Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola - miasto podlewane milionami, przeżywa niebywały boom inwestycyjny. Oto nasz raport

Zdzisław SUROWANIEC [email protected]
Modernizacja wiaduktu.
Modernizacja wiaduktu. Z. Surowaniec
Nieprawdopodobnie dużo buduje się w Stalowej Woli. Idą na to miliony złotych, a setki ludzi ma zatrudnienie. I tak będzie do końca roku. Co jedne inwestycje się kończą, to inne zaczynają. Miasto rozkwita i jest zaprzeczeniem kryzysu!

Przed kilku laty mieszkańcy Stalowej Woli przeżyli wielkie wykopki. Rozpruty został najczęściej dziurawy asfalt na ulicach Okulickiego, Popiełuszki, Ofiar Katynia, 1 Sierpnia, Hutniczej, Orzeszkowej, Komisji Edukacji Narodowej. Wymieniona została sieć kanalizacji sanitarnej, założona kanalizacja deszczowa.

BEZ WIDMA AWARII

Po wykopkach powstały piękne ulice, ze ścieżkami rowerowymi, nowymi chodnikami i asfaltem gładkim jak stół. Także najstarsze osiedle Rozwadów otrzymało kanalizację, choć tu problemem było to, że ci, którzy najgłośniej się tego domagali, odmawiali przyłączenia się do głównej magistrali, za co musieli sami płacić. Rozwadów odciążony został od ruchu, bo powstały kolejne odcinki obwodnicy i wiadukt, zaliczany do najładniejszych w Polsce.

Olbrzymie inwestycje wartości ponad 70 milionów złotych, wsparte przez Unię Europejską, odepchnęły od miasta widmo awarii kanalizacji i wodociągów, a przejazd przez Stalową Wolę stał się komfortowy. I to mimo tego, że nowo ułożony asfalt w Alejach Jana Pawła II był popisową fuszerką janowskiej firmy, która ku radości kierowców zbankrutowała, nie otrzymując pełnej zapłaty za sknoconą robotę.

W tym roku robota na nowych inwestycjach w Stalowej Woli aż furczy. Właśnie jest finał przebudowy powiatowej drogi ze Stalowej Woli na Pysznicę. Na trzykilometrowym odcinku kładziona jest już warstwa ścieralna asfaltu. Całkowite zakończenie zaplanowano na 31 lipca. Potem kierowcy prujący drogą będą się przyglądać jak budowana jest ścieżka rowerowa i chodniki wzdłuż drogi. Koszt całej inwestycji, łącznie z przebudową drogi w Pysznicy, to 6,8 miliona złotych.

POMAGA UNIA

Właśnie ruszyły prace przy przebudowie drogi ze Stalowej Woli do Przyszowa. To jedna z najbardziej zdewastowanych dróg w powiecie. Koszt modernizacji dziewięciokilometrowego odcinka drogi zwanej "bojanowską" to 6,7 milionów.
Prace są dofinansowane z Unii Europejskiej kwotą 5 milionów złotych. I właśnie dlatego, że Unia wyłożyła kasę, roboty mogą ruszyć dopiero teraz, w drugiej połowie lipca. Droga biegnie bowiem przez obszar Natura 2000 i według "ptasiej dyrektywy" prace mogły się rozpocząć po okresie lęgowym.

5 milionów kosztuje przebudowa odcinka ulicy Kwiatkowskiego wzdłuż Huty Stalowa Wola od trzeciej do pierwszej bramy. To "schetynówka". Asfaltowa nawierzchnia była już tak dziurawa, że oglądać ją można było jako pokazówkę pod tytułem "jak wyglądały ulice za komuny". Teraz powstaną dwa ronda. Na kolejnym modernizowanym odcinku ulicy powstanie turborondo.

Rozryte zostały ulice Metalowców i Polskiego Czerwonego Krzyża. Budowane są tu nowe chodniki, parkingi, a po usunięciu zdewastowanego asfaltu lada moment wylana zostanie nowa nawierzchnia. Przy tej okazji kładziona jest także sieć światłowodowa. Koszt prac to 1,8 miliona.

Ta część miasta jest teraz nie do przejechania. Bo obok drogowców pracuje krakowska ekipa, która wymienia rury ciepłownicze. Koszt wymiany rur na długości jednego kilometra to 800 tysięcy złotych, a Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w tym roku wyłożyło 3 miliony na remonty w całym mieście.

BLOK SOCJALNY

Są już wylane fundamenty pod budowę bloku socjalnego dla czterdziestu rodzin. Budowlańcy mogli się poczuć jak ci, którzy budowali Stalową Wolę w 1937 roku. Trzeba było najpierw zrąbać kawał sosnowego lasu przy ulicy Orzeszkowej. Już wznoszone są mury, bo czterokondygnacyjny budynek będzie bez piwnic. Zakończenie inwestycji w przyszłym roku. Będzie kosztował 3,7 miliona, Bank Gospodarstwa Krajowego pokryje jedną czwartą tej kwoty. Potem mają powstać jeszcze dwa takie bloki socjalne.

W miejsce zburzonego sklepu Motozbytu przy ulicy Ofiar Katynia, którego ściany zostały zmielone na drobne kamienie, powstaje największa w regionie inwestycja handlowa - hipermarket Kaufland z częścią spożywczą i budowlaną. O wartości tej inwestycji nie ma z kim pogadać, bo przedstawiciele sieci nie puszczają pary z ust na ten temat. Wiadomo tylko, że mają być podziemne garaże. Powstaje konkurencja dla pobliskiego hipermarketu Tesco.

W centrum Stalowej Woli trwa budowa siedziby sądu i prokuratury. Dogadywanie się miasta z ministerstwem trwało kilka lat, ale w końcu roboty idą pełną parą. Pałac sprawiedliwości ma być imponujący. Gmach będzie duży, o powierzchni całkowitej ponad 5500 metrów. Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczy na inwestycję 40 milionów, miasto dołoży 5. Na budowie pracuje 80 osób, zakończenie prac w 2011 roku.

INŻYNIERIA W PARKU

Z problemami, ale jednak postępują prace przy całkowitej przebudowie dwóch nitek wiaduktów nad torami, wzdłuż ulicy Komisji Edukacji Narodowej. To olbrzymie zadanie, realizowane przez portugalską spółkę Mota-Engil. Przebudowa wiaduktu z 24 przęsłami kosztować będzie 35 milionów złotych. 60 procent tej kwoty da Unia Europejska, z możliwością zwiększenia unijnego udziału do 85 procent. Pozostałe pieniądze da marszałek podkarpacki. Budowa zakończy się w grudniu 2010 roku.

W parku jordanowskim przygotowano już miejsce pod budowę Wydziału Inżynierii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Prace ruszą lada moment, kosztować będą 20 milionów złotych. Już budowany byłby segment dydaktyczny dla KUL przy ulicy Kwiatkowskiego i siedziba Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, tylko Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że to nie należy do zadań miasta. Rozprawa przez sądem w sierpniu.

Po rocznym wstrzymaniu budowy trzeciego segmentu osiedla Ogrody III, po kłótni z mieszkańcami sąsiednich bloków, Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego już może budować mieszkania. Natomiast przy ulicy Okulickiego niebawem budowana będzie ekskluzywna galeria handlowa z ogrodem na dachu.

PRĄD Z GAZU

Przy ulicy Kwiatkowskiego, w dawnej stołówce huty, powstaje inkubator przedsiębiorczości, finansowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Nikt jednak nie przebije wielkością inwestycji Elektrowni Stalowa Wola. Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa bloku energetycznego opalanego gazem. Wartość tego przedsięwzięcia oszacowano na 1 miliard złotych. Taki rozmach można nazwać tylko jednym słowem - imponujący!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie