Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Jej wysokość pszczoła, czyli gra terenowa przy bibliotece (ZDJĘCIA)

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Organizatorzy pokazali jak wygląda życie pszczół w ulu, wyjaśnili zagadkę tańca pszczół i wiele innych ciekawostek
Organizatorzy pokazali jak wygląda życie pszczół w ulu, wyjaśnili zagadkę tańca pszczół i wiele innych ciekawostek Zdzisław Surowaniec
8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji Miejska Biblioteka zaproponowała czytelnikom grę terenową na placu przed biblioteką „Jej Wysokość Pszczoła”.

Celem gry jest pokazanie dzieciom i młodzieży jak ważną rolę w życiu całego świata odgrywają te owady.

Organizatorzy pokazali jak wygląda życie pszczół w ulu, wyjaśnili zagadkę tańca pszczół. Gracze dowiedzieli się ponadto, jakie rodzaje miodu produkują pszczoły i wiele innych ciekawostek.

Impreza została zorganizowana w sobotę 25 lipca w godzinach od 10 -12 przed budynkiem Biblioteki Głównej przy ulicy Popiełuszki 10. Dzieci, młodzież i rodzice proszeni byli o zabranie ze sobą maseczek i rękawiczek. To po to, aby podczas gry zachowane było bezpieczeństwo sanitarne. Gra terenowa rozpoczynała się dla małych grup uczestników w dowolnym momencie między godzinami 10, a 12.

Tańce pszczół (mowa pszczół) – to regularnie powtarzające się ruchy pszczół informujące inne robotnice o wystąpieniu określonego zjawiska. Tańce werbunkowe zbieraczek informują pszczoły w ulu o obecności pożytku (nektaru kwiatowego) i jego położeniu względem ula. Wyróżniono kilka rodzajów tańca pszczół:w tańcu okrężnym pszczoła zatacza niewielkie koło. Ten taniec wskazuje na „bliskie“ źródło wziątku, tzn. po drodze do pokarmu pszczoła zbieraczka doznała mało zróżnicowanych bodźców optycznych. W tańcu okrężnym brak jest elementów określających kierunek położenia źródła pokarmu.

Taniec sierpowaty, tzw. przejściowy tańcu wywijanym pszczoła porusza się po linii, której kształt przypomina widziane z góry rozłupane ziarno kawy. W tańcu wywijanym podawana jest informacja zarówno o kierunku położenia pożytku względem słońca i względem gniazda, jak i w jakiej odległości znajduje się pożytek. Odległość ta jest mierzona przy pomocy ilości i szybkości przepływu bodźców optycznych, które pszczoła zbieraczka mijała podczas lotu. Jest jeszcze taniec ósemkowy.

Właściwości miodu zależą głównie od tego, z jakich roślin pszczoły zbierały nektar, spadź i pyłek kwiatowy. Główne rodzaje miodów: spadziowy, gryczany, rzepakowy, akacjowy, lipowy, wrzosowy, wielokwiatowy, nawłociowy.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie