Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Miastu przybędą dwa stawy w powstającym Parku Zimnej Wody [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Powstaje niecka, która wypełni się wodą i będzie stawem z roślinami i wodnymi zwierzętami
Powstaje niecka, która wypełni się wodą i będzie stawem z roślinami i wodnymi zwierzętami Zdzisław Surowaniec
Trwają intensywne prace przy budowie Parku Zimnej Wody. Już widać zarys dwóch stawów, zakończył się pierwszy etap wycinki drzew.

Miasto chce, aby powstał tu Park Zimnej Wody. Park ma mieć dwie atrakcje – teren „rekreacji czynnej” do uprawianie sportów i teren dziki, z niewielką ingerencją człowieka. Budowa Parki Zimnej Wody pochłonie 7,73 miliona złotych. Miasto dostało dofinansowanie w kwocie 4,4 miliona złotych. Prace prowadzi firma Park-M z Brzezna koło Starego Sącza, specjalizująca się z zakresu architektury krajobrazu.

W sportowej strefie, gdzie jest tor rolkarki, pojawi się pumptruck o długości blisko 200 metrów (to pofałdowany tor dla rowerzystów). Okalał go będzie ponad trzystumetrowy tor rolkarski. W strefie wejściowej do parku od ulicy Przestrzennej, po obu stronach schodów zaplanowano na skarpie pasmowe nasadzenia kolekcji róż w gatunkach rodzimych, naturalnie występujących w pobliskich Górach Pieprzowych nad Wisłą koło Sandomierza. Powyższe działanie stanowi formę ochrony gatunków poza ich naturalnym występowaniem (ochrona ex-situ).

Druga część parku będzie odkryciem unikalnego siedliska wierzbowo - topolowego znajdującego się w naturalnym zagłębieniu starorzecza Sanu. Dbając o naturalną retencję wody powstaną w tym miejscu dwa urokliwe stawy. Wokół stawów powstanie ponad półkilometrowa, naturalna ścieżka do spacerów.  Na tej wysokości w strumieniu żyje stado bobrów, które już zbudowało tamę i spiętrza wodę.

Dwie strefy Parku połączy ścieżka rowerowa i asfaltowa długości 1 kilometra od ulicy Staszica, aż do ulicy Czarnieckiego. Ciekawostką jest to, że w rejonie planowanej trasy rowerowej pojawiły się mrowiska.

- Zdecydowaliśmy zabezpieczyć mrowiska poprzez wygrodzenie ich drewnianymi konstrukcjami w kształcie ostrosłupów. Niestety jedno z mrowisk zostało już rozgrzebane przez psa. Duże kopce zbudowane z gałązek i igliwia wskazują na to, że mogą to być mrówki z podrodzaju Formica, potocznie zwanych rudymi mrówkami leśnymi.  Jednoznaczna ocena gatunkowa będzie możliwa dopiero wiosną. Jeżeli nasze przypuszczenia się potwierdzą i okaże się że mamy do czynienia z gatunkiem mrówki chronionej, to będziemy wnioskować o przeniesienie mrowisk – informuje inspektor Milena Łabaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie