Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola czci Żołnierzy Wyklętych

Zdzisław Surowaniec
Fragment plakatu, informującego o Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli.
Fragment plakatu, informującego o Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli. zdzisław surowaniec
Wiele imprez plenerowych na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji Gmina Stalowa Wola włącza się w ogólnopolski projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Bieg w Stalowej Woli odbędzie się 28 lutego. Zapisy przyjmowane są do 28 lutego pod adresem:[email protected]. Wyznaczone zostały dwie trasy:

- trasa symboliczna o długości 1963 metrów (data śmierci ostatniego z Żołnierzy), której bieg ruszy o godzinie 19.44 (data rozpoczęcia stawiania oporu sowietyzacji Polski i podporządkowaniu Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich), start spod Urzędu Celnego,

- trasa o długości 5000 metrów, która rozpocznie się o 20.00 - start spod Urzędu Celnego.

Całość trasy przebiegać będzie przez okoliczne lasy i tereny podmiejskie. Dla pierwszych 150 osób przygotowane zostaną pakiety startowe (koszulka, medal, numer startowy oraz materiały informacyjne).

Zapisy przyjmowane są do 28 lutego pod adresem: [email protected]. W zgłoszeniu należy podać swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, numer kontaktowy oraz adres e-mail.

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, podtrzymanie świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych wśród mieszkańców Stalowej Woli i okolic, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Sponsorem biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest PKO Bank Polski.

28 lutego na mieście odbywać się będzie kwesta na rzecz Ekshumacji i Identyfikacji Żołnierzy Wyklętych prowadzona przez Fundację Przywróćmy Pamięć. Tego samego dnia o godzinie 11 w Parku Miejskim nastąpi otwarcie obozu partyzanckiego „Dzień z życia partyzantów - czyszczenie broni”. Dla mieszkańców będzie wspólne ognisko partyzanckie, szkolenie z musztry, śpiewanie pieśni partyzanckich, wystawa sprzętu i uzbrojenia rekonstruktorów, stoisko Instytutu Pamięci Narodowej oraz zbiory stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”. Na godzinę 13 zaplanowano pokaz musztry konnej (uzależniony od warunków pogodowych). Następnie odbędzie się inscenizacja bitwy partyzanckiej „Obława” - atak na obóz partyzancki przez oddział sowiecki i grochówka żołnierska z rekonstruktorami.

1 marca będzie głównym dniem obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych „Żołnierze Wyklęci - ludzie o stalowej woli”. O godzinie 16.30 odbędzie się Msza Święta w kościele Trójcy Przenajświętszej, złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie ulicami Ofiar Katynia, Popiełuszki i 1 Sierpnia na plac Piłsudskiego przejdzie Stalowowolski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na placu będą miały miejsce oficjalne uroczystości wojskowe, apel pamięci, salwa honorowa, przemówienia oraz koncert rockowy zespołu Fever - piosenki i wiersze o Żołnierzach Wyklętych.

2 marca w Bibliotece Międzyuczelnianej o godzinie 18 odbędzie się pokaz filmu „Dzieci kwatery Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego oraz Diorama Partyzancka w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej imienia Wojciecha Lisa pseudonim „Mściciel” z Mielca. Prezentacja filmu „Historia Roja” odbędzie się 5 marca w kinie Wrzos.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zaprasza do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie