Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Kwiaty na grobach powstańców styczniowych w rocznicę zrywu [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Mogiła powstańców styczniowych na cmentarzu komunalnym
Mogiła powstańców styczniowych na cmentarzu komunalnym Urząd Miasta
158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, rozpoczęło się Powstanie Styczniowe, największy w XIX wieku polski zryw narodowy przeciwko zaborcom. Pochłonęło ono kilkadziesiąt tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. W piątek hołd poległym i zmarłym złożyli przedstawiciele samorządu miasta Stalowej Woli.

Hołd poległym i zmarłym złożyli przedstawiciele samorządu miasta Stalowej Woli: Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej i radny Łukasz Durek. Złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na grobach powstańców na cmentarzu parafialnym na osiedlu Rozwadów.

Po upadku Powstania Listopadowego we wrześniu 1831 roku tysiące powstańców przez kilka dni było więzionych przez wojska austriackie, wielu z nich zmarło. Część została pochowana na rozwadowskim cmentarzu pod dębem. W miejscu pochówku postawiono pomnik o trójbocznej podstawie. Na wysokim cokole osadzono trójścienną piramidę, symbolizującą odwróconą literę V (symbol zwycięstwa). We wszystkich ścianach zrobiono płytkie czworokątne wnęki z zaokrągleniem u góry. W jednej z nich niegdyś widniał napis „Lepiej umrzeć na stojąco, niż żyć na kolanach”. W 2016 roku pomnik został odnowiony, z napisem „Cześć poległym powstańcom 1863” .

Fundacja Przywróćmy Pamięć oraz Urząd Miasta Stalowa Wola i Lasowiacki Hufiec ZHP Stalowa Wola imienia Powstańców Styczniowych każdego roku czczą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Tradycyjnie uczestnicy uroczystości Następnie uczestnicy uroczystości przychodzą na mogiły powstańców - księdza Jana Leszczyńskiego (mając 19 lat walczył w zrywie, zanim został wyświęcony na księdza), Ambrożego hrabiego Ślepowron Sługockiego, emisariusza Rządu Narodowego księdza Birkenmajera, który był odpowiedzialny za przemyt broni i amunicji z Galicji do Królestwa Kongresowego dla powstańców styczniowych.

O godzinie 18 została odprawiona jest tradycyjnie Msza święta w klasztorze Ojców Kapucynów w intencji uczestników Powstania. Po Mszy uczestnicy zazwyczaj wyjeżdżali do Zaleszan na mogiły dwóch powstańców: majora Edmunda Ślaskiego oraz porucznika Tytusa Stadnickiego.

Powstanie Styczniowe było najdłuższym z polskich powstań. W ciągu kilkunastu miesięcy wzięło w nim udział około 200 tysięcy uczestników. Od początku walka przybrała formę walki partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek w Królestwie, Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę na zesłanie na Sybir.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto