Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola ma jedne z niższych stawek za odbiór śmieci w skali kraju. Jak to możliwe?

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Linia do segregacji zmieszanych odpadów komunalnych wymaga do obsługi pracowników segregujących śmieci
Linia do segregacji zmieszanych odpadów komunalnych wymaga do obsługi pracowników segregujących śmieci Zdzisław Surowaniec
W Nisku 24,60 złotych, w Rzeszowie 20 złotych, w Tarnobrzegu jeszcze 18 złotych za osobę – tyle wynoszą stawki za odbiór odpadów w niektórych miastach na Podkarpaciu. Stalowa Wola jest jednym z nielicznych przykładów w skali kraju, gdzie utrzymane zostaną niskie stawki za odbiór śmieci.

Średnia opłata komunalna w kraju waha się od 22 do 25 złotych za osobę, a w Stalowej Woli wciąż będzie obowiązywać jedna z najniższych stawek w Polsce - 13 złotych.

- W związku ze wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów i opłaty marszałkowskiej, które są niezależne od samorządu, niezbędne jest podniesienie stawki komunalnej w Stalowej Woli. Natomiast dzięki dobremu systemowi gospodarowania odpadów, proponowana stawka będzie nadal jedną z najniższych w kraju i znacząco niższa niż w sąsiednich miejscowościach. Nasz system z punktu widzenia ilości odbiorów jest jakościowo jednym z najlepszych w Polsce – mówi Renata Knap zastępca prezydenta miasta Stalowej Woli.

Stawki, które są przyjmowane na rok 2020 wynoszą w niektórych przypadkach w Polsce ponad 30 złotych za osobę. Stalowa Wola, dbając o portfel mieszkańców, będzie miała stawkę w wysokości 13 złotych na osobę dla mieszkańców budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych.

Stalowa Wola prowadzi aktywną politykę prorodzinną, dlatego rodziny objęte Kartą Dużej Rodziny będą posiadały również dwuzłotową zniżkę.

W przypadku nie wypełniania przez właścicieli nieruchomości obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, stawka będzie dwa razy wyższa. Kluczowym powodem tak niskiej opłaty jest bowiem sortowanie odpadów. Jeśli segregacja śmieci nie będzie na wyższym poziomie niż dotychczas, to przyszłoroczne opłaty nie mogą być gwarantowane na kolejne lata.

- Ustalamy tak niską stawkę w zaufaniu do mieszkańców, że będą segregować odpady jeszcze lepiej. Jeżeli tego nie będzie, to będziemy musieli podjąć decyzję o podwyżkach, bo takie są koszty zagospodarowania odpadów mieszanych, których powstaje niestety coraz więcej – mówi wiceprezydent Renata Knap.

Systemem zagospodarowania odpadów w Stalowej Woli objęte są również firmy. Po zmianie ustawy, wymagane jest, by przedsiębiorcy segregowali odpady do pięciu worków i każdy z nich będzie płatny odpowiednio do ilości zawartości.

Aby stabilizować cenę dla Stalowej Woli, przygotowywana jest inwestycja budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów o nazwie pre-RDF. Chodzi o odpady, które w tej chwili powodują wysoką cenę zagospodarowania. - W momencie kiedy powstanie taka instalacja, w perspektywie najbliższych kilkunastu lat będziemy mogli mówić o zatrzymaniu wzrostu cen i wyróżnianiu się ekologicznym systemem obiegu zamkniętego na terenie miasta Stalowej Woli - twierdzi Renata Knap. W ostatnich latach cena Stawka pre-RDF z 75 zł za tonę wzrosła do planowanych w przyszłym roku blisko 1000 złotych.

Mechaniczno biologiczne przetwarzanie odpadów jest źródłem surowców do recyklingu, ale jest to zazwyczaj, w odróżnieniu od zebranego selektywnie, surowiec bardzo niskiej jakości, którego wykorzystanie jest kłopotliwe, a czasami wręcz bardzo problematyczne. Dlatego potrzebne jest uzupełnienie o instalację do termicznego przekształcania frakcji paliwowej (kalorycznej) czyli tak zwanego RDF-u lub pre-RDF-u. w Polsce jako metodę termicznego przekształcania odpadów wybraliśmy technologię spalania na ruszcie.

POLECAMY: BIZNES I PRACA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie