Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola dostanie duże dofinansowanie do sześciu autobusów elektrycznych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka na nadsańskich błoniach, przemawia na tle elektrycznych autobusów
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka na nadsańskich błoniach, przemawia na tle elektrycznych autobusów Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola otrzymała dofinansowanie w kwocie 12,7 miliona złotych na zakup 6 dużych autobusów elektrycznych. Łączna wartość inwestycji będzie wynosiła 19,5 miliona złotych, a po odliczeniu VAT-u, z budżetu miasta zostanie na ten cel przeznaczone zaledwie 3,5 miliona złotych.

1 września ruszy druga edycja programu "Zielony transport publiczny", w ramach którego gminy i spółki komunalne będą mogły starać się o dotacje do zakupu autobusów elektrycznych i z napędem wodorowym – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Budżet programu to 1,2 miliarda złotych.

Na nadsańskich błoniach gościł w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Wizyta polityka miała związek z rozstrzygnięciem I inauguracji II edycji programu "Zielony Transport Publiczny", realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Minister Michał Kurtyka mówił, że jego wizyta w Stalowej Woli to nie przypadek. W tym mieście, w zespole ludzi pracujących nad jego rozwojem, istnieje ogromna determinacja, aby pozyskiwać fundusze i realizować poszczególne projekty. Przykładem jest chociażby "Zielony Transport Publiczny", którego celem jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie publicznym.

Stalowa Wola już pretenduje do grona liderów w zakresie elektromobilności przez poprzedni zakup dużej floty niskoemisyjnych autobusów. - Chcemy aby ekologiczne formy transportu stały się ważnym argumentem w walce o czyste powietrze, ograniczenie hałasu, podnosiły jakość życia, ograniczając nieuchronny wpływ cywilizacji na nasze życie - mówił Michał Kurtyka.

Stąd na flagowy program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, na kolejny, drugi już nabór, będzie przeznaczonych 1,2 miliarda złotych, aby samorządy o różnej wielkości mogły ucywilizować transport miejski oraz stopniowo ograniczyć wykluczenie transportowe czyli brak dostępu mieszkańców do publicznego transportu. Szacuje się, że po rozstrzygnięciu drugiej edycji programu po Polsce może jeździć dodatkowo 760 pojazdów zbiorowego transportu - autobusów elektrycznych i wodorowych, bez emisji spalin.

Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stwierdził, że instytucja którą kieruje, bardziej nastawia się na projekty klimatyczne, mające związek z czystym powietrzem, zeroemisyjną energetyką, transformacją zrównoważoną i sprawiedliwą.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że dzięki dotychczasowym dotacjom z Narodowego Funduszu, zadbano o drzewostan w parku w Charzewicach, kupiono 10 sztuk autobusów elektrycznych, buduje się Park Zimnej Wody, zrekultywowano stawy osadowe z przemysłowymi odpadami, zagrażającymi zbiornikowi wody pitnej dla połowy Podkarpacia.

Miasto Stalowa Wola ma zamiar ponownie ubiegać się o dotację na zakup zeroemisyjnych elektryków, aby ich liczba w stosunku do całego taboru wynosiła 75 procent. Obecnie z kolejnymi sześcioma jest to połowa. Ale reszta to niskoemisyjne autobusy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto