Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola i jej Orkiestra Dęta mają osiemdziesiąt lat

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wicewojewoda Lucyna Podhalicz odznaczyła kapelmistrza Mieczysława Parucha Złotym Medalem za Długoletnią Służbę
Wicewojewoda Lucyna Podhalicz odznaczyła kapelmistrza Mieczysława Parucha Złotym Medalem za Długoletnią Służbę Zdzisław Surowaniec
W Miejskim Domu Kultury zorganizowana została 12 listopada sesja Rady Miejskiej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 80-lecia Stalowej Woli. Podczas uroczystości w szczególny sposób wyróżniono Orkiestrę Dętą, która obchodzi jubileusz 80-lecia.

Poseł Rafał Weber przypominając, że 12 listopada to dzień wolny od pracy, zachęcał aby był to czas zadumy i refleksji nad niepodległością Polski w kolejnych dniach i latach. Mówił o Polakach jako narodzie silnym, ambitnym i wiernym swoim ideałom.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny stwierdził, że zarówno Polska jak i Stalowa Wola zrodzona 80 lat temu z idei Centralnego Okręgu Przemysłowego, to wyjątkowe miejsce na mapie. Wspominał pierwszych budowniczych, w tym Dionizego Komana, opowiadał anegdoty z ich życia, a na koniec powiedział do zgromadzonych: - Stalowa Wola to wielkie wyzwanie, miasto wyjątkowe dzięki ludziom. Postępujmy uczciwie, pracujmy ciężko, aby być godnym nazywania się ich następcami.

Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj odczytał rezolucję z okazji 100-lecia niepodległości oraz 80-lecia miasta, a po zakończeniu obrad dyrektor MDK zaprosił publiczność na koncert w wykonaniu zespołów artystycznych „Historia na skrzydłach melodii”.

Sesja była okazją do uhonorowania Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury, która gra od 80 lat. Dyrygent orkiestry Mieczysław Paruch otrzymał z rąk wicewojewody podkarpackiego Lucyna Podhalicz nadany przez prezydenta Polski Złoty Medal za Długoletnią Służbę. Decyzją ministra kultury orkiestra została odznaczona odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Członkowie orkiestry dostali dyplomy za upowszechnianie kultury. Pamiątkowy grawer przyznano również osobie najdłużej związanej z orkiestrą dostał Tadeusz Piłat. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny uhonorował Orkiestrę, w której jak powiedział jest „stalowa moc”, bonem na 30 tysięcy złotych.

W 1945 roku dyrygent Henryk Ryński rozpoczął współpracę z muzykami tworzonych okazjonalnie zespołów rozrywkowych i zorganizował orkiestrę o charakterze odeonu. Orkiestra w 1946 roku uczestniczyła z powodzeniem w Przeglądzie Zespołów hutniczych w Katowicach. Po występie w Katowicach włączył się do pracy z orkiestrą jako dyrygent Marian Bienias, przekształcając ją w zespół towarzyszący chórowi mieszanemu. W drugiej połowie lat 40. orkiestra Dęta liczyła już ponad 30 osób. Po śmierci kapelmistrza Ryńskiego prowadził ją Franciszek Dul, a następnie od czerwca 1949 roku do grudnia 1978 roku Józef Guzek. Orkiestra prawie w każdą niedzielę wyjeżdżała do wsi i miasteczek ówczesnego województwa rzeszowskiego, uprzyjemniając mieszkańcom świąteczne popołudnia i wieczory. Była znanym i lubianym zespołem.

Mieczysław Paruch. Z wykształcenia jest trębaczem. Pochodzi z Krzeszowa w powiecie niżańskim. Po studiach muzycznych, z dyplomem trębacza, trafił do Stalowej Woli w 1975 roku. We wrześniu rozpoczął nauczać gry na instrumentach dętych w szkole zawodowej przy hucie. W następnym roku w maju orkiestra już grała. - Byli to kompletni nowicjusze, nie mieli pojęcia o nutach. Szybko nauczyli się czterech marszy i polskiego hymnu - pamięta. Od 1979 roku Mieczysław dyryguje reprezentacyjną orkiestrą dętą Miejskiego Domu Kultury.

W 1985 roku powstał chór Chłopięcy Cantus, założony przez Stanisława Steczkowskiego. - Powiedziałem wtedy Staszkowi zróbmy młodzieżową orkiestrę dętą z chłopaków, którzy chodzą na chór, żeby ich nie odsuwać od muzyki na czas mutacji. Staszek to podchwycił i powstała orkiestra. Od tamtej pory robimy młodzieżowe i dziecięce orkiestry dęte z lepszym lub gorszym skutkiem, bo to różnie bywa, bo raz roczniki są lepsze, raz słabsze - opowiada Mieczysław.

Przed pięcioma laty Mieczysław postanowił stworzyć dziecięcą orkiestrę dętą z uczniów ze Szkoły Podstawowej numer 1. Bo mają najbliżej do domu kultury, gdzie są instrumenty i sala do nauki i prób. W edukacji muzycznej dzieciaków pomaga córka Elżbieta, która w „jedynce” uczy śpiewu i języka polskiego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie