Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola będzie sprzedawać mieszkańcom węgiel. Surowiec płynie już do miasta z Kolumbii. Znamy cenę i terminy

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Węgiel sprowadzany z Kolumbii trafi na teren Elektrociepłowni Stalowa Wola, gdzie przed kilku laty były kotły opalane węglem
Węgiel sprowadzany z Kolumbii trafi na teren Elektrociepłowni Stalowa Wola, gdzie przed kilku laty były kotły opalane węglem Zdzisław Surowaniec
W Urzędzie Miasta w Stalowej Woli komisja Budżetu i Finansów pozytywnie zaopiniowała wniosek prezydenta w sprawie utworzenia rezerwy celowej z przeznaczeniem na zakup oraz dostarczenia węgla kamiennego dla mieszkańców.

Stalowa Wola będzie wkrótce sprzedawać węgiel

Zgodnie z wyjaśnieniami prezydenta Lucjusza Nadbereżnego akcja dystrybucji węgla przez gminę będzie w pierwszej fazie obejmowała mieszkańców Stalowej Woli, aż do zaspokojenia ich potrzeb. Drugim etapem będą objęte sąsiednie gminy, które nawiążą porozumienie z miastem. Zarezerwowane w budżecie 7 milionów złotych pochodzi z wolnych środków jakimi miasto dysponuje w tegorocznym budżecie, a rozpoczęcie procedury sprzedaży będzie możliwe na bazie procedowanej w tym tygodniu sejmowej ustawy.

Zgodnie z założeniami, jak można było usłyszeć na komisji, sprzedaż surowca będzie się odbywała po preferencyjnej cenie dla mieszkańców gminy, którzy zarejestrowali się w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, posiadają kotły na paliwo stałe i złożyli wniosek o dodatek węglowy. Na terenie Stalowej Woli znajduje się ponad 1500 kotłów na paliwa stałe, z czego 70% to kotły na węgiel, pozostałe to piece na ekogroszek.

Do Stalowej Woli trafi węgiel z Kolumbii

Prezydent Lucjusz Nadbereżny potwierdził, że zamówiony przez gminę węgiel jest w drodze. Przypłynie do nas z Kolumbii. Posiada wszystkie niezbędne certyfikaty co do źródła pochodzenia i kaloryczności. Następnie z portu drogą kolejową przybędzie na bocznicę na terenie dawnej elektrowni węglowej Tauron Wytwarzanie, gdzie będzie składowany i stamtąd rozdzielany dla mieszkańców.

Jak podkreślił prezydent, w akcję zaangażowany jest Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, którego prezes Radosław Sagatowski zobowiązał się zająć całą logistyką, w tym sprzedażą węgla. W minionych dniach spółka uzyskała zgody związane z obrotem akcyzowym surowca.

Lucjusz Nadbereżny zapewnił, że sprzedany po cenie preferencyjnej węgiel nie będzie droższy niż dwa tysiące złotych brutto za tonę. Gdy mieszkaniec złożył wniosek o dodatek węglowy, otrzymał trzy tysiące złotych na trzy tony węgla. - Trzeba więc zakładać, że faktyczny koszt własnych środków na zakup tony węgla będzie wynosił w Stalowej Woli poniżej tysiąca złotych za tonę. To taniej niż średnia cena nabycia w poprzednim sezonie grzewczym, kiedy w naszym regionie ceny sięgały 1300-1400 złotych za tonę - wyjaśniał prezydent.

Węgiel dla mieszkańców Stalowej Woli - jakie ceny?

Mieszkańcy, którzy złożyli wniosek o dodatek węglowy, są zarejestrowani w bazie, otrzymają bezpośrednio na swój adres formularz. Na jego podstawie będzie odbywał się kontakt i dalsze ustalenia.

Prezydent zapewnił, że działania prowadzone są bardzo intensywnie tak, aby węgiel trafił do mieszkańców miasta i okolicznych gmin jak najszybciej. W obecnie procedowanej w Sejmie ustawie są zawarte limity nabycia surowca. Zakładają one sprzedaż węgla do dwóch ton, następnie gdy zostaną zaspokojone pierwsze potrzeby, będzie możliwość wystąpienia o kolejny wolumen.

Pierwszy transport ma przyjechać do Stalowej Woli w ciągu najbliższych kilku dni. Zaproponowana przez miasto cena, po odliczeniu kosztów - poniżej 2 tysięcy złotych brutto, nie będzie obejmowała kosztów transportu od składu do gospodarstwa domowego. Klient będzie mógł taki transport zorganizować we własnym zakresie lub za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunalnego, zgodnie z deklaracją złożoną przez prezesa spółki.

Węgiel jest dobrej jakości.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny dodał, że coraz więcej gmin jest zainteresowanych dystrybucją węgla dla mieszkańców. Samorządowcy wymieniają się spostrzeżeniami jak system usprawnić. Surowiec udało się już sprowadzić w Otwocku i tamtejsze władze zapewniają, że węgiel jest dobrej jakości.

Po wielu pytaniach ze strony radnych do włodarza miasta, odbyło się głosowanie. Nikt spośród radnych nie był przeciwny, natomiast troje z nich wstrzymało się od głosu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie