Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Miała być wielka produkcja maseczek, jest wielka cisza

Redakcja
Zdjęcie z relacji Telewizji Polskiej, która jako jedyna została dopuszczona do hali, gdzie mają być produkowane maseczki
Zdjęcie z relacji Telewizji Polskiej, która jako jedyna została dopuszczona do hali, gdzie mają być produkowane maseczki Telewizja Polska Rzeszów
Jak przekonuje Agencja Rozwoju Przemysłu, w należącej do ARP nowo wybudowanej hali w Stalowej Woli, trwa przygotowanie uruchomienia produkcji maseczek ochronnych.

Linie produkcyjne są w trakcie instalacji i testów. Potrzebne są też certyfikaty i pozwolenia. Agencja Rozwoju Przemysłu zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.

Ale nie wszystkich to przekonuje. Otoczenie hali zbudowanej w specjalnej strefie ekonomicznej, na terenie należącym niegdyś do Huty Stalowa Wola, wygląda jak wymarłe. Nie ma ludzi, nie ma pojazdów, jest tylko ochroniarz.

Przed pięcioma miesiacami prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny informował: „W Stalowej Woli Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. uruchamia fabrykę szycia maseczek ochronnych! Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzej Duda oraz Kancelaria Premiera Mateusz Morawiecki powstał projekt #PolskaSzwalnia integrujący produkcję i dostawę polskich maseczek ochronnych, bazujący na potencjale polskich firm oraz dających zatrudnienie w Polsce. W ramach tej prezydenckiej akcji ARP zakupiła nowoczesne linie produkcyjne, które pozwolą docelowo produkować 30 milionów maseczek miesięcznie w nowoczesnej hali w Stalowej Woli. Dokładnie 3 miesiące temu 16 stycznia Prezydent RP Andrzej Duda uczestniczył w otwarciu nowej hali produkcyjnej ARP podczas Polskiej Wystawy Gospodarczej 2020 w Stalowej Woli. Dzisiaj to miejsce będzie miało kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków, a jednocześnie będzie ważnym motorem gospodarczym w czasie kryzysu również dla naszego miasta”.

Dziś z tego zapału niewiele zostało. Przede wszystkim w Stalowej Woli nie powstanie szwalnia. Nie będzie szycia maseczek i zatrudnienia wielu kobiet. Maseczki mają być cięte i sklejane przez automaty, a do ich obsługi wystarczy kilka osób.

W czerwcu rzecznik prasowy ARP poinformował dziennikarzy, że „poszczególne etapy uruchamiania produkcji maseczek w Stalowej Woli przebiegają zgodnie z harmonogramem”. Etap pierwszy polegał na zakontraktowaniu przez ARP S.A. zamówionych maszyn. Etap drugi to montaż i integracja dostarczonych linii produkcyjnych. Etap trzeci – wykonanie projektu i budowa czystego pomieszczenia, tzw. clean roomu - jest w trakcie prac przygotowawczych.

Jak dodał, ARP dysponuje w Stalowej Woli dwoma typami linii do produkcji maseczek. Pierwszy typ linii pozwala na produkcję maseczek medycznych 3PLY typu I, II oraz IIR. Drugi typ linii - maseczek FFP2 w wersji ochronnej, a także medycznej. Linie zostały zmontowane, produkcja została przetestowana.

Obecnie trwa proces formalny w celu rozpoczęcia budowy tzw. clean roomu w celu uruchomienia produkcji seryjnej powyższych maseczek w wersji sterylnej. Clean room to pomieszczenie ze specjalną atmosferą ochronną zapobiegającą przedostawaniu się do nich zanieczyszczeń – od bakterii aż po zwykły kurz. Proces certyfikacji miał trwać kilka tygodni. Trwa już kilka miesięcy i końca nie widać.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny, który z entuzjazmem zapowiadał powstanie szwalni, spuszcza z tonu: - Z mojej wiedzy wynika, że Agencja Rozwoju Przemysłu poszerzyła projekt, który był wcześniej planowany o powierzchnię hali, która będzie zajęta pod tą część produkcji. Faktycznie, dziś nikt nie może się pochwalić masową produkcją dlatego, że proces certyfikacji produktów medycznych w Polsce po prostu trwa.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stalowawola.naszemiasto.pl Nasze Miasto