespole Pałacowo-Parkowym w Charzewicach Zdzisław Surowaniec
Niebawem poszerzony zostanie katalog pomników przyrody w Stalowej Woli, o co zabiegali członkowie Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, kierowanego przez Ernesta Rudnickiego.

15 lutego pomnikami przyrody zostaną drzewa znajdujące się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Charzewicach.

„Topola Księżnej Agaty” jest drzewem wyróżniającym się na tle drzewostanu parkowego swoim pokrojem i wysokością. Z kolei drzewo nr 2 gatunku dąb szypułkowy, o nazwie „Dąb Księcia Jerzego” jest drzewem wyróżniającym się w terenie swoim pokrojem.

Oba drzewa są w dobrym lub bardzo dobrym stanie, a ze względu na swoje cechy tj. obwód pierścienicy, pokrój, wysokość, posiadają wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe, historyczne, kulturowe i społeczne.

Gdy tylko staną się pomnikami przyrody, miasto będzie miało obowiązek stałego ich monitorowania, pielęgnacji i ochrony oraz należytego oznakowania.

Status pomnika przyrody dla rośliny oznacza prestiż, że jest wyróżniającym się okazem na tle innych egzemplarzy tego gatunku. Staje się ono „nietykalne”. Nie można go wyciąć ani prowadzić żadnych cięć które mogłyby doprowadzić do ich zniszczenia. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne muszą odbywać się pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska a wykonywać je mogą tylko osoby posiadające uprawnienia do pielęgnacji drzew zabytkowych.

W ostatnim czasie, w lipcu ubiegłego roku pomnikami przyrody zostały cztery drzewa rosnące na Błoniach Nadsańskich: „Topola Stalowa Wola”, „Topola Pławianka”, „Topola Lasowianka” oraz „Topola Działkowców”.

Park podworski o powierzchni 13,5 hektara został założony przez Lubomirskich w XVIII wieku. Na terenie parku zachowało się kilka zabudowań podworskich, pałac gościnny, zwany „pawilonem”, powozownia i tzw. wieża z mieszkaniami oficjalistów.

Wśród rosnących tu pomnikowych drzew zachowała się również XIX-wieczna oficyna, tak zwany „dworek myśliwski”. Władze Stalowej Woli zaczęły porządkowanie parku, więc może powróci on do swej dawnej świetności. Podjęto decyzję o pracach modernizacyjnych w parku. W 2017 roku wykonano remont prowadzącej do parku ulicy Lipowej oraz bramy wjazdowej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto