Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Klaster Lasowiacki rozwija się. Poznajcie jego nowe władze i plany [ZDJĘCIA]

ww, materiały prasowe
Kultura lasowiacka zyskuje coraz więcej sympatyków. Wszystko za sprawą Klastra Lasowiackiego, a dokładniej powiększającego się wciąż grona osób, które wiążą swoją działalność z dziedzictwem lasowiackim. Inicjatywa powstała w Stalowej Woli, ale skupia podmioty z regionu północnego Podkarpacia i południowej części województwa świętokrzyskiego. Rozwija się bardzo szybko i właśnie sformalizowała działalność - Klaster ma już nowy zarząd i radę.

Na walnym spotkaniu 18 listopada został formalnie zatwierdzony regulamin, a wraz z nim wybrano nowe władze, które zastąpiły tymczasowy zarząd wyłoniony na wiosennym spotkaniu inicjującym.

Decyzją zgromadzonych przedstawicieli członków Klastra Lasowiackiego w skład nowego zarządu weszli: Marek Gruchota - dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Justyna Wesołowska - prezeska Fundacji GAMON, Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Katarzyna Cuber z Browaru Lasowiak oraz Marcin Kurnik z Fundacji Q.

Z kolei w radzie Klastra Lasowiackiego zasiadają: profesor Politechniki Lubelskiej dr hab. Agnieszka Rzepka - ekspertka PARP, Rafał Nieckarz - prezes Wydawnictwa Samorządowego, Renata Sendrowicz – „Renidzieło” Regionalne Rękodzieło Artystyczne, Katarzyna Knap-Sawicka z Urzędu Miejskiego w Sandomierzu, Roman Niwierski z Urzędu Miasta Stalowej Woli, Grzegorz Buława z salonu Skoda, Patrycja Laskowska-Chyła – etnolog UJ i Roman Pokora z Bractwa Flisackiego z Ulanowa.

Zadecydowano także, że honorowymi członkami rady zostaną zespoły Lasowiaczki i Cyganianki, jako te, które są nośnikiem pamięci i kontynuatorami tradycji i kultury lasowiackiej.

Sformalizowanie działalności było konieczne ze względu na szybko powiększającą się liczbę członków. Dotychczas do Klastra przystąpiły już 42 podmioty. Warto przypomnieć, że w czerwcu podczas spotkania założycielskiego deklarację przystąpienia podpisało 20 instytucji, a zatem w ciągu pół roku liczba członków podwoiła się.

To były intensywne miesiące pracy i rozwoju Klastra Lasowiackiego. Byliśmy na kilkunastu inicjatywach kulturalnych, między innymi na Jarmarku Dominikańskim czy festiwalu Etnolas, odbył się szereg szkoleń, mamy wielu nowych członków -

- poinformował Marek Gruchota, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli i zarazem lider inicjatywy.

Zaplanowany przez nas harmonogram projektowy został wyprzedzony o około pół roku. Nie chcielibyśmy hamować rozwoju tej inicjatywy, dlatego zdecydowaliśmy już teraz o przyjęciu regulaminu, wybraniu nowego zarządu i rady oraz grup tematycznych. Rozpoczniemy też pracę nad powołaniem fundacji, która w przyszłości będzie zarządzać klastrem. Najbliższym organizowanym przez KL wydarzeniem będzie otwarta konferencja „Klaster lasowiacki – szansa na nowy model współpracy w regionie” zaplanowana na 2 grudnia.

W programie znajdzie się blok poświęcony Marii Kozłowej i Franciszkowi Kotuli, strategii rozwoju województwa w oparciu o dziedzictwo lasowiackie, ale nie zabraknie również zagadnień związanych z tym, jak wykorzystać to dziedzictwo w biznesie oraz w działalności samorządów. Na spotkanie zostali zaproszeni znakomici prelegenci, doświadczeni praktycy klastrowi, eksperci i środowisko naukowe.

Właśnie powstaje strona internetowa i księga znaku logotypu, wkrótce ruszy wirtualny jarmark bożonarodzeniowy, w planach na przyszły rok są także wydarzenia i projekty kulturalne, które Klaster Lasowiacki zamierza realizować już samodzielnie oraz dalsze szkolenia dla członków.

Klaster Lasowiacki - wciąż można do niego dołączyć

Klaster tworzy grupa podmiotów, które łączy nawiązanie w swojej działalności do kultury lasowiackiej. Sieciują się, by wspólnie budować strategię rozwoju regionu, stworzyć ciekawą ofertę turystyczną i kulturalną oraz rozwijać własną działalność. Klaster tworzą firmy, środowisko naukowe, organizacje pozarządowe, instytucje kultury, samorządy i rękodzielnicy.

Przypomnijmy, że Klaster Lasowiacki powstał wiosną tego roku w ramach projektu: „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego" dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014 – 2021

Wciąż można dołączyć do Klastra. Warunkiem jest złożenie formularza z opisem działalności wnioskującego. Informacje na temat KL można znaleźć na profilu Facebook, a także stronie Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Biuro klastra mieści się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli i jest czynne w każdą środę od 10 do 16.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie